Sobota 17.11.2018
Dnes má meniny 
Klaudia
1°C Bratislava
15.10.2018 05:30

Ponitrianske múzeum pripravuje výstavy venované krojom


Dom ľudového bývania, Šaľa. Snímka zdroj: muzeum.sk


Ponitrianske múzeum pripravuje na november vo svojich pobočkách v Šali a v Zlatých Moravciach nové výstavy. Podľa slov PR manažérky múzea Ľubice Packovej-Zahradárovej sa budú obe venovať ľudovým krojom.


V Dome ľudového bývania v Šali sprístupnia 6. novembra expozíciu s názvom Svadobné kroje Slovákov v Maďarsku. "Pri príležitosti folklórneho podujatia Šalianske obyčaje III si budú môcť návštevníci výstavy pozrieť až do 30. novembra fotografie svadobných krojov zo 43 národnostných osád Slovákov žijúcich v Maďarsku," uviedla Packová-Zahradárová.       

V Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach bude 12. novembra otvorená výstava s názvom Klenoty spod Slovenskej brány - Ľudové odievanie v Kozárovciach. "Ponúkne možnosť nahliadnuť do tradičnej kultúry a života Kozároviec od polovice 19. storočia až po súčasnosť. Prezentované budú vzácne ženské čepce, golierkové oplecká, medené farbiarske sukne, delínové sukne, spodníky, zástery, množstvo ručníkov a tkanín. Výstava potrvá do 15. januára," doplnila Packová-Zahradárová.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.09.2016
Na nádvorí Migazziovského kaštieľa sa bude variť slivkový lekvár
Tradíciu jeho varenia, ktorá sa pomaly vytráca z domácností, oživí 9. septembra Mestské múzeum v Zlatých Moravciach, pobočka Ponitrianskeho múzea v Nitre. O kultúrny program sa postará spevácky súbor Kolovrátok z Prílep.
viac
05.06.2017
Dom ľudového bývania predstaví život Slovákov v maďarskom Oroszlány
Spôsob života Slovákov, ktorí prišli do maďarskej obce Oroszlány začiatkom 18. storočia, predstaví výstava Prejavy hmotnej ľudovej kultúry Slovákov žijúcich v Maďarsku. Otvorená bude od 14. do 24. júna v priestoroch Domu ľudového bývania v Šali.
viac
15.02.2018
Trofeje poľovnej zveri v Ponitrianskom múzeu v Nitre
Ponitrianske múzeum v Nitre pripravuje na marec XXXII. ročník výstavy trofejí poľovnej zveri ulovenej v revíroch v pôsobnosti Obvodnej poľovníckej komory Nitra.
viac
13.06.2018
Milovníci ľudových piesní sa zídu v Parku Janka Kráľa
V Parku Janka Kráľa v Zlatých Moravciach sa v nedeľu 17. júna zídu milovníci ľudových piesní, aby si zaspievali spoločne s folklórnymi súbormi. Podujatie s názvom Zaspievaj si ľudovku naživo v parku organizuje tamojšie Mestské múzeum, ktoré je pobočkou Ponitrianskeho múzea.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.49 %