Nedeľa 15.12.2019
Dnes má meniny 
Ivica
°C
06.07.2019 09:10

Až 29 ton odpadu neskončilo na skládke vďaka zavedeniu kompostovania


Obec Švábovce v okrese Poprad


V obci Švábovce, v okrese Poprad sme počas minulého roka z prostriedkov obecného rozpočtu zakúpili 210 záhradných kompostérov. Pre tento krok sme sa v obci rozhodli preto, aby sme splnili legislatívnu povinnosť a umožnili občanom triediť biologicky rozložiteľný odpad.


Kompostovať môže každá domácnosť v kvalitných kompostéroch s dlhou životnosťou. Výhodou je, že samospráva šetrí prostriedky v porovnaní so zvozom bioodpadu z hnedých nádob. Navyše si v kompostéroch občania vyrobia hnojivo pre záhrady a bioodpad nehnije v nádobách, ktoré by sa vyvážali len v určitých intervaloch.

Okrem rozdania kompostérov sme sa v Švábovciach snažili zabezpečiť dostatok informácií pre každú domácnosť formou prednášok a informačných materiálov. Cieľom bolo urobiť kompostovanie pre občanov zrozumiteľné, aby si vedeli poradiť v rôznych situáciách a získali cenné rady od skúsených odborníkov, ktorí sa kompostovaniu venujú dlhé roky. Aj preto bolo získanie kompostéra podmienené účasťou na prednáške aspoň jedným zástupcom domácnosti. Informovanosť v tejto oblasti sme nepodcenili a občania realizované aktivity hodnotili pozitívne.

Pre tento krok sme sa rozhodli z dvoch dôvodov. Jedným je už vyššie spomínaná legislatívna povinnosť. Ďalším dôvodom je naša snaha znížiť množstvo skládkovaného odpadu. Keďže poplatky za zbieranie, manipuláciu a uloženie odpadu na skládku z roka na rok rastú, preto chce obec efektívne hospodáriť s financiami na odpadové hospodárstvo. Je veľmi dôležité, aby aj občania zodpovedne pristupovali k svojmu odpadu. Každá domácnosť ovplyvňuje mieru triedenia a celkové množstvo nevytriedeného odpadu uloženého na skládke. Od miery triedenia, ktorú dosahuje naša obec sa odvíja aj poplatok za skládkovanie odpadu, ktorí sa bude každoročne zvyšovať.

Po prvom roku od zavedenia využívania záhradných kompostérov sa môže obec pochváliť výbornými výsledkami. Podarilo sa nám znížiť množstvo skládkovaného odpadu v roku 2018 o 11,82 % v porovnaní s rokom 2017. Očakávali sme, že množstvo odpadu poklesne, no z výsledku sme boli príjemne prekvapení. V roku 2018 v obci pribudlo 20 nových domácností, čo v konečnom dôsledku malo zvýšiť množstvo produkovaného odpadu. Zavedením kompostovania skončilo na skládke o 29,01 ton menej odpadu ako v roku 2017 – čo predstavuje o 18,7 kg odpadu menej na jedného obyvateľa (Priemerná ročná produkcia ZKO na obyvateľa Slovenska sa pohybuje okolo 393 kg).

Ako starosta obce som hrdý na zodpovedný prístup občanov. Viem však, že je ešte čo zlepšovať. Ak chceme kvalitné životné prostredie aj pre naše deti a ďalšie generácie, je potrebné aby sme preto urobili niečo už dnes. Kompostovať čo sa dá, triediť odpad, vyberať si lokálne produkty od slovenských výrobcov, ktoré neprecestujú polovicu Zemegule. Motivujme občanov, aby boli zodpovední aj pri nakupovaní a nenosili si domov zbytočné plasty, či nekupovali to čo nepotrebujú. Pretože každé naše spotrebiteľské rozhodovanie do určitej miery vytvára odpad.

 

 

Autor: Ing. Ján Mlynár, starosta obce


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.11.2016
Lyžiari si v Liptovskom Jáne nezalyžujú asi ani počas tejto zimy
Lyžiarske stredisko v turisticky atraktívnej Jánskej doline na Liptove pravdepodobne nespustí svoju prevádzku ani v nadchádzajúcej zimnej sezóne.
viac
13.11.2018
Obyvatelia rodinných domov dostanú záhradné kompostéry
Obyvatelia Žarnovice a jej mestských častí žijúci v rodinných domoch dostanú záhradné kompostéry. Mesto aktuálne podpísalo zmluvu s víťazom verejného obstarávania, k obyvateľom by sa podľa projektovej manažérky mesta Jany Holej mali dostať niekedy začiatkom budúceho roka.
viac
17.06.2019
Ako ďalej s biologicky rozložiteľnými odpadmi
Ľudia žijúci v bytovkách zatiaľ nemajú k dispozícii také jednoduché možnosti na triedenie biologického odpadu a jeho využitia na výrobu hnojiva ako v rodinných domoch, ktorých bežnou súčasťou sú záhradné kompostéry.
viac
09.09.2019
O drobný stavebný odpad by sa mal postarať jeho pôvodca, myslia si obce
O drobný stavebný odpad by sa mal postarať jeho pôvodca, myslí si značná časť starostov a primátorov. Presvedčených je o tom 45 percent starostov. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o odpadovom hospodárstve.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.81 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %