Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
24.01.2023 09:30

Do projektu bezpečnosti detí v okolí škôl sa zapojí ďalších 10 ZŠ


Na snímke zľava riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy Ján Mazúr, primátor Bratislavy Matúš Vallo, koordinátorka UNICEF Slovensko pre utečencov na Ukrajine Michaela Bauer a riaditeľ ZŠ Mudroňova Richard Savčinský. Snímka zdroj: (tasr).


Hlavné mesto Bratislava rozširuje projekt Mesto pre deti, ktorého cieľom je zvýšiť bezpečnosť detí a žiakov v okolí základných škôl (ZŠ). K minuloročnej pilotnej škole Tbiliská v Rači sa má tento rok pridať ďalších desať škôl vo viacerých mestských častiach.


Ich okolie čaká úprava aj vďaka grantu od organizácie UNICEF. Predstavitelia mesta o tom informovali v pondelok na tlačovej konferencii.

"Ambíciou mesta je stať sa lídrom v otázke bezpečnosti detí a toto je ďalší krok za týmto cieľom," skonštatoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Hlavným cieľom projektu je vytvoriť zdravý a bezpečný verejný priestor v okolí škôl. Okrem toho je jeho snahou motivovať rodičov k zmene ich správania, a to, aby postupne upustili od vozenia detí autom do školy. Z dostupných dát totiž vyplýva, že 97 percent domácností v Bratislave má najbližšiu základnú školu do 15 minút chôdze od svojho bydliska.

Okolie desiatich škôl sa má postupne dočkať úprav ulíc, chodníkov a priechodov pre chodcov tak, aby sa stalo pre deti bezpečnejším a aby sa predchádzalo možným kolíziám. Rozšírenie projektu sa týka dvoch základných škôl v Petržalke, rovnako tak v Starom Meste, Novom Meste a Ružinove a jednej školy v Podunajských Biskupiciach a Lamači.

Zavedeniu konkrétnych zmien bude predchádzať participácia s deťmi, ich rodičmi i pedagógmi, vrátane ukrajinských detí, ktoré dané školy navštevujú. Po identifikovaní problémov a potrieb budú pripravené konkrétne projekty na realizáciu. Medzi opatreniami môže byť viac možností. Napríklad priebežný chodník, na ktorom má chodec vždy prednosť, vyvýšené priechody pre chodcov na úroveň chodníkov či voľný priestor pred priechodmi, ktorých by sa nemali parkovacie miesta dotýkať. Možnosťou sú tiež takzvané pešie autobusy.

"Projekt je dimenzovaný na kalendárny rok 2023. Na všetkých týchto desiatich školách budeme v tomto roku realizovať participáciu. Na piatich z nich budeme realizovať aj fyzické intervencie," priblížil riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Ján Mazúr. Koordinátorka UNICEF Slovensko pre utečencov na Ukrajine Michaela Bauer vyzdvihla záväzok Bratislavy vytvoriť inkluzívne, bezpečné a priateľské mesto pre všetky deti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.07.2017
Online monitoring energií v Petržalke šetrí ich spotrebu i náklady
Projekt tzv. online monitoringu energií a ich spotrieb v základných školách (ZŠ), ktorý bratislavská Petržalka spustila na jeseň minulého roka pilotne na ZŠ Pankúchova, šetrí náklady na kúrenie aj teplú vodu.
viac
01.03.2021
Nové Mesto by mohlo po prázdninách otvoriť škôlky a prvý stupeň škôl
Bratislavské Nové Mesto by mohlo po prázdninách otvoriť všetky svoje materské školy a tiež prvý stupeň základných škôl. Starosta Rudolf Kusý ubezpečuje, že mestská časť urobí všetko pre to, aby boli školy a škôlky bezpečným miestom.
viac
02.06.2022
Bratislava chce zlepšiť bezpečnosť ulíc v okolí škôl, chystá prvé zmeny
Mesto Bratislava spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) chcú zlepšiť bezpečnosť ulíc v okolí škôl v hlavnom meste a zvýšiť percento školákov, ktorí chodia do školy pešo.
viac
21.11.2022
Deti budú môcť svoje nápady na zlepšenie mesta posielať primátorovi
Viaceré bratislavské mestské organizácie otvoria počas tohto týždňa svoje brány pre žiakov základných škôl. Urobia tak v rámci Týždňa pre deti, ktorým štartuje projekt Mesto pre deti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %