Sobota 16.01.2021
Dnes má meniny 
Kristína
°C
14.12.2019 06:10

Budúce mesto Nesvady spája svoju budúcnosť s cestovným ruchom


Ilustračná snímka, zdroj: hold.sk


Obec Nesvady v okrese Komárno patrí s 5105 obyvateľmi k najväčším obciam na Slovensku. Už o pár dní sa stane 141. slovenským mestom.


Národná rada SR vyhlásila v októbri uznesením obec Nesvady za mesto, a to s účinnosťou od 1. januára 2020. „Zmena je výsledkom dlhodobého vývojového procesu. Musíme vymeniť všetky tabule, nápisy, pečiatky, je to veľa vecí, ktoré nás vyjdú na niekoľko tisíc eur. Zo začiatku nevidíme žiadne výhody z toho, že sme sa stali mestom, no z dlhodobého hľadiska to bude prínos,“ skonštatoval starosta Nesvád Zoltán Molnár. Obec očakáva nielen vyšší záujem investorov, ale najmä rozvoj cestovného ruchu.       

Z kedysi poľnohospodárskej obce sa stáva vyhľadávané turistické centrum. Prispelo k tomu vybudovanie termálneho kúpaliska, ktoré obec postavila z vlastných zdrojov. Kúpalisko slúži návštevníkom od júla tohto roka. K dispozícii majú päť bazénov s termálnou vodou a plochou takmer 700 metrov štvorcových. Náklady na výstavbu dosiahli viac ako štyri milióny eur. V blízkosti kúpaliska vzniklo 106 pozemkov na výstavbu rekreačných domov, viac ako dve tretiny z nich už majú svojich majiteľov. Postupne pribúdajú nové ubytovacie i stravovacie zariadenia, ale aj ďalšie služby. Na budúci rozvoj kúpaliska plánuje samospráva získať buď investora alebo financie z fondov, z ktorých plánuje dobudovať wellness centrum.       

Nezamestnanosť v obci neprevyšuje päť percent aj vďaka vybudovaniu priemyselného parku. V roku 2005 prišiel prvý investor, taliansky výrobca pomôcok pre zvieratá Ferplast. V súčasnosti už pôsobí v priemyselnom parku päť spoločností, z toho štyri zahraničné a jedna domáca, ktoré vytvorili zhruba 500 pracovných miest. Na ploche päť hektárov vzniká nová priemyselná zóna, ktorá bude určená pre menších domácich podnikateľov. „Prevádzky sú vo výstavbe, predpokladáme, že zóna bude dobudovaná do dvoch rokov,“ povedal starosta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.10.2016
Čím viac turistov, tým horšie pre obec
„Ekonomika nakladania s odpadmi, vrátane ich triedenia, je pre nás ťažiskovou,“ hovorí starosta Donovál Miroslav Daňo.
viac
23.03.2017
Bratislave hrozí úbytok turistov
Staré Mesto plánuje už na najbližšom zastupiteľstve prijať nové všeobecne záväzné nariadenie o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti, ktoré výrazne skráti záverečné hodiny nočných prevádzok typu nočný bar, diskotéka či klub.
viac
22.01.2018
Na Slovensku stále chýba zákon o cestovnom ruchu
Obec Donovaly je známa nielen lyžiarskym strediskom, ale aj ako centrum turistického ruchu v letných mesiacoch. Rozprestiera sa na území dvoch národných parkov, dominantným sú Nízke Tatry a potom Veľká Fatra.
viac
14.11.2020
Staré Mesto a koronakríza: kroky na zmiernenie dopadov
Mestská časť Bratislava-Staré Mesto podnikla kroky, ktoré by dopad krízy na lokálny gastrobiznis, miestnu kultúru a cestovný ruch mali aspoň čiastočne zmierniť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %