Snímka OcÚ Beluša
76. výročie oslobodenie obce si obec Beluša pripomenula pietnym aktom kladenia vencov pri pamätníku padlých hrdinov.
30. apríla 1945 vtiahli do obce Beluša od Mojtína oslobodzovacie sovietske vojská a tento moment považuje obec za ukončenie 2. svetovej vojny v Beluši. Každoročne si najtragickejšie vojnové udalosti v obci pripomíname pietnym aktom kladenia vencov pri pamätníku padlých hrdinov v blízkosti farského kostola.
Už 76. výročie oslobodenia obce si v piatok, 30. apríla 2021 uctil starosta obce Ján Prekop s prednostom OcÚ Mgr. Patrikom Štrbákom spolu s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavom Baškom. Tradične sa pripájajú aj predstavitelia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Ing. Ivan Kováčik, predseda ZO SZPB a František Krajčovič, tajomník ZO SZPB. Tí navštívili aj miestny cintorín, kde sa nachádza hrob neznámeho vojaka z 2. svetovej vojny.
„Uctenie si veľkej odvahy našich predkov počas druhej svetovej vojny je našou morálnou povinnosťou. Pripomínať si tento dôležitý odkaz našej minulosti preukazujúci zároveň krutosť i silu boja za ľudské práva a životy je potrebné zvlášť pre mladé generácie. Živých pamätníkov doby ubúda a my nesmieme zabudnúť na ich boj za ťažko získanú a stále krehkú slobodu,“ zdôraznil Ján Prekop, starosta Beluše.
Po odznení štátnej hymny a príhovore smeroval slávnostný sprievod od obecného úradu k pamätníku padlých, kde sa položili vence a vo chvíľke ticha sa spomínalo na hrdinov- našich predkov, vďaka ktorým nepoznáme strach z vojny a žijeme v mieri.
Pietny akt kladenia vencov pokračoval v miestnej časti Hloža a v miestnej časti Podhorie, kde si padlých hrdinov uctili aj členovia miestneho dobrovoľného hasičského zboru.
Pandemické opatrenia obmedzili účasť širokej verejnosti a sprievodný program na tejto udalosti. Aj napriek tomu Beluša nezostala bez tradičného symbolu blížiaceho sa mesiaca- májov. Hoci sme zvyknutí na tradičné ručné stavanie, súčasná situácia mení aj dávne tradície a metrov vysoké máje sa už druhý rok postavili žeriavom bez hudby, bez programu, len za pomoci pracovníkov obecných služieb. Najväčšia obec Trenčianskeho kraja sa tento rok pýši piatimi májmi- jeden stojí pred obecným úradom, dva sú v obecnej časti Podhorie a dva v ďalšej časti obce- v Hloži, kde má ručné stavanie, ale najmä válanie májov najväčšiu tradíciu a je spojené s hodovými slávnosťami.