Pondelok 19.04.2021
Dnes má meniny 
Jela
°C
01.03.2021 02:35

Aktuálne informácie Sociálnej poisťovne k pandemickej OČR


Ilustračná snímka.


Sociálna poisťovňa informuje kedy potvrdenie školy, že dieťa sa vzdeláva dištančne, na nárok na pandemickú OČR stačí a kedy nie.


Sociálna poisťovňa opätovne pripomína, že z dôvodu starostlivosti o dieťa vzniká nárok na dávku pandemické ošetrovné iba vtedy, ak je škola uzatvorená alebo má obmedzenú prevádzku na základe rozhodnutia príslušného orgánu a iba počas obdobia uvedenom v rozhodnutí príslušného orgánu o jej uzatvorení.

Sociálna poisťovňa sa v praxi stretla s prípadmi, keď sa rodičia domnievali, že im stačí potvrdenie zo školy o tom, že sa ich dieťa vzdeláva distančne. Pri dištančnom vzdelávaní však môžu nastať dve rôzne životné situácie – ak je škola otvorená bez obmedzení a rodič nedá dieťa do školy len z vlastnej obavy pred nákazou, potvrdenie o dištančnom vzdelávaní nestačí na priznanie nároku na pandemické ošetrovné. Rodičovi nárok na túto dávku nevznikne.

Potvrdenie o dištančnom vzdelávaní bude rodičovi stačiť len vtedy, ak je prevádzka školy obmedzená rozhodnutím príslušného orgánu. Napríklad ak niektoré školy zriaďovateľ svojim nariadením otvoril tak, že obmedzil rozsah prezenčnej výučby, tzn. niektorým žiakom z prevádzkových dôvodov neumožnil prezenčnú formu výučby. Týmto žiakom musí škola poskytnúť dištančnú formu vzdelávania, o čom vydá rodičovi žiaka potvrdenie. V takomto prípade pri obmedzenej prevádzke školy rozhodnutím príslušného orgánu rodičovi nárok na pandemickú OČR vznikne.

Príslušným orgánom, ktorý môže prevádzku školy uzavrieť alebo obmedziť, je buď minister školstva, zriaďovateľ, riaditeľ školy alebo hygienik.

Autor: (socipoist.sk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.09.2020
Môže zamestnanec odmietnuť pandemické ošetrovné?
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že existuje možnosť odmietnutia dávky pandemické ošetrovné, ak sa zamestnanec po návšteve rizikovej (červenej krajiny) alebo kontakte s človekom pozitívnym na ochorenie COVID 19 cíti dobre a so zamestnávateľom sa dohodne, že bude pracovať z domu.
viac
05.02.2021
Malacké školy pokračujú v dištančnom vzdelávaní
Mesto Malacky ako zriaďovateľ troch základných a jednej materskej školy rozhodlo, že školy sa otvárať nebudú. Vedenie mesta s riaditeľmi škôl sa dohodlo na tom, že naďalej pokračuje dištančné vzdelávanie.
viac
15.03.2021
Sociálna poisťovňa informuje ako ukončiť pandemickú OČR a PN
Ústredie Sociálnej poisťovne informuje ako ukončiť pandemickú PN a OČR: PN ukončí lekár, pri OČR už poistenec nepošle Čestné vyhlásenie.
viac
14.04.2021
Zvýšenie pandemickej nemocenskej dávky
Sociálna poisťovňa od 1. apríla do 30. apríla 2021 automaticky zvýši pandemické nemocenské dávky na 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %