Utorok 21.05.2019
Dnes má meniny 
Zina
°C
19.11.2018 11:24

Metodický návod má pomôcť samosprávam s ustanovujúcim zasadnutím


Ilustračná snímka TASR


Základné úlohy ustanovujúceho zasadnutia obecného zastupiteľstva a vzory uznesení ponúka obciam Ministerstvo vnútra (MV) SR. Pre obce a mestá pripravilo metodický návod na zabezpečenie prípravy a priebehu ustanovujúceho zasadnutia obecného zastupiteľstva po komunálnych voľbách.


"Úlohou ustanovujúceho zasadnutia zastupiteľstva je okrem iného vytvoriť podmienky na zloženie sľubu novozvoleného starostu a poslancov, zriadiť obecnú radu, komisie, či určiť plat starostu," informovalo ministerstvo. V dokumente zverejnenom na stránke rezortu je v bodoch rozpísaná príprava zasadnutia, jeho priebeh aj vzory uznesení.       

Prípravu ustanovujúceho zasadnutia má zabezpečiť predchádzajúci starosta. Jeho funkčné obdobie sa končí dňom zloženia sľubu nového. Pri príprave zasadnutia má spolupracovať aj s ním. "Ak doterajší starosta odmietne zabezpečiť ustanovujúce zasadnutie, prípadne i bez odmietnutia nekoná, prípravu ustanovujúceho zasadnutia zabezpečí novozvolený starosta v spolupráci so zástupcom doterajšieho starostu," doplnilo ministerstvo.      

 V rámci prípravy zasadnutia je podľa dokumentu MV potrebné zabezpečiť jeho podmienky tak, aby sa na ňom mohlo zúčastniť čo najviac obyvateľov obce. Je tiež potrebné informovať ich o čase aj programe rokovania. Informácie by mala obec zverejniť na úradnej tabuli aspoň tri dni vopred, urobiť tak môže aj prostredníctvom internetovej stránky obce.       

Ustanovujúce zasadnutie má byť zvolané do 30 dní od volieb do orgánov samosprávy obcí. "Ak doterajší starosta nezvolá ustanovujúce zasadnutie, uskutoční sa 30. pracovný deň od vykonania volieb," doplnilo ministerstvo. Na zasadnutie sa majú pozývať najmä novozvolený starosta a poslanci, ale aj predseda miestnej volebnej komisie.    

https://www.minv.sk/?metodicke-usmernenia

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.04.2017
Rezort vnútra pomôže obciam s vysporiadaním pozemkov pod rómskymi obydliami
Obciam, ktoré majú na svojom území rómske obydlia, pomôže Ministerstvo vnútra SR s vysporiadaním pozemkov. Umožní mu to národný projekt „Podpora vysporiadania pozemkov v marginalizovaných rómskych komunitách“, na ktorý je z Európskej únie vyčlenená alokácia 2 652 000 eur.
viac
11.12.2017
Ustanovujúce zasadnutie novozvoleného Zastupiteľstva NSK
Ku konštruktívnej spolupráci na rozvoji kraja pre spokojný život jeho obyvateľov vyzval predseda NSK Milan Belica novozvolených krajských poslancov na ustanovujúcom zasadnutí novozvoleného Zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), ktoré sa konalo v pondelok 4. decembra.
viac
29.11.2018
V Galante sa konalo ustanovujúce zasadnutie mestského zastupiteľstva
Ustanovujúca schôdza mestského zastupiteľstva, na ktorej poslanci rozhodli o vytvorení komisií, sa v utorok (27. 11.) uskutočnila v Galante.
viac
05.12.2018
V Šamoríne sa konalo ustanovujúce zasadnutie mestského zastupiteľstva
V Šamoríne sa v pondelok (3.12.) uskutočnila ustanovujúca schôdza mestského zastupiteľstva, na ktorej poslanci rozhodli o obsadení odborných komisií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %