Pondelok 19.08.2019
Dnes má meniny 
Lýdia
°C
21.02.2019 10:55

MZ SR vyhlásilo druhé kolo výzvy na žiadosti o peniaze na integrované centrá


Ilustračné foto, zdroj: Facebook


Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vyhlásilo druhé kolo výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti.


Zámerom opatrenia je aj modernizácia zdravotníckej infraštruktúry za účelom integrácie primárnej zdravotnej starostlivosti.       

Zdravotná starostlivosť by sa mala sprístupniť aj na miestach, kde bolo doteraz náročnejšie dostať sa k lekárovi. "Centrá budú na jednom mieste združovať všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov, čím sa vytvoria podmienky pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti na kvalitatívne vyššej úrovni," uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).       

Oprávnenými žiadateľmi o tento príspevok sú obce, vyššie územné celky alebo nimi zriadené neziskové organizácie v spolupráci s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorým bola vydaná hodnotiaca správa k projektovému zámeru v rámci prvého kola výzvy.       

Na túto výzvu je vyčlenených 28,4 milióna eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, pričom maximálna výška príspevku na jeden projekt je 900-tis. eur. Žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku je možné predkladať do 21. mája 2019. Výzva sa realizuje v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, v ktorom MZ SR vystupuje ako sprostredkovateľský orgán a poskytovateľ nenávratného finančného príspevku.       

V rámci 1. kola tejto výzvy bolo predložených celkovo 18 projektových zámerov, pričom 1. kolo MZ SR uzavrelo 13. februára 2019.       

Ministerstvo predpokladá, že v rámci opatrenia bude podporených celkovo 134 centier. Každé musí mať vybudovaný minimálny štandard, v rámci ktorého budú pôsobiť dvaja všeobecní lekári pre dospelých, jeden všeobecný lekár pre deti a dorast a gynekológ. V centre budú pôsobiť aj ďalší špecialisti, a to najmä podľa výskytu chorôb v danom území.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.09.2015
Mesto vyčlenilo takmer 180-tisíc eur pre zelenšiu Bratislavu
V porovnaní s minulým rokom ide o výraznejšiu výsadbu novej zelene. V Bratislave sa tak už na jeseň budú vysádzať stromy, kry a trvalky.
viac
26.09.2017
Sociálna a zdravotná starostlivosť v Uhorsku
Komárňanské pracovisko Štátneho archívu v Nitre na stredu a štvrtok (27. – 28. 9. 2017) v spolupráci s nitrianskou župou a Podunajským múzeom v Komárne pripravili odborné sympózium pod názvom Sociálna a zdravotná starostlivosť v premenách čias.
viac
28.04.2018
Kraj chce budovať centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) chce na svojom území vybudovať centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS). Ako informoval Úrad NSK, fungovať by mali pre spádovú oblasť Šaľa a Štúrovo.
viac
26.06.2019
ŽSK spúšťa dotačný systém, lekári môžu žiadať až o 30-tis. eur
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) spúšťa ako prvý samosprávny kraj nový dotačný systém na stabilizáciu siete zdravotníkov na svojom území.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.46 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.80 %