Pondelok 11.12.2023
Dnes má meniny 
Hilda
°C
24.04.2023 12:35

Bratislava pokračuje v boji proti komárom, zasahovala už na viacerých miestach


Ilustračná snímka.


Mesto Bratislava pokračuje v boji proti výskytu komárov. Tento týždeň zasahovalo v Devíne i Devínskej Novej Vsi, ale aj Petržalke, Jarovciach, Vajnoroch, Záhorskej Bystrici, Podunajských Biskupiciach. Informuje o tom na sociálnej sieti.


"Po výdatných dažďoch začala tiež z rieky Morava prenikať voda do záplavových území, čím sa postupne aktivujú liahniská komárov od Hradu Devín až po Devínske jazero," približuje bratislavský magistrát.

Napriek tomu, že voda je ešte relatívne studená, má okolo desať stupňov Celzia, a tým je aj vývoj lariev zatiaľ pomalý, zásahy sú podľa mesta potrebné. Upozorňuje, že bez nich by sa do dvoch týždňov vyliahli milióny komárov. Používa pritom larvicíd BTI, ktorý nie je pre ostatné živočíchy škodlivý.

Magistrát zároveň pripomína, že na území mesta vrátane záplavových lokalít, sa nachádzajú viaceré miesta v piatom stupni ochrany, kde nie je možné použiť ani biologický larvicíd BTI, ani chemický postrek. Znamená to, že nie je možné zlikvidovať všetky liahniská. "Včasným zásahom tam, kde to možné je, množstvo komárov, ktoré sa nakoniec vyliahnu, aspoň výrazne zredukujeme," podotýka hlavné mesto.

So zásahmi chce hlavné mesto pokračovať aj budúci týždeň, v prípade potreby plánuje nasadiť aj ťažšiu techniku.

Mesto Bratislava odmieta používať v boji proti výskytu komárov chemický postrek. Chemické insekticídy prinášajú podľa magistrátu totiž zdravotné riziká, majú vplyv na endokrinný systém, plodnosť a tiež majú karcinogénne účinky. Využíva BTI, ktorý napríklad v Rakúsku využívajú od roku 2005.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.03.2021
Bratislava hľadá dobrovoľníkov pre monitoring liahnísk komárov v prírode
Mesto Bratislava hľadá dobrovoľníkov, ktorí od apríla budú pomáhať s monitoringom liahnísk komárov v prírode. Magistrát chce aj týmto spôsobom zabrániť intenzívnemu výskytu komárov, ktorý Bratislavu a jej okolie v posledných rokoch v letných mesiacoch sužoval.
viac
09.04.2022
Bratislava už musela zasiahnuť proti komárom a aplikovať biologický larvicíd BTI
Bratislava už musela zasiahnuť proti komárom a v liahniskách v mestských častiach Dúbravka a Jarovce aplikovať biologický larvicíd BTI na zneškodnenie lariev hmyzu. Na sociálnej sieti o tom informovalo hlavné mesto.
viac
17.06.2022
Mesto zintenzívňuje zásahy proti komárom, rady má aj pre záhradkárov
Hlavné mesto zintenzívňuje zásahy proti komárom, liahnutiu lariev napomáha teplo a dažde. Za posledné dva týždne zasiahlo na viac ako 80 lokalitách po celej Bratislave, najmä v prípade stojatých vôd po výdatnejších dažďoch.
viac
29.05.2023
Mesto zasahovalo na takmer 200 liahniskách komárov
Od marca zasahovalo hlavné mesto na takmer 200 liahniskách komárov. V teréne sa zároveň vykonalo doteraz viac ako 3000 monitoringov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %