Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
28.05.2019 11:55

Zrekonštruovaný internát ŠD na Tajovského ulici v Banskej Bystrici je otvorený


Dňa 27. 5. 2019 rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimír Hiadlovský za prítomnosti predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej a ministra financií SR Ladislava Kamenického otvorili zrekonštruovaný internát ŠD 1 na Tajovského ulici 40 v Banskej Bystrici. Na rekonštrukciu boli použité finančné prostriedky pridelené vládou v roku 2018.


Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici patrí medzi vzorové univerzity v oblasti čerpania účelovej dotácie a plne využila finančné prostriedky vlády na rekonštrukciu internátov.


V roku 2018 predstavitelia vlády na stretnutí s rektormi univerzít a vysokých škôl ohlásili vyčlenenie 50 mil. eur na obnovu internátov, rešpektujúc návrh prerozdelenia prostriedkov schválený Slovenskou rektorskou konferenciou. V prvom kole, v roku 2018 poskytla vláda univerzitám prvú časť financií vo výške 20 mil. eur. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici získala sumu v objeme 540 tisíc eur a celý objem finančných prostriedkov bol alokovaný do zlepšenia študentskej infraštruktúry.

„Na UMB sa snažíme dlhodobo a systematicky zlepšovať ubytovací komfort pre našich študentov.  Môžem objektívne konštatovať, že ubytovací štandard UMB patrí na Slovensku k nadpriemeru. V období uplynulých viac ako desať rokov sme investovali z vlastných zdrojov a prostriedkov európskych fondov do modernizácie a zlepšenia študentských izieb a vnútorného vybavenia. Vlaňajšiu a potenciálne aj tohtoročnú alokáciu finančných prostriedkov sme sa rozhodli investovať v súlade s našimi strategickými investičnými zámermi – do zvyšovania energetickej efektívnosti. To umožní, aby sme v budúcnosti z úspory prostriedkov na úhradu energií mohli z vlastných zdrojov, v kombinácii s ďalšími fondovými peniazmi, systematicky zvyšovať ubytovací štandard našich študentov,“ uviedol rektor doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD.

Z dotácie UMB uskutočnila v roku 2018 tri investičné akcie. Takmer 70% finančných prostriedkov (373 tisíc eur) vyčlenila na zateplenie obvodového plášťa a strechy na študentskom domove ŠD 1 na Tajovského ulici 40. Vybudovanie fotovoltarického ohrevu teplej vody na vykurovanie a na použitie v študentskej jedálni predstavovalo investíciu v objeme cca 105 tisíc eur. Necelých 50 tisíc eur UMB investovala do zníženia energetickej náročnosti osvetlenia a inštalácie nového LED osvetlenia v študentskom domove ŠD 3 na Tajovského ulici 51. Zostatok finančných prostriedkov UMB použila na vypracovanie energetického auditu na ďalšie investície smerujúce do zvyšovania energetickej efektívnosti ubytovacej infraštruktúry.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini pogratuloval pánovi rektorovi a celej univerzite k efektívnemu využitiu finančných prostriedkov. Premiér zároveň zdôraznil, že dobre pripraveným univerzitám, ktoré preinvestovali doposiaľ pridelené financie v plnej výške, budú v roku 2019 poskytnuté finančné prostriedky na ďalšiu rekonštrukciu ubytovacích priestorov pre študentov.

Autor: Dana Straková, vedúca referátu marketingovej komunikácie UMB


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.12.2016
Mestskí poslanci schválili zákon roka, ráta s úverom na Dom kultúry
Vyrovnaný, ambiciózny čo do rozvoja mesta a orientovaný na získanie zdrojov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, taký je zákon roka mesta Banská Bystrica na rok 2017, ktorý 13. decembra jednomyseľne schválili poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ).
viac
02.11.2017
Aj rok 2018 bude patriť obnove materských škôl
Za dva roky investovala Banská Bystrica do obnovy materských škôl (MŠ) z vlastných zdrojov takmer 1 000 000 eur. V závere minulého roka zároveň uspela v troch projektoch za 2 760 000 eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia.
viac
15.02.2023
Kraj začína s rekonštrukciou historického objektu v centre B. Bystrice
Historická budova tzv. kaštielika v Lazovnej ulici v Banskej Bystrici, ktorá kedysi slúžila aj pre potreby detského denného rehabilitačného strediska a od roku 2006 chátrala, sa dočká obnovy.
viac
14.09.2023
Na UMB v B. Bystrici vznikne nová fakulta telesnej výchovy, športu a zdravia
Na Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici bude od 1. januára budúceho roka pôsobiť nová fakulta telesnej výchovy, športu a zdravia. Vznikne rozdelením Filozofickej fakulty UMB.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %