Ilustračná snímka.
Každoročne o 16 kg potravinového odpadu menej vyhadzuje waleská, škótska alebo anglická rodina, ktorá triedi bioodpad. Potvrdil to päťročný britský prieskum.
Vychádzajúc z analýzy samotného prieskumu bolo dôležité, že potravinový odpad v domácnosti upútal počas triedenia biologických odpadov veľkosťou svojho objemu na seba pozornosť členov rodiny. Podobný vnem potraviny bezmyšlienkovito vyhodené medzi ostatné „nepotrebné“ zmesi, nevyvolávajú.
V každom prípade ide na Slovensku o dosiaľ nepomenovanú súvislosť vo vzťahu medzi triedením bioodpadu a odpadu potravinového.
Základné informácie o množstve potravinového odpadu
Podobné porovnávacie štatistiky, s akou pri hodnotení plytvania s potravinami prišli Briti, sa dosiaľ nikde na svete nerobili. Pritom je všeobecne známym faktom, že vyše 820 miliónov ľudí hladuje, pričom vyše pol miliardy z nich sú Ázijci a zvyšok hlavne Afričania. Rovnako je známe, že napríklad štáty EÚ každý rok vykazujú približne 90 miliónov ton potravinových odpadov, čo je tretina z celkového množstva potravín, ktoré majú ich obyvatelia k „dispozícii“. Pridajme takisto známy odhad, že 40 percent z vyššie spomínaných 90 miliónov ton produkujú domácnosti, pričom na zvyšku sa podieľa samotná výroba potravín, ich preprava, skladovanie v obchodoch, hoteloch, spracovanie v reštauráciách a podobne.
Uvádza sa tiež, že v priemere 111 kilogramov potravinového odpadu ročne pripadá na jedného obyvateľa SR, objavili sa však aj údaje o vyššej hmotnosti.
Výchovný poznatok z britskej štúdie
Autori prieskumu vzťahu medzi triedením bioodpadu a potravinovým odpadom pripustili, že v prípade zaznamenania nižšieho objemu toho druhého, mohlo ísť o krátkodobú zmenu v správaní sa človeka, ktorá sa prejavila bezprostredne po zavedení systému triedenia bioodpadu. Práve tento poznatok však podľa nich zohral dôležitú úlohu pri zmene dlhodobého nastavenia mozgu pri predchádzaní vzniku potravinového odpadu.
Bioodpad v Británii a na Slovensku
Z minuloročného jesenného prieskumu ZMOS-u vyplynulo, že na Slovensku organizuje triedený zber bioodpadu iba 7,2 percenta miest a obcí. Ďalších takmer 18,8 percenta poskytuje domácnostiam kompostéry, alebo im prispieva na ich nákup. Povedané inak: stále 40-45 percent v zmesových kontajneroch predstavuje biologický odpad (vrátane potravinového) a končí v „lepšom“ prípade v spaľovniach, v horšom na skládkach.
Mimochodom, vo Walese je zber bioodpadu zabezpečený vo všetkých mestách a obciach, v Škótsku v polovici a v Anglicku v prípade 38 percent miest a obcí.