Ilustračná snímka.
O dosiahnutí uhlíkovej neutrality do roku 2050 a nevyhnutnosti krokov k naplneniu tohto cieľa sa 31. marca 2021 diskutovalo na prestížnom on-line samite.
Samit organizovala Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v spolupráci s britským predsedníctvom konferencie zmluvných strán OSN o zmene podnebia (COP26).
Práve aktuálny virtuálny samit má byť východiskovým impulzom k novembrovému samitu COP26 v škótskom Glasgowe. Na diskusii sa zúčastnili desiatky predstaviteľov krajín z celého sveta, Slovensko zastupoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Samitu sa zúčastnil aj americký prezidentský špeciálny vyslanec pre klímu John Kerry či podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.
Podpisom Parížskeho dohovoru sa krajiny zaviazali k boju s klimatickými zmenami. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sa pridali k záväzku smerovať k uhlíkovej neutralite do roku 2050.
Štátny tajomník rezortu hospodárstva K. Galek na samite zdôraznil, že „je potrebné odštartovať zásadnú transformáciu a modernizáciu energetického sektora ako jedného z hlavných pilierov hospodárstva.“ Kľúčom k úspechu pri prechode na čistú energiu budú podľa neho investície do moderných čistých energetických technológií. „Slovensko plánuje podporovať rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, elektrickej infraštruktúry a chce tiež zvyšovať energetickú efektívnosť,“ priblížil časť aktivít smerujúcich k uhlíkovej neutralite na Slovensku K. Galek. Pripomenul aj záväzok ukončiť využívanie domáceho uhlia pri výrobe elektrickej energie do roku 2023. „Svet sa nachádza vo veľmi zložitej situácii, kedy čelíme nielen zdravotnej, ale aj najväčšej hospodárskej kríze od konca druhej svetovej vojny. Práve táto kríza ale môže odštartovať absolútnu transformáciu a modernizáciu energetického sektora ako jedného z hlavných pilierov hospodárstva,“ zdôraznil K. Galek.