Streda 19.02.2020
Dnes má meniny 
Vlasta
°C
24.09.2019 02:10

Nová výzva na poli s voľne vyhodeným odpadom


„Vezmi si ma“ - projekt, ktorý má motivovať či inšpirovať ľudí, aby sa k životnému prostrediu správali zodpovednejšie.


„Vezmi si ma“ – tak zdanlivo záhadne a takmer šteklivo pomenovali v spoločnosti ENVI - PAK projekt boja s voľne pohodeným odpadom, známom vo svete ako littering.


Odštartovanie samotnej kampane „Vezmi si ma“ v týchto dňoch vníma najväčšia OZV ako začiatok cesty k prepojeniu a podpore už existujúcich iniciatív, ktoré riešia problém s voľne pohodeným odpadom. Projekt má motivovať či inšpirovať ľudí, aby sa k životnému prostrediu správali zodpovednejšie.

Predbiehajú Brusel

„Chceme ukázať, že výrobcom záleží na životnom prostredí, v ktorom všetci žijeme,“ vysvetľuje Katarína Kretter z OZV ENVI - PAK. „Vieme pritom, že EÚ chystá legislatívu, na základe ktorej budú výrobcovia finančne zodpovedať aj za voľne pohodené výrobky. Takže nečakáme, kým to Brusel oznámi, ale konáme proaktívne.“

Prieskum: 40 percent nespokojných miest a obcí s litteringom

V júli a auguste si ENVI - PAK mapoval, v ktorej oblasti odpadovej problematiky pociťujú samosprávy najväčšie problémy. Pri vzorke takmer piatich stoviek obcí a miest z vlastného portfólia musela OZV podľa slov K. Kretter prekvapujúco konštatovať, že až 40 percentám z nich strpčuje život voľne pohodený odpad. Vyššie percento – viac ako dve tretiny samospráv – dosiahli iba odpovede na otázku ohľadne nespokojnosti s triedením odpadov vlastnými obyvateľmi, pričom 50 percent označila práve túto časť za prioritu v odpadovom hospodárstve.

Ako bude kampaň prebiehať?

Spustený projekt bude pokračovať nielen v tomto, ale aj v budúcom roku. Na jeho štart si ENVI - PAK vybral jednu obec a dve mestá zo svojho portfólia - Diakovce zo západu, Považskú Bystricu zo stredu a Humenné z východu Slovenska. „Všetky uviedli, že majú problémy s voľne pohodeným odpadom, ale ich organizácie chcú littering aktívne riešiť,“ pokračuje K. Kretter. „Podporíme ich organizačne i logisticky, pričom vyzveme tých, ktorí už sú aktívni, aby so sebou pribrali aj kamarátov, rodiny či známych a všetci prišli zbierať pohodený odpad ešte viac ako dosiaľ.“

Považská Bystrica: Prečo nás „Vezmi si ma“ oslovilo?

„Ponuku spoločnosti ENVI - PAK považujeme za príležitosť zdieľať svoje skúsenosti s problémami aj iných slovenských miest,“ reaguje Daniela Sovíková z referátu odpadového hospodárstva v Považskej Bystrici. „Zároveň s týmto krokom oboznámime širšiu verejnosť u nás spoločne s ďalšími problémami v odpadovom hospodárstve, čím nielen zvýšime povedomie ľudí v tejto oblasti, ale tiež si vytvoríme lepšiu východiskovú situáciu pre zlepšovanie celkového nakladania s komunálnym odpadom.“

Aké aktivity dominujú pri riešení problémov s odpadom?

V posledných troch rokoch sa na problematiku s komunálnym odpadom v obciach, zazmluvnených OZV ENVI - PAK, podpísali hlavne samosprávami organizované aktivity na upratovanie (58,3 percenta), nasleduje vzdelávanie obyvateľstva pri nakladaní s odpadmi (47,4), svojpomocné upratovanie občanov (41,7), akcie miestnych škôl (32,2) a iné (8,3 percenta).

Zapojiť čo najviac obcí a miest

Základným cieľom kampane „Vezmi si ma“ je postupne do projektu zapojiť čo najvyšší počet miest a obcí. Na novozaloženej stránke www.vezmisi.ma si môže záujemca zistiť, či jeho obec je v tomto smere aktívna. Ak nie, nasleduje jednoduchý návod ako na to.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.03.2016
Obce a ich triedenie – predstavujeme vám mesto Prievidza
V našej novej rubrike ,,Obce a ich triedenie“ vám budeme predstavovať jednotlivé mestá a obce, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné, a preto sa mu snažia pomôcť triedením odpadu.
viac
16.03.2017
Mesto Žilina aj v roku 2017 podporí Hodinu Zeme
Projekt Hodina Zeme je celosvetová ekologická akcia zameraná na ochranu našej planéty Zem. Na Slovensku sa uskutoční už po ôsmykrát a mesto Žilina sa opäť do projektu zapojí tým, že v sobotu 25. marca 2017 zhasne od 20:30 do 21:30 hod. osvetlenie Katedrály Najsvätejšej Trojice a balustrády.
viac
15.06.2017
Ľudia sa opäť spojili pre dobrú vec
Nadácia Orange už trinástykrát finančne pomôže aktivitám tých, ktorí chcú pre svet okolo nás spraviť niečo prospešné.
viac
18.09.2019
Vezmi si ma! Vyzývajú výrobcovia obyvateľov na boj s voľne pohodeným odpadom
Prieskum iniciovaný najväčšou organizáciou zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zisťoval počas mesiacov júl a august, ako vnímajú situáciu s odpadmi slovenské mestá a obce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %