Nedeľa 17.10.2021
Dnes má meniny 
Hedviga
°C
18.09.2021 09:50

Pandemická situácia v župných stredných školách sa zhoršuje


Ilustračná snímka


Negatívny trend vo vývoji pandemickej krivky na Slovensku postupne začínajú pociťovať aj župné školy.


 Kým k piatku 10. septembra dvanásť stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského kraja zatvorilo 15 tried a 327 žiakov z nich prešlo na online výučbu, o týždeň neskôr župa zaznamenala nárast o 60 %. „Na stredných školách Žilinského kraja aktuálne evidujeme už 904 žiakov z 39 tried, ktorí sa vyučujú dištančne. Dôvodom je pozitívne testovaný spolužiak alebo pedagóg. Celkový počet žiakov na dištančnom vzdelávaní sa tak v priebehu jedného týždňa zvýšil o 176 %,“ upresnil riaditeľ odboru školstva ŽSK Ľuboš Berešík.

Z 59-tich župných škôl dištančnú formu vzdelávania zaviedlo už 20 z nich. Najhoršia situácia je v okrese Žilina, nasledujú školy v okrese Martin, Bytča, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Dolný Kubín a Čadca. Oproti obdobiu z minulého školského roka ide však len o jednotlivé triedy, všetky školy primárne naďalej vyučujú prezenčne. „Sledované dáta nám však ukazujú, že situácia sa veľmi rýchlo mení. Takýto nárast len veľmi krátko po otvorení školského roka, žiaľ, kopíruje pandemické ukazovatele. Naším cieľom je udržať školy otvorené za prísneho dodržiavania nastaveného školského covid automatu a úzkej spolupráce s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva,“ doplnila županka Erika Jurinová.

Na základe pravidiel môže očkovaný žiak podstúpiť test spravidla už po 2 dňoch a neočkovaný po 5 dňoch od potvrdenia prípadu. Nové nastavenie dáva župným školám možnosť zavádzať dištančné vzdelávania na kratšie obdobie. Všetky kontakty RÚVZ vyhodnocuje individuálne. Župa verí, že k efektívnejšiemu monitorovaniu pandemickej situácie na školách prispejú aj distribuované samotesty. Stredné školy v krajskej pôsobnosti doteraz prevzali z príslušných Okresných úradov 66 tis. testovacích setov antigénového typu pre svojich žiakov. Počet vychádzal z nahláseného záujmu žiakov a ich zákonných zástupcov.

Autor: (ts-ZSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.07.2020
Rezort školstva spúšťa zber údajov o priebehu dištančnej výučby a potrebách škôl
Ukončený školský rok 2019/2020 bol pre deti, rodičov a učiteľov jedným z najnáročnejších. Vzdelávanie na diaľku prinieslo množstvo výziev a cenných skúseností.
viac
19.10.2020
Priamy kontakt so študentmi pri dištančnom vzdelávaní chýba
Prechod na dištančné vzdelávanie nebol na viacerých stredných školách (SŠ) problémový. Učiteľom však chýba priamy kontakt so študentmi. Po prvom týždni dištančného vzdelávania sa na tom zhodli viacerí riaditelia SŠ na Slovensku.
viac
18.11.2020
B. Gröhling: V súvislosti s návratom detí do škôl sa stretneme s epidemiológmi
V súvislosti s návratom detí do škôl sa vedenie ministerstva školstva stretne s epidemiológmi vo štvrtok 19. novembra.
viac
14.06.2021
PSK má do duálneho vzdelávania zapojených 809 žiakov
Prešovský samosprávny kraj (PSK) zaznamenal v aktuálnom školskom roku vo svojich stredných školách napriek pandémii vyššie počty nových žiakov zapojených do systému duálneho vzdelávania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.71 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.52 %