Štvrtok 27.01.2022
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
08.03.2021 12:30

Devínska N. Ves pripomína význam Devínskeho alúvia Moravy


Snímka zdroj: (chkozahorie.sk).


Bratislavská Devínska Nová Ves pripomína význam lokality Devínske alúvium Moravy a apeluje na dôležitosť jej ochrany. Ide o vzácne územie s vysokou historickou, kultúrnou a prírodnou hodnotou, kde žije niekoľko desiatok chránených druhov živočíchov a veľké množstvo vzácnych rastlín.


Lokalitu využívajú obyvatelia na rekreáciu, šport či cykloturistiku, mestská časť však podotýka, že zásahy človeka by mali byť minimálne.

„Ide o nádherné prírodné miesto, kde trávia čas obyvatelia Bratislavy. Pokiaľ obyvatelia spozorujú konanie, ktoré podľa nich narúša toto územie, tak môžu kontaktovať políciu, prípadne aj dohľadové centrum mestskej časti,” uviedla Jana Vedejová Sitášová, vedúca mediálneho oddelenia miestneho úradu. Ak by bol zaznamenaný väčší počet hlásení, bol by to pre mestskú časť signál, že kontrolu územia treba posilniť.

Devínske alúvium Moravy má rozlohou 155,68 hektára a má mimoriadny význam na európskej úrovni. Je tiež súčasťou mokrade medzinárodného významu – Trilaterálnej ramsarskej lokality Niva na sútoku Moravy, Dyje a Dunaja, o ktorú sa Slovensko delí spoločne s Rakúskom a Českou republikou. „Územie tvorí mozaika zaplavovaných lúk a vodných plôch, trsťových močiarov a zvyškov lužných lesov,” približuje mestská časť na svojej webovej stránke, ktorá zároveň pripomína biotopy a živočíšne druhy, ktoré sú na tomto území chránené.

Samospráva v súvislosti so životným prostredím zároveň ubezpečuje, že za posledné roky sa zasadzuje o ekologické riešenia v rôznych oblastiach. Ide napríklad o osadenie väčšieho počtu cyklostojanov, spoluprácu s obchodným reťazcom pri sprevádzkovaní automatu na zber plechoviek a PET fliaš alebo snahu o umiestnenie kontajnerov na zber drobného elektroodpadu. Miestna príspevková organizácia Denova reaguje na všetky podnety, ktoré sa týkajú menších skládok a lokalít, kde obyvatelia nahlásia odpad. „Vyzývame zároveň obyvateľov, aby sa správali zodpovedne, aby si aj pri návšteve prírody sťahovali svoj odpad so sebou a neparkovali svoje osobné vozidlá inde ako na miestach na parkovanie určených,” doplnila Vedejová Sitášová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.08.2020
Starosta Devínskej Novej Vsi označil situáciu s komármi za mimoriadnu
Starosta bratislavskej Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír označuje aktuálnu situáciu s výskytom komárov na území tejto bratislavskej mestskej časti za mimoriadnu.
viac
27.05.2021
Vo vnútrozemskej delte Dunaja pripravili za rok až dve simulované záplavy
Vodohospodári po prvý raz v histórii Vodného diela Gabčíkovo pripravili za jeden rok až dve simulované záplavy starých ramien a koryta Dunaja.
viac
20.07.2021
Pri záplavovej vlne na Dunaji sa zvýrazňuje význam lúk v inundačnom území
Záplavová vlna, ktorá kulminovala v predchádzajúcich hodinách v hornej časti slovenského toku Dunaja, zvýraznila aj význam Devínskeho jazera, územia európskeho významu v nive rieky Moravy.
viac
08.10.2021
Oslavy Dňa obce v Devínskej Novej Vsi
V dňoch 9. a 10. októbra 2021 sa v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves uskutočnia oslavy Dňa obce pri príležitosti 570. výročia prvej písomnej zmienky o Devínskej Novej Vsi. Devínska Nová Ves pripravila bohatý kultúrny program plný symbolov a historických odkazov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %