Nedeľa 24.06.2018
Dnes má meniny 
Ján
13°C Bratislava
08.09.2017 10:03

ZMOS pripravuje semináre k príprave rozpočtov


Ilustračná koláž.


Rozpočet každej samosprávy je jej základným ekonomickým zákonom a zároveň neoddeliteľnou súčasťou rozpočtu celej verejnej správy.


„Tvorba rozpočtov územnej samosprávy je proces, ktorý najviac vnímame do schválenia v zastupiteľstve. Pritom je potrebné dodržiavať mnohé legislatívne postupy nielen v procese schvaľovania rozpočtu, ale aj jeho plnenia a vyhodnocovania. Spolu s Ministerstvom financií Slovenskej republiky sme spojili sily a pripravili sériu odborných seminárov, ktorých cieľom je ozrejmiť si tieto postupy. A okrem toho viac pochopiť význam ich hodnotenia nielen zo strany volených zástupcov na miestnej úrovni, ale aj strážcov verejných rozpočtov na národnej úrovni,“ hovorí výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.

Pripravované semináre sa uskutočnia v priebehu septembra v šiestich krajských mestách a budú zamerané na zvýšenie predvídateľnosti očakávaného výsledku rozpočtového hospodárenia miest a obcí ku koncu rozpočtového roka v rámci monitoringu vývoja rozpočtu verejnej správy s dôrazom na očakávanú skutočnosť k 31. decembru 2017. Semináre budú tiež upozorňovať na problematiku vykazovania dlhu obce vo vzťahu k pokute za prekročenie dlhu podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány očakáva zo strany miest a obcí záujem o túto problematiku, pričom zdôrazňuje: „Som presvedčený, že starostovia, primátori a samosprávni ekonómovia získajú dostatok informácií, ktoré im uľahčia prácu na rozpočte a pritom budú koncipovať základný ekonomický nástroj svojich samospráv na požadovanej kvalitatívnej úrovni.“

Združenie miest a obcí Slovenska oslovilo členské samosprávy s ponukou týchto seminárov, na ktorých je účasť hostí bezplatná. Ich miesta, termíny a možnosti prihlásenia sú uverejnené aj na webovej stránke ZMOS.

Semináre sú súčasťou vzdelávacích aktivít v rámci Národného projektu Centrum sociálneho dialógu II., v ktorom je Združenie miest a obcí Slovenska spolu s KOZ SR, AZZZ SR a RÚZ partnerom. Prijímateľom projektu je Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.   

Miesto a termín seminára

11. 9. 2017 KOŠICE (Košický kraj) počet miest 130 / zasadacia miestnosť Magistrátu mesta Košice

12. 9. 2017 PREŠOV (Prešovský kraj) počet miest 100 / zasadačka Mestského úradu Prešov

13. 9. 2017 ŽILINA (Žilinský a Trenčiansky kraj) počet miest 130 / kongresová sála, ŽSK Žilina

25. 9. 2017 BANSKÁ BYSTRICA (Banskobystrický kraj) počet miest 230 / veľká zasadačka, Okresný úrad v Banskej Bystrici

27. 9. 2017 NITRA (Nitriansky a Trnavský kraj) počet miest 350 / zasadacia miestnosť Mestského úradu v Nitre

28. 9. 2017 BRATISLAVA (Bratislavský kraj) počet miest 150 / kongresová sála, hotel Sorea Regia v Bratislave.

Autor: Michal KALIŇÁK, hovorca ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.09.2015
Vzdelávací projekt Buk pokračuje pilotnou schémou zavádzania politík integrácie
Vzdelávací program BUK, ktorý sa realizoval v rámci projektu ZMOS – Budovanie kapacít na úrovni miestnej územnej samosprávy v oblasti integračnej politiky zabezpečil cyklus školiacich aktivít.
viac
30.04.2016
Prípravy na 27. snem Združenia miest a obcí Slovenska vrcholia
Združenie miest a obcí Slovenska sa pripravuje na svoj 27. snem. Štatutárni predstavitelia miest a obcí sa zídu 18. a 19. mája 2016 v bratislavskej Inchebe.
viac
07.06.2016
Práce na príprave Európskeho summitu regiónov a miest finišujú
Prípravy a organizačné práce v súvislosti so siedmym Európskym summitom regiónov a miest, ktorý sa bude v hlavnom meste konať 8. a 9. júla, pomaly finišujú. Na neformálnom stretnutí v pondelok 6. júna to uviedla riaditeľka Odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK.
viac
11.04.2018
Rada ZMOS sa zišla na svojom 17. rokovaní
Program zasadnutia, ktoré sa uskutočnilo 10. a 11. apríla, sa sústredil na prípravu májového snemu, aktuálnu legislatívu a ekonomické témy. Rokovanie otvoril predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. Okrem obligatórnych bodov Rada ZMOS prerokovala 11 materiálov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.46 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %