Utorok 17.07.2018
Dnes má meniny 
Bohuslav
22°C Bratislava
07.07.2018 06:55

Rákociho palác ožije vyššou spoločnosťou


Ilustračná snímka.


V Rákociho paláci v Krajskom múzeu v Prešove na jeden deň ožije vyššia spoločnosť. Chýbať nebude vznešená hudba ani nádherný odev. Návštevníci môžu v rámci podujatia My, vyššia spoločnosť, ktoré sa uskutoční v prvú júlovú nedeľu zažiť na vlastnej koži ako sa voľakedy zabávali páni.


Podujatie je súčasťou cyklu Leto s Rákocim, ktoré múzeum organizuje už po tretíkrát. „Myšlienka letných akcií v átriu Krajského múzea vznikla ešte v roku 2016. Chceli sme ponúknuť Prešovčanom ale aj turistom štyri zaujímavé popoludnia spojené s prehliadkou múzejných expozícií.“ hovorí o podujatí riaditeľka Krajského múzea v Prešove a autorka tohto projektu PhDr. Mária Kotorová, PhD.

Leto s Rákocim má už punc tradičného podujatia. Úvodné nedeľné popoludnie 8. júla spríjemní svojim koncertom súbor KOMORINA. V jeho podaní ožijú skladby takých majstrov ako boli Bach, Mozart, Vivaldi, Händel či Chopin, ale aj ďalších výnimočných autorov. Chýbať samozrejme nebude ani ukážka toho, ako sa vyššia spoločnosť voľakedy obliekala.

„Počas koncertu bude komentovaná prehliadka replík historických - renesančných a barokových kostýmov z produkcie Súkromnej spojenej školy, Biela voda 2 v Kežmarku.“ dodáva riaditeľka Krajského múzea v Prešove PhDr. Mária Kotorová, PhD.

 Záštitu nad podujatím prevzali primátorka mesta Ing. Andrea Turčanová a predseda Prešovského kraja PaedDr. Milan Majerský, PhD. Vstup na podujatie je v rámci vstupenky do múzea. Ak ste teda ešte v Krajskom múzeu neboli, môžete využiť toto nedeľné popoludnie a spojiť prehliadku múzea s príjemným podujatím.

 Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Autor: (ts)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.05.2016
Zámok otvorili už pred letnou sezónou
V tomto roku sa zámok v Smoleniciach pri Trnave otvára pre návštevníkov o čosi skôr ako zvyčajne. Už pred hlavnou turistickou sezónou ho možno navštíviť aj počas májových a júnových nedieľ.
viac
06.07.2016
Letná sezóna plná atrakcií v areáli Delňa začína
Oficiálne slávnostné otvorenie sa uskutoční už 7. júla 2016 o 13. hodine. Pripravených je množstvo sprievodných akcií a letných atrakcií.
viac
17.01.2018
V Krajskom múzeu sprístupnili výstavu Koňare
Prešovčanom prischlo pomenovanie Koňare. V Krajskom múzeu v Prešove v týchto dňoch sprístupnia výstavu Koňare s podtitulom Tradícia chovu koní v Prešove a okolí. Jej autorom je Igor Lazorík. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 30. marca.
viac
25.06.2018
Kniha pre záhradkárov z roku 1803 je svojimi radami užitočná i dnes
Knihu, v ktorej záhradkári v minulosti nachádzali rady ako pestovať stromy a bojovať proti škodcom dodnes uchováva vo svojej zbierke Krajské múzeum v Prešove. Rady, ktoré platili kedysi sú podľa literárnej historičky Krajského múzea v Prešove Viery Kačmaríkovej aktuálne i dnes.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.47 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.35 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.18 %