Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
19.01.2023 12:35

Zvýšené náklady na energie budú mesto stáť zhruba 700 000 eur


Ilustračná snímka.


Zvýšené náklady na elektrinu a plyn budú mesto Liptovský Mikuláš v tomto roku stáť približne 700 000 eur. Potvrdil to primátor Ján Blcháč.


"Od apríla minulého roka ideme v partnerstve so  Stredoslovenskou energetikou na spotových cenách. Vysúťažená spoločnosť, ktorá nám mala dodávať elektrinu za 150 eur za megawatthodinu, totiž skrachovala. Už vlani sme tak museli znášať niekoľkostotisícový náklad na energie a pokračuje to aj v tomto roku," konkretizoval Blcháč. Podotkol, že minulý rok mestu medziročne stúpli ceny energií zhruba osem- až deväťnásobne.

Primátor uviedol, že zamestnancov radnice vedú k tomu, aby šetrili, kde sa dá. "Nemôžeme to však urobiť tak, že cez víkend vypneme kúrenie v materskej škole, necháme ju vymrznúť a v pondelok ráno tam deti budú musieť sedieť vo vetrovkách. Nepristúpili sme ani k vypínaniu verejného osvetlenia," povedal.

Prepúšťanie zamestnancov na mestskom úrade zatiaľ nepredpokladajú. Blcháč ubezpečil, že mesto je dostatočne finančne schopné, aby si udržalo terajších pracovníkov. Zdražovanie sa snažia zvládnuť energetickým zefektívňovaním mestských budov, v uplynulých rokoch viaceré z nich zrekonštruovali. Podľa primátora má mesto v súčasnosti vypracované aj viaceré energetické audity a plánujú v tom pokračovať. "Dúfame, že s cenami energií ide iba o prechodný stav, že sa postupne stabilizujú a znížia," uzavrel.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.09.2016
Rekonštrukcia ušetrí mestu vyše stotisíc eur ročne
Liptovskomikulášska radnica získala maximálnu výšku príspevku na projekt zníženia energetickej náročnosti objektu mestského úradu, takmer dva milióny eur. V súčasnosti už v plnom nasadení pracujú stavbári na rekonštrukcii.
viac
09.03.2022
L. Mikuláš očakáva nárast nákladov na energie v státisícoch eur
Súvisí to so zvyšovaním cien plynu a elektriny. Na mestskom úrade preto vznikla skupina energetických expertov. Tí pripravujú plán opatrení na zmiernenie dosahov zvyšovania cien.
viac
14.06.2022
Stavebný "boom" podľa radnice nezastavilo ani zdražovanie
Stavebný "boom" v Liptovskom Mikuláši v uplynulých dvoch rokoch podľa tamojšej radnice nezastavilo ani zdražovanie stavebných materiálov či rastúce ceny nehnuteľností.
viac
18.01.2023
Zálohové platby za elektrinu vzrástli mestu v priemere o 120 percent
Zálohové platby za elektrinu vzrástli mestu Fiľakovo v okrese Lučenec v priemere o 120 percent. Samospráva preto prijala viacero opatrení, ktorých cieľom je znížiť spotrebu v mestských budovách. Uviedla to hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %