Štvrtok 17.01.2019
Dnes má meniny 
Nataša
0°C Bratislava
23.04.2018 11:45

Dlhodobý problém so psími výkalmi majú vyriešiť ekologické toalety


Ilustračná snímka


Mesto Svit prichádza s riešením dlhodobého problému znečisťovania verejných priestranstiev psími exkrementami, a to formou ekologických toaliet.


„V minulosti sme sa snažili tento problém čiastočne vyriešiť umiestnením odpadkových košov na psie exkrementy popri rieke, avšak väčšinou to skončilo ich zničením vandalmi. Nové riešenie však prináša aj potrebu zodpovednejšieho prístupu tých majiteľov psov, ktorí svojej povinnosti odstrániť výkaly nevenovali doposiaľ dostatok pozornosti,“ uviedla Lenka Faixová z Mestského úradu vo Svite.             

Radnica sa tentokrát namiesto každoročného vynakladania obrovského množstva financií na hromadný zber exkrementov a následnú úpravu verejných priestranstiev rozhodla pristúpiť k inovatívnemu a ekologickejšiemu riešeniu problému. Spočíva vo vytvorení ekologických miest na venčenie psov, ktoré odbremení sídliská a ulice od nepríjemných výkalov. „Zároveň zabráni vysychaniu zelene a poškodzovaniu mestského mobiliáru, čo je spojené s vysokými nákladmi na údržbu a renováciu. Zabráni tiež rozširovaniu nákazlivých chorôb, ktoré sú prenosné zo psov na človeka a hlavne na malé deti. Psy budú mať tiež svoje pravidelné miesto na venčenie,“ zdôraznila Faixová.       

Ekologická toaleta priťahuje psy a aktívne podporuje ich vylučovanie vďaka špeciálnej zložke s obsahom psích feromónov, ktorá sa postupne uvoľňuje do okolia stanice. Tá pôsobí na psy upokojujúco a podporuje preznačovanie ich vlastného teritória. Spolupráca majiteľa pri tomto ekologickom riešení je veľmi dôležitá, lebo psa je potrebné podporovať na vykonávanie potreby na toalete, obzvlášť pri ranných prechádzkach.       

„Po vykonaní potreby majiteľ psa naberie tuhý exkrement priloženou lopatkou aj s časťou absorpčnej hmoty a vhodí ho do plastového vreca, ktoré sa nachádza v ochrannom koši toalety. Zvyšky exkrementu a vylúčený moč prechádza absorpčnou hmotou a následne filtračnou vložkou, čím sú zbavené choroboplodných zárodkov, zápachu, pH kyslosti a sú neutralizované,“ vysvetľuje Faixová.

Vzhľadom k tomu, že na tamojších sídliskách sa nachádzajú detské ihriská, mesto podľa nej nepovažuje za najvhodnejšie ekologické toalety umiestňovať priamo medzi bytové domy. Na základe toho a tiež vzhľadom na mieru frekventovanosti návštevy miest, kde psíčkari najčastejšie venčia svojich domácich miláčikov, boli vytipované lokality, ktoré budú vymedzené ako tzv. venčoviská. Práve tam budú umiestnené ekologické toalety pre psy. „V prvom prípade ide o trávnatý úsek pozdĺž hlavnej cesty I/18, kde by mali byť umiestnené tri ekologické toalety a druhou lokalitou je pozdĺžny úsek severného brehu rieky Poprad, kde budú ďalšie dve,“ konkretizovala Faixová s tým, že v meste bude päť toaliet umiestnených do konca mája. Projekt je financovaný z rozpočtu mesta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.03.2016
Mesto Bratislava žiada od BSK viac ako milión eur za nájomné
Hlavné mesto žiada od Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), aby mu spätne zaplatil za to, že na mestských pozemkoch stoja budovy BSK. Suma, ktorú mesto považuje za dlh kraja, presahuje milión eur.
viac
28.04.2016
Dlhodobo nezamestnaným chce dať mesto prácu v novej spoločnosti
Žiarska samospráva chce založiť obchodnú spoločnosť, v ktorej chce dať šancu pracovať dlhodobo nezamestnaným obyvateľom mesta a naučiť ich tak pracovným návykom.
viac
03.05.2016
Stavby ohrozené zosuvom bane chce mesto ochrániť pomocou gabionov
Unikátny dolomitový lom ohrozuje domy a ďalšie stavby na Fabrickej ulici v Nitre.
viac
01.03.2018
Radnica spúšťa sms službu pre občanov o dianí v meste
Mesto Svit ponúka svojim občanom novú bezplatnú SMS službu, ktorá má zlepšiť ich kontakt so samosprávou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.60 %