Sobota 30.05.2020
Dnes má meniny 
Ferdinand
°C
13.06.2019 02:10

Židovské komunitné múzeum v Bratislave vystavuje vzácnu zbierku judaík


Ilustračná snímka. Židovské komunitné múzeum, zdroj: Slovago.sk


Znovu objavené poklady zo zbierky historicky prvého židovského múzea na Slovensku sídliaceho v Prešove prináša na novej výstave Židovské komunitné múzeum v bratislavskej synagóge. Návštevníci si budú môcť prezrieť doteraz nevystavené raritné predmety - judaiká.


Informoval o tom riaditeľ a kurátor Židovského komunitného múzea Maroš Borský. Výstava potrvá od 14. júna do 6. októbra.       

Zbierka prešovského múzea, ktorá obsahovala asi 1500 predmetov, predstavuje prvý príspevok k záchrane židovského kultúrneho dedičstva. "Pre náš projekt sme zostavili medzinárodný výskumný tím, ktorého členmi sú historici, archivár, genealóg, experti na judaiká z Bratislavy, Košíc, Budapešti, Viedne a Tel Avivu", uviedol Borský. Priekopnícke múzeum v Prešove bolo jediným svojho druhu v dejinách Slovenska až do 90. rokov minulého storočia a založil ho zberateľ Eugen Bárkány.       

Podľa hlavnej kurátorky výstavy, odborníčky na judaiká Jany Švantnerovej, predstavuje expozícia unikát medzi európskymi judaikami. "Počas Slovenského štátu bola zbierka skonfiškovaná a takmer zázrakom prežila holokaust. V rokoch 1952 až 1993 bola deponovaná v Židovskom múzeu v Prahe. Dnes predstavuje cenné historické svedectvo o stratenom svete predkov", priblížila.       

Z prešovskej zbierky sa teraz na výstave nachádzajú exponáty najmä z papiera, zriedkavé tlače, staré fotografie, mikrografie, grafiky. Expozícia ukáže aj špecifickú jarcajtovú tabuľu, ktorá pripomína mučeníkov z Pezinka zavraždených v roku 1529 po monster procese s obvinením z rituálnej vraždy.       

Vystavené je priamym pokračovaním projektu z minulého roka, venovaného zberateľskej činnosti zakladateľa a riaditeľa prešovského múzea Eugena Bárkánya.       UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.05.2016
Židovské komunitné múzeum predstavuje vzácne predmety minulosti
Opona na svätostánok z čias bratislavského rabína Chatama Sofera, židovské rituálne predmety, ktoré pri návšteve vtedajšieho Prešporka obdivoval cisár František Jozef či vyše 700-ročné fragmenty hebrejského pergamenového rukopisu.
viac
07.08.2017
Otvorenie výstavy palóckeho prelamovaného nábytku
V rámci osláv Palóckych dní a Dní mesta Fiľakovo otvorí Hradné múzeum vo Fiľakove jedinečnú výstavu.
viac
15.12.2018
Na bratislavskej výstave sú storočné premeny maďarskej menšiny na Slovensku
Každodenný život maďarskej menšiny v Československu dokumentuje výstava 100 rokov v obrazoch. Je v bratislavskom Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku, kde potrvá do 31. januára 2019.
viac
11.04.2019
Múzeum židovskej kultúry vystavuje prvú sériu Biblií zo svojho vzácneho fondu
Výstava Biblie z knižnice predstavuje prvú sériu najstarších biblických kníh z fondu Múzea židovskej kultúry (MŽK) v Bratislave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %