Ilustračná snímka: (red.).
Na to, aký má na Slovensku potenciál, či je dostatočne podporovaná a akú má pridanú hodnotu oproti „masovému turizmu“ sme sa opýtali Ing. Miroslava Babinského, projektového manažéra EZAT (Európsko-slovenského združenia agroturizmu a turizmu).
Aktívna dovolenka priťahuje čoraz viac ľudí, čo je pre nich najatraktívnejšie na tomto type turistiky?
- Cestovný ruch je najdynamickejšie sa rozvíjajúce odvetvie vo svete. Kým vo svete predstavuje podiel na cestovnom ruchu približne 13 % z HDP a zamestnáva približne 11 % zamestnancov, na Slovensku je podiel cestovného ruchu na HDP len 3,5 %. Výhodou cestovného ruchu je, že ide o materiálovo a surovinovo nenáročné odvetvie, ktoré má pridanú hodnotu.
Vidiecka turistika a agroturistika nepozná hranice, zbližuje ľudí, utužuje vzťah k prírode, ide o najprirodzenejší pohyb človeka a preto upevňuje zdravie. Má dôležitú sociálno-spoločenskú úlohu. Vidiecky turizmus dáva možnosti tvorby dôchodku a vytvárania pracovných miest. Umožňuje oživiť tradičné ekonomické aktivity, ktoré upadajú a spôsobujú odliv vidieckeho obyvateľstva. Pritom 42 % populácie žije na vidieku, takže je dôležitým zdrojom zamestnanosti. Vznik podnikov vidieckej turistiky zabezpečuje ochranu životného prostredia, čo má na vidiecky turizmus pozitívny dosah. Rastové trendy a dopyt po vidieckej turistike sú už v súčasnosti na Slovensku markantné. Treba si uvedomiť, že čo si ľudia v súčasnosti najviac všímajú a vyhľadávajú, sú atribúty, ktoré odlišujú vidiecku turistiku od masovej turistiky.
Človek sa nestáva iba turistom, ktorému pri nástupe na dovolenku pridelí recepčný číslo izby a týmto číslom zostáva počas celého pobytu. Návštevník sa od začiatku stáva skutočným hosťom, ak nie dočasným členom rodiny, doslova zapadne do atmosféry domu či farmy, kde trávi dovolenku. Dedinské prostredie sa nenarušuje, hostia splynú so životom v obci a znamenajú pre ňu nie skazu vo forme ďalších splodín z výfukov áut a preľudnenosť, ale viac pracovných príležitostí a dodatočných príjmov pre obyvateľov obce.
Priťahuje ich aj blízkosť národného a kultúrneho dedičstva - hostia majú viac možností oboznámiť sa lepšie s vlastným národným dedičstvom, tradíciami a kultúrou, hostia zo zahraničia majú príležitosť dozvedieť sa o súčasnom aj minulom živote nášho národa priamo pri zdrojoch.
Ďalšou zaujímavosťou je kontakt so zvieratami, ku ktorým si dnešné deti budujú vzťah len cez obrázky v knihách alebo cez ohrady v zoologických záhradách, zber lesných plodov a hríbov, lov rýb, či práce pri sušení sena alebo zbere ovocia. V neposlednom rade ide aj o zbližovanie ľudí, nielen hostia, ale aj hostitelia sa dostávajú do kontaktu so svetom.
Pohyb obyvateľov do vidieckych oblastí môže pomôcť k udržaniu životaschopnosti krajiny cez služby, ktoré sú podstatné pre turistov aj miestnych. Najrozšírenejším druhom vidieckej turistiky je pešia turistika a cykloturistika.
Celý rozhovor s Ing. Miroslavom Babinským z EZAT nájdete v Obecných novinách č. 35-36/2016 na str. 8 - 10.