Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
08.12.2023 10:55

Cestovné poriadky prímestských autobusov sa zmenia až začiatkom roka


Ilustračná snímka, zdroj: Bystricoviny


Ku konštrukčným zmenám v cestovných poriadkoch prímestskej autobusovej dopravy v Banskobystrickom kraji dôjde výnimočne až začiatkom roka 2024. Dôvodom je očakávané spustenie integrovaného dopravného systému a s ním súvisiace nevyhnutné kroky.


 Verejnosť prosí župa i Organizátor IDS BBSK o trpezlivosť a pochopenie, cestovanie v prímestskej autobusovej doprave bude počas celého januára pre všetkých bezplatné.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a Organizátor IDS BBSK pristúpia  ku konštrukčným zmenám cestovných poriadkov v prímestskej autobusovej doprave až  začiatkom roka 2024. K zapracovaniu požiadaviek cestujúcej verejnosti a reflektovaniu na zmeny v grafikone vlakovej dopravy dôjde v čo najskoršom možnom termíne, najskôr však musí prebehnúť komplexná zmena na integrovaný dopravný systém.

Od 10. 12. 2023 dôjde preto len k formálnej zmene cestovných poriadkov prímestskej autobusovej dopravy, ktoré budú spočívať v aktualizácii tzv. negatívnych značiek na nadchádzajúce kalendárne obdobie 2023/2024.

„Dôvodom tohto opatrenia je potreba plynulého prechodu zo súčasného poskytovania dopravnej obslužnosti na nový dopravný systém. Takáto systémová zmena si vyžaduje opatrenia vo forme konštrukcie databáz, nastavovania tarifného systému, odbavovacích systémov cestujúcich, nastavovanie obehov vozidiel, započatie licenčného konania a pod., ktoré však nie sú možné v prípade neustále sa meniacich cestovných poriadkov a s tým spojeného rozsahu poskytovaných služieb,“ vysvetlil Radoslav Vavruš, predseda predstavenstva spoločnosti Organizátor IDS BBSK, ktorá bude mať od nového roka prímestskú autobusovú dopravu v kraji na starosti.

Na nastavení nových systémov pracuje Organizátor IDS BBSK intenzívne už niekoľko mesiacov, zmrazenie stavu cestovných poriadkov bolo preto nevyhnutnosťou.

„Žiaľ, nie je technicky možné nastaviť všetky procesy a zároveň zmeniť aj cestovné poriadky. Som si istý, že kolegovia z IDS BBSK urobia všetko pre to, aby sa to cestujúcich dotklo čo najmenej a všetky potrebné zmeny boli urobené čo najrýchlejšie. Skôr ako v januári to však jednoducho nie je možné, preto prosíme verejnosť o trpezlivosť a súčinnosť,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Ten zdôraznil, že verejná prímestská autobusová doprava bude v novom systéme fungovať lepšie, modernejšie a účelnejšie. Pribudne možnosť platby kartou vo všetkých prímestských autobusoch, tiež výrazné zľavy pre pravidelných cestujúcich vo forme predplatných časových lístkov.

„Počas celého januára budú všetky prímestské autobusy v našom kraji pre všetkých cestujúcich zadarmo. Tí, ktorí si do konca januára v e-shope na webe www.idsbbsk.sk kúpia akýkoľvek predplatný lístok, dostanú k nemu automaticky aj ďalších 30 dní cestovania zadarmo,“ doplnil Ondrej Lunter.

Všetky informácie nájdu cestujúci na webe www.idsbbsk.sk, navštíviť tiež môžu zákaznícke centrá IDS BBSK v Banskej Bystrici, vo Zvolene, Brezne, Žiari nad Hronom, Tornali, Veľkom Krtíši, Rimavskej Sobote a Lučenci.

Autor: (ts-BBSK, Lenka Štepáneková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.04.2016
Mestskí poslanci schválili zmeny cestovného v autobusovej doprave
Cestujúcich v nitrianskej mestskej autobusovej doprave (MAD) čakajú zmeny. Mestskí poslanci na svojom aprílovom rokovaní odsúhlasili zavedenie nových druhov platieb a zmenili aj výšku niektorých zliav na cestovnom.
viac
17.02.2017
Posilnené spoje na Pezinskú Babu
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v spolupráci so Slovak lines posilňujú autobusové spoje na Pezinskú babu a to už pred jarnými prázdninami.
viac
12.12.2020
Od 1. januára opäť pribudnú víkendové spoje do turisticky zaujímavých lokalít
Celoštátna zmena cestovných poriadkov vstúpi do platnosti v nedeľu 13. decembra. V BBSK prinesie časové posuny prímestských spojov, ktoré budú lepšie nadväzovať či už na iné autobusy, alebo vlaky. Od 1. januára začnú opäť premávať aj autobusy do turisticky atraktívnych lokalít Čertovica a Srdiečko.
viac
12.08.2023
Na východnom Slovensku platia špeciálne zľavy na cestovnom
Cestovanie prímestskými autobusmi na východnom Slovensku sa oplatí. Benefit špeciálnych zliav ponúkajú vybraným skupinám obyvateľov Prešovský samosprávy kraj a Košický samosprávny kraj počas celého roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %