Nedeľa 05.12.2021
Dnes má meniny 
Oto
°C
06.10.2021 11:00

Beskydsko-javornícka lyžiarska bežecká magistrála dostane nový stimul


Ilustračná snímka: ŽSK


Žilinský samosprávny kraj a Občianske združenie Husárik uzavreli Memorandum o spolupráci, na základe ktorého bude správa a údržba Beskydsko-javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály (BJLBM) efektívnejšia a dôkladnejšia.


Župa trasu uviedla do prevádzky pred 10 rokmi a postupne ju vybavila viac než 100 prvkami drobnej architektúry, smerovníkmi, rázcestníkmi, informačnými tabuľami, lavičkami a maľovaným tvarovým značením. Na hrebeni Javorníkov, po ktorom je trasa vedená, pribudli vďaka obciam, regionálnym združeniam a turistickým klubom počas tohto obdobia aj rozhľadne, kamenné galérie v prírode a oddychové zóny. Na Kysuciach tak vznikla unikátna prírodno-umelecká turistická lokalita a jedna z najdlhších súvislých bežeckých trás na Slovensku.

Po 10 rokoch od uvedenia do prevádzky si trasa ako i drevený mobiliár vyžadujú pravidelnú a systematickú údržbu. Obe strany sa preto v Memorande zaviazali na intenzívnej spolupráci pri správe a ďalšom rozvoji BJLBM. „Rozvoj tohto unikátneho územia nie je možný bez aktívneho zapojenia subjektov a záujmových združení priamo z regiónu. Len s regionálnymi partnermi dokážeme naozaj využiť turistický potenciál celej trasy,“ povedal vicežupan Peter Weber. Na základe memoranda župa poskytne komplexné informácie o trase, technickú dokumentáciu, grafické podklady máp a bude tiež úzko spolupracovať pri získaní prípadných zdrojov z projektových výziev EU. Občianske združenie sa zaviazalo zabezpečovať pravidelnú zimnú i letnú údržbu trate, dohliadne na okamžitú priechodnosť trasy a odvoz komunálneho odpadu. Obe strany budú spoločne investovať do obnovy, údržby a rozširovania mobiliáru na trase. „Združenie tiež v dvojročných cykloch bude vykonávať podrobnú pasportizáciu trasy, na základe ktorej sa stanoví aktuálny plán údržby. Poškodené alebo chýbajúce značenie tak bude minulosťou,“ doplnil riaditeľ odboru regionálneho rozvoja Ján Pavlík. V ďalšej etape združenie uvažuje aj nad osadením nabíjacích staníc pre elektrobicykle, ktoré si bude spravovať, prípadne plánuje aj rozšírenie trás v území.

Beskydsko-javornícka lyžiarska bežecká magistrála (BJLBM) má 54 km a spája sieť 14 značených lyžiarskych bežeckých trás v dĺžke až 100 km. Väčšina trasy sa nachádza v CHKO Kysuce a ide o mimoriadne vyhľadávanú lokalitu pre lyžiarov, cyklistov i turistov.

Autor: (ts-ŽSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.02.2020
Bežkárska sezóna sa rozbieha
Kým minulý rok bola bežkárska sezóna v plnom prúde, tento rok sa pre nepriaznivé počasie rozbieha pomalšie. Župa aj napriek tomu upravuje úseky obľúbenej Beskydsko-Javorníckej bežeckej magistrály keď to počasie a podmienky umožňujú.
viac
31.07.2020
Mesto pokračuje v príprave revitalizácie Záhrady umenia a stromoradia
Mesto Prešov pokračuje v príprave kompletnej obnovy a revitalizácie zelenej plochy v Záhrade umenia a na Kmeťovom stromoradí s celkovou rozlohou 1,3 hektára.
viac
28.12.2020
Samospráva začala budovať denný stacionár
Denným stacionárom sa stane po rekonštrukcii časť budovy bývalej Základnej umeleckej školy (ZUŠ) vo Fiľakove v okrese Lučenec, ktorú samospráva začala v decembri obnovovať. Informoval o tom primátor Attila Agócs.
viac
23.01.2021
Beskydsko-Javornícka magistrála je pripravená na bežkovanie
Trať Beskydsko-Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály strojovo upravili a je pripravená nasledujúci víkend. Podľa hovorkyne Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martiny Remencovej je upravená celá trasa magistrály Husárik - Semeteš - Melocík - Kasárne - Stratenec.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %