Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
29.05.2021 11:55

Na Hrad Šariš sa vracia filmová noc


Snímka: Martin smARTin Švec


Jedinečný festival plný neobyčajných zážitkov pod holým nebom - Filmová noc na hrade čoskoro privíta skalných aj nových fanúšikov. Chýbať nebudú atraktívne filmy, predstavenia či workshopy. Organizátori si tento rok pripravili aj úplne nové dobrodružstvo v podobe hľadania bezplatných vstupeniek.


V období keď viaceré festivaly ohlásili nútenú pauzu súvisiacu s pandemickými obmedzeniami, prichádza z Hradu Šariš výborná správa. Festival Filmová noc na hrade – FNNH nebude chýbať v roku 2021. Pripravovaný 9. ročník s nosnou témou KOMERCIA – UMENIE zavíta do historického areálu Hradu Šariš v okrese Prešov už v termíne od 15. do 18. júla.

„Festivalová mapa Slovenska bude druhý rok po sebe výrazne poznačená pandémiou, čo sa odrazí najmä na zníženom počte podujatí. O to viac nás teší, že naši fanúšikovia o Filmovú noc na hrade Šariš toto leto neprídu. Aj tento raz máme pripravené viaceré filmové aj hudobné lahôdky, pre ktoré sa rozhodne oplatí merať cestu na hradný kopec,“ uviedol organizátor festivalu FNNH Peter Vlkovič.

Organizátori chcú festivalových nadšencov prilákať na hrad už o niečo skôr ako odštartuje festivalový víkend. V prírode hradného kopca ako aj na samotnom hradnom nádvorí postupne ukryjú 10 festivalových vstupeniek. Už o niekoľko dní zverejnia na web stránke festivalu indície a začne sa historicky prvé festivalové pátranie. „Tohtoročný lockdown všetko spomalil, a preto sme hľadali spôsob ako ľudí viac rozhýbať a zároveň ich motivovať, aby prišli na festival. Veríme, že k nám zavítajú aj tí, ktorí pri hľadaní lístkov nebudú úspešní. Festivalový zážitok pod holým nebom na hradnom nádvorí preto odporúčame všetkým, ktorí cestu za umením neváhajú spojiť s výletom do prírody. Našim návštevníkom chceme aspoň čiastočne vynahradiť dlhé obdobie, počas ktorého sa kultúra presunula výhradne do online priestoru,“dodal Peter Vlkovič.

Vstupenky budú ukryté na desiatich rôznych miestach vždy po dvoch kusoch, čo znamená, že záujemcovia sa môžu pustiť do hľadania aj vo dvojiciach. Vyhrať vstupenky budú môcť aj tí, ktorí dané lístky nenájdu. Odporúčame sledovať sociálne siete a web stránky festivalu.

***

Návštevníci festivalu Filmová noc na hrade mohli počas ôsmych rokov jeho existencie a jedného medziročníka vidieť vyše 600 filmov (vrátane krátkych aj dlhometrážnych) a vychutnať si viac ako 40 hudobných vystúpení umelcov. Okrem toho festival ponúkol množstvo diskusií, prednášok, workshopov, chill out zón, rozhlasových zón, detských kútikov s kompletnou starostlivosťou o deti.Viaceré filmy pritom boli uvedené v celonárodnej premiére a niektoré snímky dokonca v celosvetovej festivalovej premiére. Išlo o významné slovenské filmové diela svetového rázu, pričom nechýbali živé diskusie pre fanúšikov za účasti hostí a tvorcov.

Krátky príbeh, dlhý zážitok budete môcť zažiť na Hrade Šariš už 15. 7. – 18. 7. 2021. Dovolenku si treba naplánovať na východe Slovenska.

Autor: (ts-MsÚ-Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.08.2016
Nový festival v Nitrianskom Rudne priblíži pastiersku kultúru
Pasenie oviec a salašníctvo, ktorému sa v minulosti venovali obyvatelia belanskej doliny na hornej Nitre, priblíži Festival pastierskej kultúry. Prvý ročník podujatia sa uskutoční 27. augusta od 10. hodine pri priehrade v Nitrianskom Rudne (okres Prievidza).
viac
05.10.2016
Festival svetla rozžiari kraj
V sobotu sa bratislavské ulice opäť ponoria do žiare svetiel, ktorú prinesie už druhý ročník umeleckého podujatia Biela noc.
viac
26.03.2018
Spišský hrad po zime opäť otvára svoje brány pre verejnosť
Najnavštevovanejší slovenský hrad po zime opäť otvára svoje brány. Od pondelka bude Spišský hrad otvorený v plnom režime aj s múzejnými expozíciami, denne od 9. do 17. hodiny s posledným vstupom o 16. hodine. TASR o tom informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.
viac
14.10.2021
Festival Scénická žatva sa uskutoční v októbri v Martine
Prehliadka amatérskeho divadla a umeleckého prednesu Scénická žatva sa uskutoční od 21. do 24. októbra v Martine. TASR o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie a edičnej činnosti Národného osvetového centra (NOC) Alexandra Žilavá.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %