Utorok 30.11.2021
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
14.09.2021 11:50

Novovybudované dažďové záhrady pomôžu zmierniť klimatické zmeny


Ilustračná snímka (TASR)


Dôsledky klimatickej zmeny v Liptovskom Mikuláši pomôže zmierniť 19 dažďových záhrad. Vybudovali ich v tomto roku v areáloch materských a základných škôl. Na projekt získalo mesto peniaze z Operačného programu Kvalita životného prostredia.


Primátor mesta Ján Blcháč označil projekt dažďových záhrad za významný, hoci je podľa jeho slov relatívne malý z hľadiska finančných nákladov. „Zadržiavanie vody v krajine je veľmi potrebné z dôvodu kolobehu vody v prírode. Aby nám voda neodtekala bez úžitku niekde preč a aby sa vodný cyklus zachoval aj do budúcnosti. Je to naša povinnosť voči budúcim generáciám,“ uviedol.       

Voda z dažďových zvodov na vybraných plochách bude pozvoľna vsakovať do podložia namiesto jej odvádzania do kanalizácie. Základ dažďových záhrad tvoria záhony s kombináciou dekoratívnych tráv a trvaliek. Vodozádržná funkcia pôdy je podporená aplikáciou vlahového kondicionéru. Všetky plochy sú účelne zamulčované. „Navrhnuté rastliny zodpovedajú miestnym pôdnym a klimatickým podmienkam,“ podotkla Lenka Lencsésová z odboru rozvoja mesta. Ako ďalej vysvetlila, vegetáciu navrhli tak, aby pôsobila esteticky a mohli ju efektívne udržiavať.       

Riaditeľka Základnej školy s materskou školou Okoličianska Mária Ivanová priblížila, že projekt má pre nich viacero rovín - estetickú, úspornú a užitočnú. Okrem toho podľa nej dokáže obohatiť výchovno-vzdelávací proces na viacerých predmetoch. „V budúcnosti tu plánujeme vytvoriť voľnočasovú zónu pre žiakov, umiestniť hmyzie hotely a aj lavičky,“ dodala.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Spoznajte zlomové okamihy mestskej histórie
Špeciálnu tematickú prehliadkovú trasu mestom si pri príležitosti 730. výročia prvej písomnej zmienky o Liptovskom Mikuláši pre návštevníkov pripravilo tunajšie informačné centrum.
viac
28.09.2018
Pri vybraných školách v L. Mikuláši by mohli vzniknúť dažďové záhrady
Vo vybraných areáloch škôl v Liptovskom Mikuláši by už na jar budúceho roka mohli vzniknúť záhrady bohaté na rastlinstvo, vtáctvo a hmyz. Predstavitelia liptovskomikulášskej radnice sa totiž v uplynulých dňoch rozhodli zapojiť mesto do projektu na vytváranie tzv. dažďových záhrad.
viac
22.07.2019
Žiaci dostanú moderné učebne za vyše 180 tisíc eur
Ďalším trom mestským základným školám v Liptovskom Mikuláši sa polepší. Financie vo výške 180 tisíc eur, ktoré sa poradilo získať radnici z eurofondov, poputuje na modernizáciu a vybavenie učební.
viac
17.06.2021
Košická župa pripravuje Zelený katalóg
Opatrenia na zlepšenie životného prostredia poskytne Zelený katalóg, ktorý pripravuje Košický samosprávny kraj (KSK) v rámci Programu obnovy krajiny. Ide o prvý materiál tohto druhu v kraji, ktorý obsahuje postup od plánovania až po realizáciu zelených projektov. Informoval o tom v stredu Úrad KSK.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %