Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
07.04.2021 09:30

Dosiahnutie uhlíkovej neutrality transformáciou energetického sektora


Ilustračná snímka.


O dosiahnutí uhlíkovej neutrality do roku 2050 a nevyhnutnosti krokov k naplneniu tohto cieľa sa 31. marca 2021 diskutovalo na prestížnom on-line samite.


Samit organizovala Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v spolupráci s britským predsedníctvom konferencie zmluvných strán OSN o zmene podnebia (COP26).

Práve aktuálny virtuálny samit má byť východiskovým impulzom k novembrovému samitu COP26 v škótskom Glasgowe. Na diskusii sa zúčastnili desiatky predstaviteľov krajín z celého sveta, Slovensko zastupoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Samitu sa zúčastnil aj americký prezidentský špeciálny vyslanec pre klímu John Kerry či podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Podpisom Parížskeho dohovoru sa krajiny zaviazali k boju s klimatickými zmenami. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sa pridali k záväzku smerovať k uhlíkovej neutralite do roku 2050.

Štátny tajomník rezortu hospodárstva K. Galek na samite zdôraznil, že „je potrebné odštartovať zásadnú transformáciu a modernizáciu energetického sektora ako jedného z hlavných pilierov hospodárstva.“ Kľúčom k úspechu pri prechode na čistú energiu budú podľa neho investície do moderných čistých energetických technológií. „Slovensko plánuje podporovať rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, elektrickej infraštruktúry a chce tiež zvyšovať energetickú efektívnosť,“ priblížil časť aktivít smerujúcich k uhlíkovej neutralite na Slovensku K. Galek. Pripomenul aj záväzok ukončiť využívanie domáceho uhlia pri výrobe elektrickej energie do roku 2023. „Svet sa nachádza vo veľmi zložitej situácii, kedy čelíme nielen zdravotnej, ale aj najväčšej hospodárskej kríze od konca druhej svetovej vojny. Práve táto kríza ale môže odštartovať absolútnu transformáciu a modernizáciu energetického sektora ako jedného z hlavných pilierov hospodárstva,“ zdôraznil K. Galek.   

Autor: (MH SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.10.2020
Spoznajte oblasti neziskového sektora na Slovensku: Kultúra a duchovné hodnoty
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti prináša ďalšie krátke kapitoly o všeobecne prospešných oblastiach neziskového sektora na Slovensku, ktoré zadefinoval Zákon o registri tentokrát sa zameraním na kultúrne a duchovné hodnoty.
viac
20.07.2021
Samosprávy sa ešte môžu zapojiť do mapovania detských ihrísk
Združenie miest a obcí Slovenska samosprávam pripomína, že ešte stále je možnosť zapojiť sa do mapovania stavu detských ihrísk.
viac
03.11.2021
MŽP podporuje zastavenie globálneho odlesňovania a znehodnocovania pôdy
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR podporuje a víta deklaráciu svetových lídrov na klimatickej konferencii OSN - COP26 v škótskom Glasgowe týkajúcu sa zastavenia globálneho odlesňovania a znehodnocovania pôdy.
viac
03.11.2021
Stále je možné žiadať o pomoc v cestovnom ruchu a gastre
Ministerstvo dopravy a výstavby SR v rámci schém pomoci v cestovnom ruchu a gastre vyplatilo dodnes už viac ako 120 miliónov eur približne 14-tisíc podnikateľom. Pomoc vo forme priamych grantov naďalej pokračuje, rezort momentálne analyzuje spôsoby, ako pomôcť podnikateľom aj v jesenných mesiacoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %