Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
01.03.2019 09:22

Mesto Nitra chce reagovať na klimatické zmeny vypracovaním stratégie


Snímka TASR


Mesto Nitra chce reagovať na klimatické zmeny súvisiace s globálnym otepľovaním vypracovaním východiskového dokumentu Stratégia adaptačných opatrení na zmenu klímy pre mesto Nitra. Zhotoviteľom strategického dokumentu bude spoločnosť Slovholding.


V prvej, prípravnej fáze, sa uskutoční analýza súčasného stavu klimatických podmienok v meste. V ďalšom procese tvorby dokumentu bude dôležité účinné zapracovanie zelene, kvetov, bylín, kríkov, ale najmä vhodných stromov. Naplánované sú aj riešenia strešnej, vertikálnej a  mobilnej zelene. „Aplikovanie strešnej zelene v meste by pomohlo znížiť emisie oxidu uhličitého, ale zelené strechy by mali prispieť aj k lepšiemu odparovaniu vlhkosti a viazaniu prachu. Dôležité je aj to, že vegetačné strechy spomaľujú odtok dažďovej vody, neuvoľňujú teplo, čím obmedzujú prehrievanie budov a vzduchu,“ skonštatoval Andrej Jančovič z nitrianskeho mestského úradu.       

Po záplavách, ktoré za posledné roky zasiahli viaceré mestské časti, bude podstatný aj návrh riešenia zadržiavania prívalových dažďov s identifikáciou kritických oblastí. Súčasťou projektu bude aj doplnenie infraštruktúry tieniacich zariadení. Spracovaný bude monitoring netienených plôch v meste s tým, že pri samotných tienidlách budú využívané najmä prírodné biotické materiály, uviedli spracovatelia dokumentu.       

Výsledná podoba dokumentu bude pozostávať z máp, tabuliek a textovej časti. Dokument bude kompatibilný s Geografickým informačným systémom mesta. Tvorba strategického materiálu bude financovaná z finančných prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu. Náklady na jeho vypracovanie predstavujú takmer 24.000 eur. Dokument by mal byť ukončený do jedného roka.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.05.2016
Nitriansky kraj sa prehrieva rýchlejšie ako zvyšok strednej Európy
Nitriansky región čakajú v nasledujúcom období horúčavy a suchá, ktoré budú striedané intenzívnymi a prívalovými dažďami.
viac
22.12.2017
Nitra bude hľadať spôsoby, ako zmierniť dopady klimatických zmien
Nitrianska radnica sa chce zapojiť do projektu, ktorého výsledkom má byť zhodnotenie súčasného stavu mestskej zelene a zároveň hľadanie spôsobov, ako zmierniť dopady klimatických zmien.
viac
15.02.2018
Trenčín sa pripravuje na klimatické zmeny, na stratégiu získal 105-tisíc eur
Mesto Trenčín by malo mať do konca tohto roku vypracovanú adaptačnú stratégiu na klimatické zmeny. V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 – 2020 získalo vo výzve zelená infraštruktúra z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na vypracovanie stratégie takmer 105-tis.
viac
19.07.2018
Dopravu v prešovskej župe zlepší tzv. Masterplan
Prešovský samosprávny kraj si dal vypracovať strategický dokument pre oblasť dopravy s názvom „Plán udržateľnej mobility Prešovského samosprávneho kraja“, tzv. Masterplan. V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) naň získal vyše 340 tisíc eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %