Nedeľa 19.01.2020
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
01.02.2018 08:25

Aj v roku 2018 by sa slovenskej ekonomike malo dariť


Počet pracujúcich (v tisícoch). Zdroj: ŠÚSR, VÚB


V roku 2018 sa rast slovenskej ekonomiky priblíži k 4 %. Rast bude aj naďalej ťahať pokračujúce oživenie spotreby domácností, prispeje však aj nábeh nových investícií v automobilovom priemysle a dariť by sa malo aj exportu vďaka pokračujúcej konjunktúre globálnej ekonomiky.


Pracovný trh si pripíše ďalšie zlepšenie, porastie zamestnanosť aj mzdy, čo bude pozitívne vplývať na výnos dane z príjmu fyzických osôb, a tým aj na daňové príjmy miest a obcí.

Krátky pohľad späť

Slovenská ekonomika v prvých troch štvrťrokoch 2017 medziročne vzrástla o 3,4%, čo bol takmer rovnaký rast ako v prechádzajúcom roku, keď HDP reálne vzrástol o 3,3%. Motorom rastu sa stala spotreba domácností, ktorá si po dlhých rokoch pripísala vyšší medziročný rast ako celkový HDP. Optimizmus domácností pramení predovšetkým z vývoja na pracovnom trhu, ktorý ďalej prepisuje slovenské historické rekordy počtu pracovných miest či miery nezamestnanosti. Tá klesla už aj pod úroveň priemeru EÚ, vôbec po prvý krát v histórii. Odvrátenou stranou situácie na trhu práce je však nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Tento problém sa stal vypuklejším než kedykoľvek v minulosti a okrem tlaku na rast miezd začína mnohé firmy vo výrobe, ale aj v službách reálne obmedzovať v ich činnosti.

Čo nás čaká v roku 2018?

V nadchádzajúcom roku slovenská ekonomika zrejme mierne zrýchli, až k úrovni 4 %. Rast bude aj naďalej ťahať pokračujúce oživenie spotreby domácností vďaka vysokej zamestnanosti a rastu miezd – ten by mal dosiahnuť nominálne 5 % a priemerná mesačná hrubá mzda v hospodárstve by tak mohla budúci rok pokoriť hranicu 1000 eur. Zrýchlenie rastu HDP oproti roku 2017 však bude hlavne pričinením nových investícií. Titulky síce budú patriť finalizácii najmä obrích investícií v automobilovom priemysle (Jaguar Land Rover, VW), no pozitívne k rastu prispejú aj investície oveľa menších firiem, vrátane tých mimo automotive. Využitie kapacít naprieč výrobnými sektormi totiž presahuje dlhodobé trendy a bude motivovať firmy k investíciám do nových výrobných hál, strojov a zariadení.

Pozitívne k rastu ekonomiky prispeje aj zahraničný dopyt. Výhľad pre svetovú ekonomiku je priaznivý, očakávame, že v budúcom roku by globálny rast mal ostať približne rovnaký, prípadne ešte o niečo rýchlejší ako tento rok. Ekonomika USA pokračuje v expanzii, ktorá môže byť vôbec najdlhšou v histórii. Dariť by sa malo naďalej aj ekonomike eurozóny, čoho obrazom je aj vysoká spotrebiteľská dôvera, či nálada medzi podnikateľmi, zvlášť v Nemecku, ktoré je našim najväčším obchodným partnerom. Mimoriadne sa darí našim regionálnym susedom. Skutočne, tak česká, ako aj maďarská a poľská ekonomika si pripísali v roku 2017 rýchlejší rast HDP ako my. Časť ich náskoku pramenila z rýchlejšieho čerpania eurofondov, no aj skoršieho a mohutnejšieho oživenia súkromnej spotreby, ktoré pretrvá aj budúci rok, najmä v Českej republike. Tamojší pracovný trh je premiantom nielen v regióne, ale s mierou nezamestnanosti na úrovni len 2,7% aj v celej EÚ.

Municipality by si mali finančne polepšiť

Rýchly rast zamestnanosti a miezd sa pozitívne prejaví na daňových príjmoch, predovšetkým z výnosu dane z príjmov fyzických osôb, ktoré tvoria tri štvrtiny daňových príjmov obcí (celkové daňové príjmy tvoria približne polovicu všetkých príjmov obcí). Podľa návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2018 - 2020 by v roku 2018 mali obce na podieloch dani z príjmov fyzických osôb získať oproti rozpočtu na rok 2017 o 130 miliónov eur viac, teda o 6,8%. Celkové príjmy obcí v roku 2018 oproti schválenému rozpočtu na rok 2017 majú podľa plánu MF SR rásť ešte rýchlejšie, o 9,1%, vďaka nárastu grantov a transferov na EÚ projekty a ich spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu.

Obecné noviny č. 3-4/2018

 

 

 

Autor: Zdenko ŠTEFANIDES, hlavný ekonóm VÚB


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.01.2018
Plastové tašky sú s účinnosťou od 1. januára povinne spoplatnené
Envirorezort si od prísnejšej odpadovej legislatívy sľubuje obmedzenie spotreby igelitiek pri nákupoch.
viac
08.01.2018
Na Kľačianskej podkove súťažili s chlapmi aj tri furmanky
Na dvanástom ročníku Kľačianskej podkovy si v nedeľu v Turčianskych Kľačanoch zmeralo sily v dvoch disciplínach – práci s drevom a v ťažkom ťahu 22 furmanov a tri furmanky.
viac
13.06.2018
Horehroním na bicykli
Na Horehroní to žije celý rok! Počas najbližšieho víkendu si môžete vychutnať atmosféru cyklopretekov zo sedadla bicykla alebo ako diváci. Prvý deň podujatia BIKETOUR HOREHRONÍM 2018 bude majstrovský, pretože sa budú konať Majstrovstvá Slovenska do vrchu.
viac
15.09.2018
Tohtoročný Európsky týždeň mobility podporuje myšlienku kombinovanej dopravy
Európsky týždeň mobility (ETM) sa v tomto roku koná pod heslom: "Kombinuj a choď!" v dňoch 16. až 22. septembra. Cieľom tohtoročnej kampane je myšlienka podporiť výber rôznych druhov dopravy tak, aby sa bolo možné nimi dostať v meste do jeho rôznych častí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %