Streda 24.04.2019
Dnes má meniny 
Juraj
°C
27.03.2018 11:45

Návštevníci múzea môžu spoznávať históriu Domaše


Starý most cez Ondavu spájajúci Kelču s Trepcom. (http://www.nova-kelca.szm.com)


Návštevníci hanušovského múzea môžu od utorka spoznávať prírodu Domaše, históriu zaniknutých obcí i výstavby tohto vodného diela, ale aj jeho súčasnosť. Tím pracovníkov pre nich pripravil výstavu pri príležitosti 50. výročia vzniku tejto nádrže, ktorú si verejnosť pripomenula vlani.


Pozostáva z 20 panelov, ktoré okrem informácií obsahujú aj fotodokumentáciu. Ako  informoval historik múzea Peter Šafranko, výstava sa zameriava aj na predstavenie zachránených pamiatok. "Ide hlavne o sakrálne stavby a hnuteľné pamiatky, ktoré sa nachádzali v kostoloch v zatopených obciach. V našich zbierkach sú niektoré predmety, ktoré boli súčasťou rímskokatolíckeho chrámu vo Veľkej Domaši," uviedol s tým, že časť z nich bude tiež vystavená. V tejto súvislosti podotkol, že kostol v Novej Keľči a Trepci bol zachránený.       

Čo sa týka archeologických nálezov, spomenul tiež pohrebisko objavené pred približne 15 rokmi v blízkosti bývalého územia obce Dobrá nad Ondavou, keď výrazne klesla hladina vodnej nádrže. "Sú to zvyšky zbraní a výbavy bojovníkov," doplnil. Keďže zatopené obce boli súčasťou zemplínskeho regiónu, zachované majú podľa Šafranka aj materiály etnografickej povahy, ako sú napr. niektoré prvky odevov.       

Domaša priniesla nielen zmeny v obyvateľstve, ale aj rastlinstve a živočíšstve. Zoológ hanušovského múzea Peter Pjenčák spomenul v tejto súvislosti význam nádrže pre migrujúce vodné vtáctvo. "Na Domaši bolo zistených viac ako 80 druhov rozličných vtákov. Pokiaľ je taká zima, aká bola v tomto roku, že vodná plocha skoro vôbec nezamrzla, môžeme tam zistiť také exotické druhy, ako je ľadovka, príp. niektoré druhy potáplic. Predpokladáme, že viacero rokov niekde v okolí Domaše hniezdi aj orliak morský, čo je náš najväčší dravý vták, ale zatiaľ sa hniezdenie nepodarilo potvrdiť," vysvetlil pre TASR. Botanička múzea Elena Dercová zas poukázala na výskyt invazívnych rastlín, ktoré do tejto oblasti priniesli ľudia. "Vytvárajú sa tak rôzne hybridy," uviedla pre TASR s tým, že vytláčajú pôvodné domáce druhy.       

Vodné dielo Domaša bolo vybudované v rokoch 1962–1967. Jeho účelom bola akumulácia vody pri vyšších prietokoch, určená bola aj na priemyselné využitie, zavlažovanie, chov rýb, rekreáciu a šport. Je štvrtou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Domaša je považovaná za potenciálny, vyhliadkový zdroj pitnej vody.       

Zatopená plocha predstavuje 1510 hektárov, najväčšia hĺbka je 25,5 metra. Medzi zaniknuté obce patria Veľká Domaša, Trepec, Dobrá nad Ondavou, Kelča, Petejovce a Valkov. Kelča sa podľa Šafranka vysťahovala niekoľko desiatok metrov ďalej od vodnej nádrže, a tak vznikla obec Nová Kelča. Čiastočne bola zachytená aj časť katastrálneho územia obcí Bžany a Turany nad Ondavou.       

Vernisáž sa uskutoční o 16.00 h.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2017
Noc múzeí a galérií vo Fiľakove
Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva všetkých záujemcov na X. ročník celovečerného podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční 20. mája 2017.
viac
10.10.2017
Výstava Saag 780 má priblížiť prvú písomnú zmienku o meste
Výstava Saag 780, ktorá je v týchto dňoch otvorená v Hontianskom múzeu a galérii Ľudovíta Simonyiho v Šahách, má návštevníkom priblížiť z historického hľadiska prvú písomnú zmienku o meste.
viac
17.01.2018
V Krajskom múzeu sprístupnili výstavu Koňare
Prešovčanom prischlo pomenovanie Koňare. V Krajskom múzeu v Prešove v týchto dňoch sprístupnia výstavu Koňare s podtitulom Tradícia chovu koní v Prešove a okolí. Jej autorom je Igor Lazorík. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 30. marca.
viac
29.11.2018
V hanušovskom kaštieli predstavia historické dominanty mesta
Návštevníci kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou môžu lepšie spoznať jedinečné mestské stavby, ktoré sa nachádzajú v jeho historickom jadre. Ide o dodnes zachované dominanty tohto dolnošarišského mestečka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.55 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.77 %