Zelená škola.
Do 15. septembra sa treba prihlásiť do nového ročníka projektu environmentálneho vzdelávania Zelená škola. Školy zapájajú na dva školské roky, počas ktorých sa venujú jednej zo siedmich tém - voda, zeleň a ochrana prírody, zelené obstarávanie, doprava a ovzdušie, potraviny, energia a odpad.
Manažér programu Juraj Oravec pripomenul, že na Slovensku medzinárodný program funguje už 15 rokov a záujem oň rastie. „V poslednom školskom roku sa do programu zapojilo 345 škôl z celého Slovenska. Po celom svete je do programu zapojených už 51.000 škôl zo 67 krajín na všetkých kontinentoch,“ uviedol Oravec.
Dodal, že environmentálne výučbové programy a aktivity sú prispôsobené pre materské, základné, stredné a špeciálne školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Výsledkom sú jazierka, namiesto betónových plôch ovocné stromy a kompostoviská, desiate z vypestovanej zeleniny a žiaci ovládajúci témy, ktoré sú v dnešnej dobe pre udržanie zdravia našej planéty mimoriadne dôležité. "Vďaka tomu sa už v mladom veku učia, že náhradná planéta neexistuje, preto si musíme chrániť tú, ktorú máme,“ zdôraznil Oravec.
Školy môžu získať aj finančnú podporu v grantových kolách a tiež možnosť zapojiť sa do niekoľko ďalších projektov, ktoré sú súčasťou programu Zelená škola. Medzi tieto projekty patria napríklad Eko-nudges, ElektroOdpad-Dopad, Environmentálni experti.
Koordináciu programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom programu Zelená škola je sieť organizácií Špirála. Medzinárodným garantom je nadácia Foundation for Environmental Education. Generálnym partnerom programu je ZSE a partnerom je Nadácia Slovenskej sporiteľne.