Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
16.11.2018 11:02

Na SOŠ obchodu a služieb študujú medailoví cukrári, kuchári i make-up artisti


Ilustračná snímka


Študenti Strednej odbornej školy obchodu a služieb (SOŠ OaS) v Púchove v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja v praxi naplno preukázali svoje vedomosti, za ktoré vďačia štúdiu na škole i osobnej príprave zo strany školských pedagógov. Domov si doniesli mnohé cenné trofeje.


Na medzinárodné majstrovstvá v make-upe postupuje štvrtáčka z odboru kozmetik

Začiatkom októbra 2018 hostila Bratislava veľtrh kozmetiky s názvom Interbeauty. Jeho súčasťou boli aj Majstrovstvá Slovenska v make-upe 2018 s postupom do Düsseldorfu. Súťaže sa tiež zúčastnila študentka IV.A Strednej odbornej školy obchodu a služieb (SOŠ OaS) v Púchove Katarína Hnilová z odboru kozmetik. Svoje schopnosti si preverila v kategórii študent na tému Ultra Violet. V konkurencii rovesníkov sa nestratila a obsadila prvé miesto, čím si automaticky vybojovala postup na Medzinárodné majstrovstvá v make-upe 2019 v Düsseldorfe. „Katka sa zúčastnila viacerých súťaží, v ktorých uplatnila svoje zručnosti a nadanie. Jej práce sú veľmi profesionálne, čoho dôkazom je aj fakt, že odborná porota sa na víťazke na 100% zhodla,“ uviedla pedagogička Ludmila Hamšíková zo SOŠ OaS v Púchove. „Podmienky k súťaži spolu s témou mi poslali mesiac pred jej konaním. Následne som si musela vybrať modelku a pripraviť si predstavu jej oblečenia, úpravy vlasov či make-upu. Časový limit na súťaži bol 60 minút,“ objasnila priebeh súťaže majsterka Slovenska v make-upe 2018 Katarína Hnilová.

Práce študentky sú výnimočne precízne, ich prevedenie je podľa členky školského pedagogického zboru Ludmily Hamšíkovej svojou nápaditosťou, originalitou a jedinečnosťou neprehliadnuteľné. Katkina zodpovedná príprava na súťaže spočíva nielen vo vytvorení dokonalého make-upu, potrebná je aj úprava celkovej vizáže, zahŕňajúca úpravu vlasov či výber vhodného oblečenia a doplnkov. Toto všetko spolu dotvára celkový dojem a vystihnutie danej témy.

Juniorskú kategóriu súťaže o Najkrajšiu tortu Slovenska 2018 ovládla torta v tvare kukučkových hodín

V polovici októbra 2018 sa Divadlo Púchov zmenilo na kráľovstvo tort. Jeho priestory totiž hostili 9. ročník súťaže Najkrajšia torta Slovenska 2018. Akciu organizoval Klub cukrárov Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov pod záštitou SOŠ OaS v Púchove. Odborným garantom súťaže bol Slovenskýzväz kuchárov a cukrárov, ktorý je členom Svetovej organizácie kuchárskych asociácií (WACS). „Tohtoročnásúťaž je v podstate už 10. ročníkom, pretože prvý ročník bol nultý ešte pod názvom „Najkrajšia torta Považia“. O súťaž vtedy prejavili záujem súťažiaci z celého Slovenska, a tak sa súťaž premenovala na Najkrajšiu tortu Slovenska,“ uviedla pedagogička SOŠ OaS v Púchove Ludmila Hamšíková.

Často kladenou otázkou, na ktorú musia organizátori odpovedať, je otázka, prečo súťaž nesie názov najkrajšia torta, keď veľkú úlohu pri hodnotení zohráva aj chuť. „Hodnotí sa podľa kritérií WACSu, a tak je dôležitá aj chuť torty, doladenie jednotlivých surovín, správna technológia prípravy. Sme presvedčení, že každá slávnostná torta je dominantou spoločenskej udalosti a mala by tak aj chutiť,“ komentovala Hamšíková s tým, že každý súťažný výrobok musel mať aj stručný písomný popis.

Súťažiaci z celého Slovenska mali pripraviť a priniesť tortu s hmotnosťou od 3 do 10 kg na ľubovoľnú príležitosť. Pre hodnotenie chuti bolo ešte potrebné pripraviť 2 malé kúsky zákuskov. Kategórie, v ktorých si cukrári merali sily, boli štyri – seniorská, juniorská (do 21 rokov), zvláštna kategória v podobe netradičných tort a špeciálna kategória tort drip. V juniorskej kategórii si spomedzi 17 súťažiacich absolútne víťazstvo odniesla študentka miestnej strednej školy Gabriela Miškechová, ktorej torta s názvom Kukučkové hodiny sa porote páčila najviac.

Svetová súťaž World Culinary CUP Expogast 2018 prvýkrát so Slovenským národným juniorským tímom kuchárov a cukrárov

Svoje zastúpenie na súťaži World Culinary CUP Expogast 2018, ktorá sa uskutoční na konci novembra v Luxembursku, bude mať v zložení národného tímu aj Stredná odborná škola obchodu a služieb v Púchove.

Súčasťou národného tímu sú kuchári a cukrári – juniori do 21 rokov, ktorí v rôznych tuzemských či zahraničných súťažiach získali popredné medailové umiestnenia. Za členku bola vybraná aj študentka 2. ročníka nadstavbového štúdia na SOŠ OaS v Púchove Alena Pažitná z odboru spoločné stravovanie. Jej prípravu si na starosti vzala majsterka odborného výcviku z odboru cukrár Jozefína Zaukolcová: „Sme veľmi radi, že naša škola má v tejto historickej udalosti pre Slovensko svoje zastúpenie. Členovia národného tímu sú vyberaní z tých najlepších. Za svoj zodpovedný prístup k štúdiu i súťaži a za predchádzajúce dosiahnuté výsledky si Alena miesto v národnom tíme určite zaslúži.“ Alenina tohtoročná víťazná vlna sa začala hneď v januári, keď vyhrala v súťaži Poézia v gastronómii v kategórii Petit fours prvé miesto. „Moja súťažná práca sa volala štyri ročné obdobia.Mala som v nej štyri druhy petit fours, t.j. malých dezertov vo veľkosti maximálne 3 cm a váhou od 14-20 g a každý z nich bol ladený do iného ročného obdobia,“ prezradila Alena Pažitná. Ďalšie víťazstvo získala potom Alena v kategórii Tanierové dezerty na súťaži Poézia v gastronómii v Banskej Bystrici.

TSK bude Alene ako členke Slovenského národného juniorského tímu kuchárov a cukrárov držať palce na svetovej súťaži World Culinary CUP Expogast 2018 v Luxembursku, zároveň gratuluje Katke a Gabriele k dosiahnutým úspechom, ďakuje im za vzornú reprezentáciu školy a kraja a praje veľa ďalších úspechov v ich tvorivej práci.

Informácie a fotografiu poskytla Mgr. Ludmila Hamšíková, pedagogička Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Púchove.

 

Autor: (ts-tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2016
Radnica aj poslanci v Hainburgu sa snažia oživiť centrum mesta
Radnica a poslanci Mestskej rady (MR) v rakúskom prihraničnom meste Hainburg sa snažia oživiť život v centre mesta.
viac
02.11.2018
TSK sa napriek nepriaznivým štatistikám snaží zachovať tradíciu sklárskej školy
Jediná stredná odborná škola (SOŠ) so sklárskym zameraním na Slovensku čelí výraznému úbytku záujmu študentov o štúdium tohto remesla.
viac
30.01.2019
Dejiny Spojenej školy v Púchove začne písať spoločná výstava
Prvý spoločný projekt Strednej odbornej školy (SOŠ) Púchov a SOŠ sklárskej Lednické Rovne predstaví širokej verejnosti študentské práce žiakov z odborov styling a marketing i umelecké diela významných absolventov sklárskej školy.
viac
06.05.2019
„Jilemák“ tentokrát so slávnostným nádychom, škola oslavuje 135. výročie vzniku
Praktické maturity študentov Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja preniesli návštevníkov hneď do niekoľkých historických období. Nechýbala ani módna prehliadka či pre niektorých nostalgická spartakiáda.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %