Štvrtok 13.02.2025
Dnes má meniny 
Arpád
°C
28.03.2022 09:30

B. Bystrica eviduje nedostatok opatrovateliek pre seniorov i deti


Ilustračná snímka.


Mesto Banská Bystrica v súčasnosti zamestnáva približne 80 opatrovateliek a opatrovateľov. Nie je ich však toľko, koľko by seniori, deti a aj ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím potrebovali. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová.


Pripomenula, že ideálne by bolo mať v databáze minimálne 15 žiadostí o prijatie do zamestnania na pozíciu opatrovateľov. „Samospráva získala od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR už druhýkrát po sebe nenávratný finančný prostriedok, tentoraz vo výške 408 000 eur,“ zdôraznila. Záujemcovia o pracovnú pozíciu môžu žiadosť spolu so životopisom posielať na adresu: Mestský úrad, oddelenie riadenia ľudských zdrojov, Československej armády 26, 974 01 Banská Bystrica. Potrebné je mať ukončenú strednú zdravotnícku školu alebo stredné vzdelanie. Podmienkou je aj absolvovanie kurzu opatrovania v minimálnom rozsahu 220 hodín.

Ako dodala, ľuďom pomáhajú opatrovatelia v zariadeniach sociálnych služieb alebo priamo v domácnostiach. Sú ich každodennou pomocou pri bežných činnostiach, akými je osobná hygiena, vstávanie z postele či obliekanie. „Momentálne máme napríklad 19 klientov v evidencii žiadateľov na poskytovanie opatrovateľskej služby, ako aj na rozšírenie rozsahu tejto žiadanej sociálnej služby,“ poznamenala vedúca odboru sociálnych vecí banskobystrického mestského úradu Ivana Kružliaková. Doplnila, že odborný personál chýba aj v zariadeniach sociálnych služieb.

Podľa hovorkyne medzi dôvody, pre ktoré je v Banskej Bystrici a aj v iných mestách na Slovensku nedostatok opatrovateliek, sú nevyhovujúce pracovné prostredie i vybavenie domácnosti. Sú to tiež zasahovanie rodinných príslušníkov do práce či nedostatočné morálne, ako aj finančné ohodnotenie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.11.2020
Terasy v historickom centre B. Bystrice môžu byť otvorené
Terasy reštaurácií a kaviarní v historickom centre Banskej Bystrice môžu byť otvorené počas celého zimného obdobia, a to pri zachovaní zníženého nájmu o 80 percent. Odsúhlasili to v utorok banskobystrickí mestskí poslanci.
viac
18.10.2022
V meste vybudovali nové centrum pre seniorov s kapacitou 40 lôžok
Nové zariadenie Senior centrum Tulská, ktoré v týchto dňoch otvorili v Banskej Bystrici pri príležitosti mesiaca úcty k starším, poskytuje klientom celodenné komplexné služby vrátane 24-hodinovej ošetrovateľskej a zdravotníckej starostlivosti.
viac
26.09.2023
Otvárame 3. ročník projektu pre seniorov FIT SENIOR
Pracovníci odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ BB budú počas októbra sústreďovať svoje aktivity na podporu zdravia seniorov. Ich zámerom bude zvýšiť povedomie v oblasti prevencie ochorení súvisiacich s pribúdajúcim vekom.
viac
07.05.2024
Samospráva získala takmer jeden milión eur na opatrovateľskú službu
Mesto pod Urpínom dostane na podporu opatrovateľskej služby finančné prostriedky z národného projektu Podpora opatrovateľskej služby. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Banská Bystrica poskytne samospráve zhruba 995.000 eur, ktoré môže použiť do konca budúceho roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.97 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.89 %