Na snímke budova Domova sociálnych služieb Integra. Snímka zdroj: (dobrakrajina.sk).
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) rozširuje portfólio sociálnych služieb v niektorých svojich zariadeniach sociálnych služieb.
Rozšírenie poskytovaných služieb sa týka Domova sociálnych služieb (DSS) pre deti a dospelých Integra na Tylovej ulici a Gaudeamus - zariadenie komunitnej rehabilitácie na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Schválením dodatkov k zriaďovacej listine o tom v piatok (28. 2.) rozhodli krajskí poslanci.
DSS Integra poskytuje služby osobám s duševnými poruchami a poruchami správania, prípadne vývinovými poruchami v kombinácii s telesným alebo zmyslovým postihnutím. „Môžeme rozšíriť kapacity zariadenia, pretože sme investovali do rekonštrukcie existujúcich priestorov. Jeden priestor bude pre deti s pervazívnymi vývinovými poruchami, napríklad aj autistického, ale aj iného spektra, druhý priestor pre mladých a dospelých,” priblížil podpredseda BSK Mikuláš Krippel.
V novom špecializovanom zariadení je tak vytvorený priestor pre štyri deti vo veku od šesť do 18 rokov a pre štyri dospelé osoby od 18 do 40 rokov. Služba pre týchto klientov bude poskytovaná ambulantnou formou, keď rodičia ráno dieťa privezú a po práci si ho vyzdvihnú.
V prípade Gaudeamus - zariadenia komunitnej rehabilitácie ide o zmenu cieľovej skupiny, ktorej má byť poskytovaná služba určená. „Doteraz bolo možné poskytovať sociálnu službu len osobám do 35 rokov. Po novom osoby, ktoré dovŕšia vek 35, nebudú musieť z tohto zariadenia odísť,” vysvetlil Krippel. V praxi to bude znamenať, že klienti budú môcť v zariadení v pokoji dožiť, kraj ich nebude "stresovať" tým, že by si v neskoršom veku mali hľadať iné zariadenie.
Kraj tým zároveň reaguje na dopyt po sociálnych službách pri produktívnom a postproduktívnom veku. Zároveň sa však posúva dolná hranica, a to z troch na šesť rokov. Kraj to vysvetľuje tým, že rodičia sa stíhajú doma starať o mladšie deti, prípadne využívajú integrované škôlky.
„Každý rok zvyšujeme financie, rozpočtové zdroje pre sociálne služby. Pre rok 2020 je to viac ako 30 miliónov eur,” poznamenal Krippel s tým, že kraj sa snaží podporovať aj neverejných poskytovateľov sociálnych služieb zvýšením príspevkov na prevádzku.
BSK pracuje taktiež na zriadení špecializovaného zariadenia pre autistov v Petržalke, prvým významným krokom bola zámena pozemkov medzi ním a hlavným mestom. Kraj zároveň rozšíril možnosti ubytovania pre "svojich" zamestnancov pôsobiacich v sociálnej oblasti.