Utorok 21.01.2020
Dnes má meniny 
Vincent
°C
01.06.2019 08:25

Bratislava chce byť cyklomestom, privíta svetových expertov


Cyklomestá 2019


V Bratislave sa v dňoch 3. - 4. júna 2019 uskutoční podujatie Cyklomestá 2019, konferencia o mobilite a kvalite života v mestách a obciach. Ponúkne odpovede na otázky prečo, a najmä ako prostredníctvom udržateľnej mobility zlepšiť život v slovenských mestách.


 Cyklokoalícia preto do Primaciálneho paláca pritiahla svetových dopravných expertov, ale aj miestnych odborníkov a zástupcov samospráv.

Jedným z hlavných spíkrov je Morten Kabell, ktorý pôsobil ako viceprimátor Kodane. Počas jeho funkčného obdobia mesto dosiahlo nové rekordy v používaní bicykla ako hlavného dopravného prostriedku, keď 62 % Kodančanov a 43 % všetkých dochádzajúcich jazdilo na dvoch kolesách. Na základe skúseností z dánskej metropoly ukáže, ako sa mestá môžu oslobodiť od automobilovej dopravy a prinavrátiť k ľudskej mierke.

Ďalším zaujímavým rečníkom je expert na zimnú údržbu, Pekka Tahkola z fínskeho mesta Oulu. V meste ležiacom takmer na polárnom kruhu je vďaka kvalitnej údržbe cyklotrás bicyklovanie celkom bežné aj pri teplotách klesajúcich k -30 °C. Vyvracia tak mýty o nevhodnom podnebí pre cyklodopravu. Slovenským samosprávam poradí, ako zimnú údržbu realizovať aj vhodne obstarávať. Diskutovať sa bude aj o bike sharingu za účasti experta na zdieľanie bicyklov, Anthonyho Desnicka z Minneapolisu.

„Je zrejmé, že ďalší rozvoj individuálnej automobilovej dopravy je neudržateľný a slovenské mestá na to potrebujú reagovať. Netreba pritom vymýšlať koleso, keď sa dá inšpirovať tam, kde to funguje. Výsledkom budú zdravšie, živšie a bezpečnejšie miesta pre život aj na Slovensku,“ hovorí Dan Kollár z Cyklokoalície.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora Matúša Valla, ktorý program v pondelok otvorí. O tom, ako mesto Bratislava mení koncept vnímania mobility smerom k dostupným mestám porozpráva prvá námestníčka primátora Táňa Kratochvílová. „Vítame, že Bratislava týmto dáva jasný signál o podpore udržateľnej mobility,“ doplnil Kollár.

Konferenciu finančne podporil Zelený vzdelávací fond a Bratislavský samosprávny kraj.

Kontakt: Dan Kollár, info@cyklokoalicia.sk, 0944 635 175 (aj cez víkend), Daniel Duriš, info@cyklokoalicia.sk, 0905 474 209

Autor: (cyklokoalicia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2016
S mestami musia rásť aj regióny
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo sa v dňoch 30. a 31. mája zúčastnil Fóra o mestskej agende a výjazdovej schôdze komisie pre kohéznu politiku a rozpočet EÚ Európskeho výboru regiónov v Amsterdame.
viac
21.06.2019
Medzinárodná konferencia - Ochrana vodných zdrojov 2O19
Voda je jedinečný a nenahraditeľný prírodný zdroj, ktorý vyžaduje našu ochranu aj v súvislosti s náročnými výzvami súvisiacimi s dopadmi zmeny klímy. Táto myšlienka dominovala v prezentáciách a diskusiách počas medzinárodnej konferencie Ochrana vodných zdrojov 2019
viac
04.09.2019
Ábel Ravasz predstavil nový Atlas rómskych komunít. Trendy sú pozitívne.
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity predstavil tretie vydanie Atlasu rómskych komunít. Vďaka ním poznáme najpresnejšie údaje o koncentrácii rómskeho obyvateľstva v rámci Slovenska a základné údaje o kvalite ich života.
viac
06.09.2019
Nové Mesto sa v sobotu na Kuchajde lúči s kultúrnym letom
Bratislavské Nové Mesto sa v sobotu 7. septembra rozlúči s tohtoročným letom kultúrno-hudobným programom v areáli Kuchajda.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.40 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %