Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
15.07.2018 10:55

Obec Lendak si pripomínala 730 rokov od svojho založenia


Ilustračná snímka


V obci Lendak v Kežmarskom okrese si počas víkendu pripomínali 730. výročie prvej písomnej zmienky. Podľa prednostu obecného úradu Michala Marhefku Dni obce Lendak používajú ako všeobecný názov, v obci však slávnosti nazývajú Juniáles.


"Nápad uskutočniť takéto dni vznikol pred desiatimi rokmi. Zo začiatku to boli vždy dva dni, postupne sa prešlo iba na jeden deň, ale tohto roku aj tým, že je to jubilejný desiaty ročník, tak máme dvojdňovú akciu. Juniáles sa začal o 14.00 h duatlonom. Ide o športové podujatie, kde sa beží najprv sedem kilometrov a následne na to sa ide na bicykli 24 kilometrov," uviedol pre TASR Marhefka.       

Večer o 20.00 h vystúpila v Areáli vo Dvore Sima Martausová. "Je to slovenská speváčka, ktorá začína byť relatívne známa. Vyšla z gospelového štýlu. Tým, že Lendak je obcou, kde viera alebo teda aj cirkev a celkovo tá nábožnosť má stále silný charakter, tak aj voľba speváka na večerné podujatie bola taká," vysvetlil Marhefka.      

V nedeľu (15. 7.) sa program začal o 10.30 h svätou omšou v miestnom rímskokatolíckom kostole. "Po svätej omši nasledoval tradičný sprievod, kde sa s koňmi a vozmi ide po celej dedine. Je to takzvaná živá pozvánka občanov na folklórne slávnosti. Po nej o 14.00 h sa začal folklórny program," doplnil Marhefka.       

V programe sa predstavili Goralské slniečka z materskej školy v Lendaku, deti zo Základnej umeleckej školy z Lendaku, folklórny súbor Uzovčan z Uzoviec, Košicky špivaci z Košíc a ďalší folkloristi vrátane hostí z poľskej partnerskej obce Gródek nad Dunajcem a mesta Konstantynow Lozdki.       

Ako povedal, počas podujatia bola i charitatívna zbierka pre zdravotne ťažko postihnutých ľudí v obci.      

"Obecné zastupiteľstvo sa na poslednom zasadnutí tiež rozhodlo, že tretia júlová nedeľa každoročne bude Deň rodákov z obce Lendak. Spojili sme to všetko do jedného dňa," dodal Marhefka.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Spoznajte zlomové okamihy mestskej histórie
Špeciálnu tematickú prehliadkovú trasu mestom si pri príležitosti 730. výročia prvej písomnej zmienky o Liptovskom Mikuláši pre návštevníkov pripravilo tunajšie informačné centrum.
viac
08.09.2016
Okrúhle výročia obce Mojmírovce pripomenú trojdňové slávnosti
Trojdňovými slávnosťami si v Mojmírovciach pripomenú 860. výročie prvej písomnej zmienky o obci a zároveň 65. výročie začiatku výroby vína v miestnom poľnohospodárskom družstve.
viac
02.01.2017
Prešov vstupuje do jubilejného roka, oslávi 770. výročie prvej zmienky
Tisíce Prešovčanov privítali v centre mesta príchod nového roku 2017, v ktorom Prešov oslávi 770. výročie prvej písomnej zmienky. Súčasťou osláv bolo zverejnenie nového loga mesta, ktoré si mohli pozrieť v podobe ohnivej mozaiky.
viac
10.01.2017
Mesto pod Sninským kameňom existuje oficiálne už 700 rokov
Snina si v tomto roku pripomína 700. výročie prvej písomnej zmienky. Ako uviedol jej primátor Štefan Milovčík, hlavným cieľom tejto spomienky je predovšetkým to, aby boli obyvatelia mesta právom hrdí na jeho históriu i súčasnosť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %