Predseda PSK Milan Majerský
Memorandum o vzájomnej spolupráci pri rozvoji cestovného ruchu na Domaši podpísali v pondelok 8. novembra starostovia obcí, prednostovia okresných úradov, ministerstvo dopravy i iniciátor stretnutia Prešovský samosprávny kraj. Ich spoločným cieľom je rozvoj tohto regiónu a prilákanie turistov.
Z Domaše chcú vytvoriť modernú rekreačnú oblasť. Zhodli sa na tom aktéri pondelkového (8.11.) stretnutia na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorí na mieste podpísali Memorandum o vzájomnej spolupráci. Ochotu spolupracovať deklarovala štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR Katarína Bruncková, prednostovia okresných úradov a starostovia obcí na brehoch Domaše vrátane predsedu PSK Milana Majerského.
„Spojili sme sily, aby sme mohli rozvíjať región a cestovný ruch, a pritom dbať na ochranu životného prostredia v okolí vodnej nádrže Veľká Domaša. Veľmi ma teší, že sme dokázali posadiť za jeden stôl aktérov z územia, vyšší územný celok, ale aj ústredné orgány štátnej správy. Trochu ma mrzí, že tu s nami dnes nesedelo aj ministerstvo životného prostredia, ktoré má k tomuto zámeru čo povedať. Napriek tomu verím, že dnešným deklarovaním ochoty vzájomne spolupracovať, vybudujeme z Domaše pekné miesto na oddych a rekreáciu, atraktívne pre domácich, ale aj turistov,“ uviedol prešovský župan.
Zámerom projektu je vytvoriť z Domaše cieľovú destináciu cestovného ruchu, kde sa pozornosť upriamuje na ekologický a kultúrno-poznávací cestovný ruch, prioritne určený pre rodiny s deťmi, aktívnych i pasívnych športovcov. Cieľom projektu je, aby návštevník strávil v regióne Horného Zemplína svoju dovolenku s možnosťou využitia vodných športov, cyklistiky či rekreácie ako aj návštevou pamiatok v okolí.
„Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré má pod sebou kompetenčne aj domáci cestovný ruch, veľmi víta celú túto iniciatívu a v plnej miere podporuje tieto aktivity. Za ministerstvo dopravy sme pripravení priložiť ruku k dielu aj z pohľadu financovania prostredníctvom dotačných schém, ktoré sú orientované na oblastné organizácie cestovného ruchu a takisto sme pripravení pomôcť metodicky, ale aj po odbornej stránke,“ skonštatovala štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR Katarína Bruncková.
Ministerstvo dopravy chce v regióne podporiť okrem iného aj vodnú dopravu, vďaka čomu by mohli v okolí Domaše vzniknúť aj nové pracovné miesta. „Všetci sme sa zhodli na tom, že Domašu chceme rozvíjať. Máme konkrétne projekty, niektoré sú vo vysokom štádiu rozpracovanosti, niektoré sú už dokončené a sú podané žiadosti o dotáciu. Všetci máme veľkú vôľu, jasnú víziu a máme vzor v Českej republike, v Lipne nad Vltavou, kde vytvorili v priebehu pár rokov niekoľko tisíc miest, takže ja si myslím, že kde je vôľa, tam je cesta,“ načrtol starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ.
Počíta sa napr. s vybudovaním chodníkov a cyklochodníkov, ktoré by mali prepojiť jednotlivé časti Domaše, takisto s vybudovaním zázemia pre vodácke aktivity, promenády, oddychovo-rekreačnej zóny. Medzi aktivitami v memorande je napr. aj zabezpečenie pitnej vody, kanalizácie či záchrana dvoch kostolov na brehoch Domaše – v Novej Kelči a na Trepci.
„Som veľmi rád, že sme podpísali toto memorandum, pretože sme sa o to pokúšali už niekoľko rokov. Vidím v tom veľký význam, pretože na rozvoj cestovného ruchu a regionálneho rozvoja v okolí vodnej stavby Domaša sme ako samospráva nemali podporu. Teraz iniciatívu prebral Prešovský samosprávny kraj a popri ministerstve dopravy a výstavby podpíše memorandum aj ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. A pevne verím, že časom sa zapojí aj hlavné ministerstvo, ktoré tu dnes malo byť, čiže ministerstvo životného prostredia, ktoré má pod sebou Slovenský vodohospodársky podnik,“ doplnil predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) Jaroslav Makatúra, ktorý je zároveň starostom obce Malá Domaša.
Memorandum podpísali zástupcovia obcí Bžany, Holčíkovce, Kvakovce, Lomné, Malá Domaša, Nová Kelča, Slovenská Kajňa, Turany nad Ondavou, okresných úradov v Stropkove a Vranove nad Topľou, ale aj zástupca OOCR HZ a HŠ, ministerstva dopravy a prešovský župan.
Vodná nádrž Veľká Domaša sa rozprestiera na území dvoch okresov, a to Vranov nad Topľou a Stropkov. Je treťou najväčšou vodnou nádržou v SR a najväčšou na území Prešovského kraja. Už viac ako 50 rokov je obľúbenou destináciou na rekreáciu a oddych. V kružnici 200 kilometrov žije viac ako 4,5 milióna obyvateľov.