Ilustračná snímka.
Oddelenie životného prostredia banskobystrického magistrátu sa po stretnutí na tému inváznych rastlín rozhodlo, že pristúpi k zvýšeniu opatrení proti šíreniu inváznych rastlín.
Oddelenie životného prostredia banskobystrického magistrátu sa po stretnutí na tému inváznych rastlín so zástupcami odborných útvarov mesta, správcom mestskej zelene - organizáciou Záhradnícke a rekreačné služby mesta (ZAaRES), spoločnosťou Mestské lesy Banská Bystrica a Štátnou ochranou prírody SR rozhodlo, že pristúpi k zvýšeniu opatrení proti šíreniu inváznych rastlín. Sprísni postup voči nedisciplinovaným majiteľom, ktorí sa o svoje nehnuteľnosti nestarajú. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.
„Povinnosťou každého majiteľa pozemku je tieto rastliny odstraňovať. Prax je však iná a ukazuje sa, že sa tak málokedy deje. Invázne rastliny majú schopnosť rýchlo sa šíriť koreňmi, odlomkami alebo semenami. Ich najväčším negatívom je, že vedia vytláčať pôvodné rastliny, a to aj na veľkých plochách. Usilujeme sa o ich minimalizovanie na území mesta a na základe oznámenia o povinnom odstraňovaní inváznych rastlín k tomu pravidelne vyzývame vlastníkov, správcov a užívateľov pozemkov v Banskej Bystrici,” zdôraznila Beata Kostúrová, vedúca Oddelenia životného prostredia Mestského úradu v Banskej Bystrici.
„Najväčším problémom je ľahostajnosť a nečinnosť vlastníkov pozemkov, ktorí, napriek opätovnému upozorneniu zo strany mesta, invázne rastliny neodstránia, a tie sa ďalej šíria na ostatné udržiavané plochy. Problémom je tiež samotná likvidácia biomasy vzniknutej z odstraňovania inváznych druhov rastlín. Na stretnutí sme sa dohodli, že pri nečinnosti majiteľov pozemkov budeme postupovať podnety na Slovenskú inšpekciu životného prostredia,” upozornil viceprimátor Milan Lichý.