Štvrtok 21.11.2019
Dnes má meniny 
Elvíra
°C
23.12.2018 10:25

Mesto preberá parkovanie do svojej réžie od 7. januára


Ilustračná snímka (tasr)


Mesto Košice potvrdilo, že v zmysle všeobecne záväzného nariadenia (VZN) sa od 1. januára 2019 stáva namiesto spoločnosti EEI výlučným prevádzkovateľom parkovacích miest v zóne plateného parkovania.


"Keďže až do 6. januára bude parkovanie bezplatné, mesto Košice preberá parkovanie do svojej réžie od 7. januára 2019," uviedol v sobotu magistrát na webstránke mesta. O ďalších krokoch a zmenách, ktoré v tejto súvislosti nastanú, bude mesto informovať.       

Magistrát zároveň oznámil, že v čase od pondelka 24. decembra do nedele 6. januára môžu motoristi zaparkovať svoje automobily na platených parkoviskách patriacich mestu bezplatne. "Prijaté všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta Košice č. 157 o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na vymedzenom území hovorí, že v uvedenom čase sa za dočasné parkovanie motorových vozidiel na parkovacích miestach neplatí," informuje webstránka mesta.       

Bezplatné parkovanie môže využiť každý, kto odstaví svoj automobil v centrálnej mestskej zóne a rezidentských lokalitách, a to na platených parkovacích miestach zaradených do jednotlivých tarifných pásem. Motoristi v tom čase ušetria aj na závorových a osobitných parkoviskách, ktoré im budú vtedy k dispozícii bez toho, aby na nich museli platiť.       

Prevádzkovať parkovací systém v Košiciach chce aj súčasný prevádzkovateľ, spoločnosť EEI. Tá už skôr vyhlásila, že bude naďalej vykonávať svoje zmluvné povinnosti a práva v zmysle nájomnej zmluvy uzatvorenej do roku 2022. Mesto podľa EEI ignoruje súdom uložené povinnosti a snaží sa mariť jeho rozhodnutie.       

Okresný súd Bratislava I vydal na základe žaloby parkovacej spoločnosti v októbri neodkladné opatrenie, čím mestu prikázal poskytovať spoločnosti EEI súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného na jeho území v zmysle nájomnej zmluvy z roku 2012 a jej dodatkov. Platí to do času skončenia zmluvy alebo prípadného súdneho rozhodnutia o jej neplatnosti. Mesto sa proti opatreniu odvolalo. "My tvrdíme, nielen ja, magistrát, ale aj externí právnici, že vyššiu právnu silu má VZN, ktoré platí aj pre túto spoločnosť. Bratislavský súd nemôže vstúpiť do právomocí mesta v tomto okamihu," povedal Polaček pre TASR.       

Naopak, firma tvrdí, že jednostranné a účelové prijímanie VZN žiadnym spôsobom neznižuje vykonateľnosť povinností uložených zo strany súdu. Zmenu príslušného VZN prijali mestskí poslanci v septembri tohto roku.       

Mesto v novembri podalo žalobu na parkovaciu spoločnosť, a to na plnenie - vzájomné vyrovnanie záväzkov oboch zmluvných strán a na vypratanie parkovacích miest vrátane parkovacích automatov. Obsahuje aj návrh na určenie platnosti alebo neplatnosti zmluvy medzi mestom a firmou EEI rozhodnutím súdu.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.11.2016
Mesto pripravuje najväčšiu komplexnú modernizáciu verejného osvetlenia
Košice pripravujú výrazné zlepšenie sústavy mestského verejného osvetlenia. Navyše tak, že pri obrovskej investícii, nebude v nasledujúcich 15 rokoch mestský rozpočet zaťažený nad rámec doterajších nákladov na osvetlenie. 
viac
05.12.2016
Mestu Bratislava prišlo 96 pripomienok k parkovacej politike
Hlavné mesto dostalo 96 pripomienok občanov k navrhovanej jednotnej parkovacej politike. Zaoberala sa nimi mestská dopravná komisia a na základe nich upravila pôvodný návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) k parkovaniu.
viac
16.12.2016
Počas vianočných sviatkov zaparkujete v Poprade zadarmo
Parkovanie v centre Popradu bude viac ako tri týždne bez parkovacích poplatkov. Samospráva vychádza v ústrety návštevníkom centra mesta a od dnešného dňa ruší výber parkovacích poplatkov na mestských parkoviskách.
viac
12.04.2017
Stanovisko hlavného mesta k výstavbe bytových náhrad Pri kríži
Primátor berie na vedomie hlasovanie poslancov, pri svojom rozhodovaní však musí postupovať tak, aby konal v záujme všetkých obyvateľov Bratislavy a zároveň tak, aby prijaté uznesenia neboli v rozpore so zákonom  či v rozpore s efektívnym a hospodárnym nakladaním s majetkom mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %