Utorok 23.04.2019
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
10.07.2018 10:06

Primátori krajských miest sa dohodli na postupe ohľadom chodníkového zákona


Snímka: mmb


Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal zvolal dnes stretnutie primátorov krajských miest združených v K8. Hlavnou témou rokovania bola novela cestného zákona, ktorá ukladá mestám nové povinnosti v údržbe chodníkov.


 Keďže táto novela spôsobila mestám nemalé ťažkosti, primátori sa zhodli na spoločnom návrhu riešenia, ktorý predložia predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu.

„Novela cestného zákona spôsobila problémy všetkým mestám. Prišla rýchlo uprostred rozpočtového obdobia, mestám vznikajú procesné problémy so zabezpečením techniky a ľudí, zaistením zmluvných vzťahov v rámci verejného obstarávania,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal

Náklady Bratislavy na údržbu chodníkov sa zvýšia vplyvom novely o 2,2 mil. eur. Pri ostatných krajských mestách ide o nárast približne 300 000 eur. K tomu je potrebné pripočítať aj náklady, ktoré si ľudia budú môcť voči mestám uplatňovať pri úrazoch na zľadovatených chodníkoch. Problémom je aj nutnosť nových verejných obstarávaní na dodávateľov letnej a zimnej údržby, keďže vysoké navýšenie výmery chodníkov sa nebude dať riešiť v rámci súčasných zmlúv, ktoré mestá majú.

Novela cestného zákona platí od 20. mája 2018. Samospráva musí podľa nej zabezpečiť schodnosť všetkých chodníkov na jej území, teda aj tých, ktorých údržbu predtým zabezpečovali správcovia priľahlých nehnuteľností.

Autor: (ts-mmb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2016
Kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice vyhlásilo vojnu reklamnému smogu
Z ulíc zmizne počas mája a júna niekoľko desiatok reklamných billboardov a pútačov.
viac
13.05.2016
Primátori krajských miest požadujú viaceré zmeny zákonov
Primátori ôsmich slovenských krajských miest dnes v rámci Združenia K8 rokovali v Košiciach. Zaoberali sa viacerými otázkami, ktoré ich trápia a vyžadujú si zmenu v legislatíve.
viac
06.07.2016
V Bratislave dnes odštartovali verejné podujatia bohaté na inovácie
V súvislosti s blížiacim sa 7. európskym samitom regiónov a miest 8. – 9. júla v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ, si hlavné mesto pre svojich občanov aj návštevníkov pripravilo bohatý kultúrno-spoločenský program v Starej tržnici pod názvom Bratislava uvádza POHYB. INOVÁCIE. SPOJENIA..
viac
28.09.2017
Mesto chce v boji o miliónové pozemky požiadať o pomoc aj NR SR
Mesto Vysoké Tatry sa chce v boji o dôležité pozemky, na ktorých stojí napríklad Mestský úrad v Starom Smokovci, park, parkoviská, chátrajúci amfiteáter či iné nehnuteľnosti, obrátiť aj na Národnú radu (NR) SR a vládu SR so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.48 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.69 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.83 %