Utorok 21.01.2020
Dnes má meniny 
Vincent
°C
06.07.2019 09:10

Až 29 ton odpadu neskončilo na skládke vďaka zavedeniu kompostovania


Obec Švábovce v okrese Poprad


V obci Švábovce, v okrese Poprad sme počas minulého roka z prostriedkov obecného rozpočtu zakúpili 210 záhradných kompostérov. Pre tento krok sme sa v obci rozhodli preto, aby sme splnili legislatívnu povinnosť a umožnili občanom triediť biologicky rozložiteľný odpad.


Kompostovať môže každá domácnosť v kvalitných kompostéroch s dlhou životnosťou. Výhodou je, že samospráva šetrí prostriedky v porovnaní so zvozom bioodpadu z hnedých nádob. Navyše si v kompostéroch občania vyrobia hnojivo pre záhrady a bioodpad nehnije v nádobách, ktoré by sa vyvážali len v určitých intervaloch.

Okrem rozdania kompostérov sme sa v Švábovciach snažili zabezpečiť dostatok informácií pre každú domácnosť formou prednášok a informačných materiálov. Cieľom bolo urobiť kompostovanie pre občanov zrozumiteľné, aby si vedeli poradiť v rôznych situáciách a získali cenné rady od skúsených odborníkov, ktorí sa kompostovaniu venujú dlhé roky. Aj preto bolo získanie kompostéra podmienené účasťou na prednáške aspoň jedným zástupcom domácnosti. Informovanosť v tejto oblasti sme nepodcenili a občania realizované aktivity hodnotili pozitívne.

Pre tento krok sme sa rozhodli z dvoch dôvodov. Jedným je už vyššie spomínaná legislatívna povinnosť. Ďalším dôvodom je naša snaha znížiť množstvo skládkovaného odpadu. Keďže poplatky za zbieranie, manipuláciu a uloženie odpadu na skládku z roka na rok rastú, preto chce obec efektívne hospodáriť s financiami na odpadové hospodárstvo. Je veľmi dôležité, aby aj občania zodpovedne pristupovali k svojmu odpadu. Každá domácnosť ovplyvňuje mieru triedenia a celkové množstvo nevytriedeného odpadu uloženého na skládke. Od miery triedenia, ktorú dosahuje naša obec sa odvíja aj poplatok za skládkovanie odpadu, ktorí sa bude každoročne zvyšovať.

Po prvom roku od zavedenia využívania záhradných kompostérov sa môže obec pochváliť výbornými výsledkami. Podarilo sa nám znížiť množstvo skládkovaného odpadu v roku 2018 o 11,82 % v porovnaní s rokom 2017. Očakávali sme, že množstvo odpadu poklesne, no z výsledku sme boli príjemne prekvapení. V roku 2018 v obci pribudlo 20 nových domácností, čo v konečnom dôsledku malo zvýšiť množstvo produkovaného odpadu. Zavedením kompostovania skončilo na skládke o 29,01 ton menej odpadu ako v roku 2017 – čo predstavuje o 18,7 kg odpadu menej na jedného obyvateľa (Priemerná ročná produkcia ZKO na obyvateľa Slovenska sa pohybuje okolo 393 kg).

Ako starosta obce som hrdý na zodpovedný prístup občanov. Viem však, že je ešte čo zlepšovať. Ak chceme kvalitné životné prostredie aj pre naše deti a ďalšie generácie, je potrebné aby sme preto urobili niečo už dnes. Kompostovať čo sa dá, triediť odpad, vyberať si lokálne produkty od slovenských výrobcov, ktoré neprecestujú polovicu Zemegule. Motivujme občanov, aby boli zodpovední aj pri nakupovaní a nenosili si domov zbytočné plasty, či nekupovali to čo nepotrebujú. Pretože každé naše spotrebiteľské rozhodovanie do určitej miery vytvára odpad.

 

 

Autor: Ing. Ján Mlynár, starosta obce


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.11.2016
Keď začneme na bioodpad nazerať ako na surovinu, už to nebude odpad
Ing. Mária Podlesná vyštudovala záhradníctvo na Strednej záhradníckej škole v Piešťanoch, pred dvadsiatimi rokmi ukončila štúdium na SPU v Nitre (Mechanizačná fakulta, téma diplomovej práce – Optimalizácia odpadového hospodárstva na rodinnej farme).
viac
14.11.2016
Lyžiari si v Liptovskom Jáne nezalyžujú asi ani počas tejto zimy
Lyžiarske stredisko v turisticky atraktívnej Jánskej doline na Liptove pravdepodobne nespustí svoju prevádzku ani v nadchádzajúcej zimnej sezóne.
viac
08.03.2019
Triedenie bioodpadu je podstatné pre zvyšovanie percenta recyklácie na Slovensku
Keďže z „vyhodeného“ papiera, skla, kovov a dokonca aj plastov ako komunálneho odpadu sa na Slovensku vytriedi (recykluje) vyše 60 percent, pri dobiehaní západnej Európy ostáva podstatným problémom slovenské zaostávanie v zbere rozložiteľného biologického odpadu.
viac
06.07.2019
Brezňania kompostujú vo veľkom, mesto muselo doobjednať 150 nádob
Brezňania začali kompostovať vo veľkom. O mestské kompostéry je taký enormný záujem, že samospráva musela doobjednať ďalších 150 nádob určených na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu, aby uspokojila všetkých oprávnených žiadateľov. Informoval o tom brezniansky magistrát.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %