Ilustračná snímka. Židovské komunitné múzeum, zdroj: Slovago.sk
Znovu objavené poklady zo zbierky historicky prvého židovského múzea na Slovensku sídliaceho v Prešove prináša na novej výstave Židovské komunitné múzeum v bratislavskej synagóge. Návštevníci si budú môcť prezrieť doteraz nevystavené raritné predmety - judaiká.
Informoval o tom riaditeľ a kurátor Židovského komunitného múzea Maroš Borský. Výstava potrvá od 14. júna do 6. októbra.
Zbierka prešovského múzea, ktorá obsahovala asi 1500 predmetov, predstavuje prvý príspevok k záchrane židovského kultúrneho dedičstva. "Pre náš projekt sme zostavili medzinárodný výskumný tím, ktorého členmi sú historici, archivár, genealóg, experti na judaiká z Bratislavy, Košíc, Budapešti, Viedne a Tel Avivu", uviedol Borský. Priekopnícke múzeum v Prešove bolo jediným svojho druhu v dejinách Slovenska až do 90. rokov minulého storočia a založil ho zberateľ Eugen Bárkány.
Podľa hlavnej kurátorky výstavy, odborníčky na judaiká Jany Švantnerovej, predstavuje expozícia unikát medzi európskymi judaikami. "Počas Slovenského štátu bola zbierka skonfiškovaná a takmer zázrakom prežila holokaust. V rokoch 1952 až 1993 bola deponovaná v Židovskom múzeu v Prahe. Dnes predstavuje cenné historické svedectvo o stratenom svete predkov", priblížila.
Z prešovskej zbierky sa teraz na výstave nachádzajú exponáty najmä z papiera, zriedkavé tlače, staré fotografie, mikrografie, grafiky. Expozícia ukáže aj špecifickú jarcajtovú tabuľu, ktorá pripomína mučeníkov z Pezinka zavraždených v roku 1529 po monster procese s obvinením z rituálnej vraždy.
Vystavené je priamym pokračovaním projektu z minulého roka, venovaného zberateľskej činnosti zakladateľa a riaditeľa prešovského múzea Eugena Bárkánya. UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.