Streda 08.02.2023
Dnes má meniny 
Zoja
°C
24.01.2023 04:15

Elokované pracovisko Spojenej školy na Jarmočnej postavia v obci o rok


Na snímke zástupcovia PSK, školy a zhotoviteľa poklepávajú základný kameň výstavby novej budovy elokovaného pracoviska v Lomničke. Snímka zdroj: (tasr).


V obci Lomnička by mali o niečo viac ako rok postaviť elokované pracovisko Spojenej školy (SŠ) na Jarmočnej ulici v Starej Ľubovni.


Zástupcovia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v utorok odovzdali stavenisko zhotoviteľovi, náklady na výstavbu úplne novej budovy dosiahnu približne tri milióny eur. Predseda PSK Milan Majerský dodal, že ďalších približne 400 000 eur pôjde na technické vybavenie pracoviska.

"Hlavná filozofia je byť bližšie k žiakom, aj preto sme sa rozhodli na tento zámer čerpať v rámci Iniciatívy Catching-Up Regions (CuRI). V základnej škole v Lomničke je vyše 900 žiakov a po skončení vzdelávania potrebujú dobré a kvalitné stredné odborné vzdelanie. Keď ho budú mať blízko, budeme mať väčšiu istotu, že budú školu aj navštevovať a vedieť sa plnohodnotne uplatniť na trhu práce," skonštatoval Majerský.

Riaditeľ SŠ Ján Bondra uviedol, že priestory, v ktorých aktuálne fungujú, už kapacitne nepostačujú. "Každý rok nám rastie počet detí a teda aj potenciálnych žiakov a už nie sme schopní ich prijať a adekvátne odučiť v týchto priestoroch. Po výstavbe novej budovy budeme vedieť skvalitniť výučbu, aby sa tieto deti dokázali lepšie uplatniť na trhu práce," uviedol Bondra. Dodal, že aktuálne sa v Lomničke vzdeláva približne 100 rómskych žiakov v siedmich odboroch, po dostavbe nového pracoviska sa bude môcť ich počet zdvojnásobiť. "Boli by sme schopní prijať možno až 250 žiakov a zároveň otvoriť aj nové odbory," zdôraznil riaditeľ.

V dvojpodlažnej budove sa budú nachádzať prioritne odborné učebne, pôjde o dielne pre stavebné, lesnícke a stolárske odbory, ale aj pre potravinársku výrobu či krajčírstvo. Riaditeľ verí, že sa vďaka tomu podarí spolu s partnermi z regiónu zlepšiť a rozšíriť aj duálne vzdelávanie. To aktuálne prebieha v Lomničke len v odbore lesná výroba. "Potrebujeme žiakov trochu predpripraviť, aby sa mohli zúčastniť na duálnom vzdelávaní aj priamo na pracovisku zamestnávateľa," upozornil Bondra.

V rámci CuRI v Spojenej škole v Starej Ľubovni a Strednej odbornej škole agropotravinárskej a technickej v Kežmarku aktuálne prebiehajú investičné aktivity za viac ako 14 miliónov eur. Už onedlho by sa mala začať výstavba nových priestorov aj v areáli Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Poprade-Matejovciach, kde sú predbežné náklady na úrovni ôsmich miliónov eur. Začínajúca štvrtá etapa CuRI v PSK sa orientuje na prípravu projektov pre oblasť digitalizácie s ohľadom na požiadavky a štandardy 21. storočia. Analýzou a výberom napokon prešlo päť pilotných stredných škôl, okrem troch spomínaných sú to aj školy v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK v Medzilaborciach a v Prešove. Projekty sú tam zamerané na materiálno-technické a priestorové vybavenie, podporu spolupracujúcich podnikateľov a inováciu obsahov vzdelávania.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.07.2019
Vo Hviezdoslavove stavajú materskú školu zatiaľ pre 111 škôlkarov
Obec Hviezdoslavov (Dunajskostredský okres) pokračuje s výstavbou materskej školy (MŠ), na ktorú získala dotáciu vo výške 558 885 eur, z čoho spoluúčasť obce je päť percent. Navštevovať by ju malo od septembra 111 škôlkarov. Ide o prístavbu kontajnerovej MŠ k základnej škole.
viac
19.01.2021
Karpatská nadácia poskytne podporu v programe Škola napriek korone
Karpatská nadácia opäť otvára program Škola napriek korone s cieľom podporiť nápady, ktoré by pomohli riešiť potreby prerušeného vzdelávacieho procesu.
viac
30.11.2022
PSK buduje za Nižným Slavkovom nový most za viac ako milión eur
Nad potokom Kanišov za obcou Nižný Slavkov stavia Prešovský samosprávny kraj (PSK) prostredníctvom Správy a údržby ciest (SÚC) PSK nový most, ktorý nahradí pôvodný vyše 70-ročný.
viac
19.01.2023
V Cerove postavia nájomnú bytovku s 18 bytmi,bývať v nej chcú aj ľudia z Krupiny
Nájomnú bytovku s 18 bytmi plánuje zrealizovať obec Cerovo v okrese Krupina. Budovu v náklade zhruba 1,9 milióna eur chcú postaviť prostredníctvom externého zhotoviteľa, pri čom financovať by sa mala s pomocou úveru od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %