Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
18.05.2018 11:15

Úrodu pri Trnave a Hlohovci chránia dravce


Myšiarka ušatá - ilustračná snímka zdroj: nahuby.sk


Pri Trnave a Hlohovci sa miestni farmári spolu s Regionálnou poľnohospodárskou komorou Trnava od roku 2015 rozhodli nasadiť na ochranu úrody pred hlodavcami dravcov. Ide o biologickú ochranu plodín – jediná myšiarka ušatá dokáže totiž napríklad zachrániť až 1,5 tony obilia ročne.


Búdky pre vtáky inštalujú zástupcovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci s Katedrou ekológie a environmentalistiky Univerzity Konštantína Filozofa (UKF)v Nitre.       

"Vplyv dravcov na zníženie početnosti hraboša preukázali viaceré štúdie zo zahraničia. Čím je počet búdok vyšší, tým je väčšia aj ich obsadenosť dravcami a teda sa analogicky zvyšuje aj miera predačného tlaku na populáciu škodcov. Tak sa minimalizujú škody na poľnohospodárskych plodinách," uviedol Filip Tulis z Katedry ekológie a environmentalistiky UKF.       

Aby mali dravce ešte lepšie podmienky na lov, umiestňujú im priamo medzi plodiny takzvané barličky – drevené bidlo v tvare písmena T. Z neho majú dravce dobrý výhľad a striehnu na korisť. Túto aktivitu realizujú aj vďaka Západoslovenskej energetike, a. s., ktorá dlhodobo podporuje zlepšovanie podmienok pre dravce vo voľnej krajine programom 3DodZSE. "Biologická ochrana pestovaných plodín bola ešte donedávna samozrejmosťou, s čoraz intenzívnejším využívaním pôdy sa však vytratila, na jej miesto prišli rodenticídy. V poslednom období sa však mnoho subjektov k starým osvedčeným praktikám vracia. V spolupráci s poľnohospodárskymi subjektmi v oblasti Hlohovca a Trnavy sa nám podarilo začať pilotný projekt. Skúmame vplyv inštalácie búdok a barličiek na poľnohospodárske kultúry, najmä lucernu. Tá je totiž pre monitoring ideálnou plodinou, keďže sa neorie a jediným zásahom je kosba (dva až trikrát ročne)," vysvetlil Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku.       

Od začiatku roka pribudlo v dvoch lokalitách Trnavského kraja desať búdok a 20 barličiek. "Búdky inštalujeme do vetrolamov, ako aj na stĺpy elektrických vedení so súhlasom spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s., blízko porastu lucerny. V podstate je to podobné, ako keby ste mali spálňu v komore. Jedna myšiarka ušatá skonzumuje v priemere až 750 hrabošov za rok. Jeden hraboš dokáže zlikvidovať až 2 kg obilia ročne, čiže myšiarka vie za rok zachrániť až 1,5 tony obilia. Búdky na stĺpoch sú zároveň bezpečnejšie na hniezdenie, pretože riziko ohrozenia predátormi je prakticky nulové," doplnil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.       

Tulis dodal, že veria, že noví nájomníci sa do búdok nasťahujú čo najskôr. Skúsenosti z iných území na Slovensku dokazujú, že druhy ako sokol myšiar či myšiarka ušatá obsadzujú búdky takmer okamžite. "Barličky na kultúrach už plnia svoju funkciu, čo potvrdzuje monitoring pomocou fotopascí. Momentálne sme len na začiatku, aby sa efekt prejavil na väčšom území, bude treba inštalovať niekoľkonásobne viac búdok a barličiek. Ak sa potvrdí, že dravce a sovy dokážu redukovať početnosť hraboša natoľko, že nebude potrebná chémia, respektíve len v obmedzenej miere, budú víťazmi všetci -poľnohospodárom sa znížia náklady, dravcom sa zlepšia podmienky, ľudia budú mať kvalitnejšie potraviny, prostredie bude čistejšie a rozmanitosť druhov vyššia," uviedol.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.03.2016
Mensa bude testovať IQ žiakov i verejnosti v Trnave
Do konca marca môžu školy na území Trnavského kraja prihlásiť svojich nadaných žiakov do krajského kola IQ olympiády.
viac
25.08.2016
Rómovia z Coburgovej ulice si svojpomocne budujú ihrisko minifutbalu
Riešenie rómskej problematiky je dlhodobý proces a mesto Trnava sa snaží postupovať v tejto veci koncepčne. Coburgova ulica patrila v minulosti k najkrajším a najobľúbenejším lokalitám v Trnave.
viac
25.03.2018
Nové ekozábrany na stĺpoch elektrického vedenia chránia dravce
Neďaleko Topoľčian pribudli na 21 stĺpoch elektrického vedenia špeciálne ochranné prvky. Ekozábrany neumožnia vtákom na konzolu dosadnúť, čím sa eliminuje riziko zásahu elektrickým prúdom. Energetici chcú týmto spôsobom predísť úhynom vzácneho orla kráľovského a ďalších druhov dravcov.
viac
03.08.2018
Zapojte sa do fotosúťaže a vyhrajte jedinečnú noc v domčeku na strome
Vtáčie búdky, ktoré osadilo hlavné mesto v spolupráci s Ochranou dravcov na Slovensku, už majú prvých nájomcov. V jednej z vtáčích búdok sa dokonca usídlil sokol červenonohý (kobcovitý), ktorý bol v roku 2012 považovaný za takmer vyhynutého.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %