Utorok 01.04.2025
Dnes má meniny 
Hugo
°C
31.07.2024 04:05

ZOP: Pre zber textilu chýba systém financovania či recyklačná infraštruktúra


Ilustračná snímka. Zdroj: predchadzajmeodpadu.sk - Fashion Revolution Slovakia


Metodickú príručku k zberu textilu pre obce z dielne envirorezortu vníma Zväz odpadového priemyslu (ZOP) len ako prvý krok k postupnému nastaveniu zberu textilu. Ide o nový prúd odpadu, pre ktorý chýba mechanizmus financovania, dostatočná recyklačná infraštruktúra aj inovatívne technológie.


Uviedol to generálny riaditeľ ZOP Ján Chovanec. "Ak sa má v zmysle európskej smernice o odpadoch zaviesť plošný zber všetkého textilu, teda aj zber toho odpadového/špinavého, ktorý už nie je vhodný na predaj, v prvom rade je potrebné zadefinovať mechanizmus financovania zberu," povedal Chovanec. Najschodnejším modelom, ktorý odporúča aj Európska komisia, je zaradenie textilného odpadu pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov, čiže zavedenie recyklačných poplatkov, podobne, ako je to pri triedenom zbere skla, papiera alebo plastov, tvrdí.         

Na Slovensku je podľa posledných štatistík maximálna spracovateľská kapacita pre textilný odpad na úrovni 13.000 ton ročne. Postupný potenciál zberu po jeho plošnom zavedení by sa mal vyšplhať až na číslo 60.000 ton ročne, priblížil Chovanec. "Preto okrem financovania, potrebuje Slovensko aj výrazným spôsobom podporiť vznik nových recyklačných stredísk na spracovanie tohto prúdu odpadov," poznamenal.         

Zber textilného odpadu je v mnohých samosprávach na Slovensku podľa Chovanca zavedený. No je zameraný len na zber skôr kvalitného, minimálne použitého textilu určeného do "second handov", kde sú náklady na zber a prípravu na opätovné použitie z väčšej časti vykryté tržbami za predaj. Riaditeľ ZOP dodal, že zavedenie zberu odpadového textilu môže do zavedenia recyklačných poplatkov rozpočty samospráv zaťažiť viac ako opätovne použitý textil.         

"Na druhej strane ale môžu obce a mestá tieto dodatočné náklady vykryť príspevkami z Envirofondu cez vyššiu mieru triedenia, ktoré by sa mali po novom prideľovať automaticky. Obce a mestá, ktoré svoj odpad skládkujú, môžu zavedením oddeleného zberu odpadového textilu ušetriť aj na znížení množstva zmesového odpadu, ktorý bude potrebné od 1. januára 2025 taktiež nákladnejšie upravovať," skonštatoval Chovanec.         

Hlavným cieľom zavedenia triedeného zberu textilu je podľa Chovanca dlhodobá snaha Slovenska splniť európske recyklačné ciele a do roku 2035 zvýšiť recykláciu komunálnych odpadov na 65 percent a znížiť skládkovanie pod desať percent.         

Ministerstvo životného prostredia SR zverejnilo na svojom webe metodickú príručku pre zber textilného odpadu. Určuje v nej povinnosti pre obce. Slovensko je povinné zaviesť triedený zber textilu od 1. januára 2025.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.04.2021
V Bratislave pribudli cyklosčítače, mesto plánuje nainštalovať ďalšie
V Bratislave pribudli cyklosčítače, ktoré ešte na jeseň minulého roka nainštalovalo mesto na nábreží na strane Starého Mesta a na Starom moste. Do leta plánujú umiestniť ďalšie aj na cyklotrase Dolnozemská a Devínska.
viac
21.01.2022
Mosty ako najzraniteľnejšia časť dopravnej infraštruktúry
Mosty sú kritickým miestom pre udržanie bezpečnej a dostupnej dopravnej infraštruktúry. Počas šestnástich rokov od rozdelenia správy mostov na slovenských cestách medzi štát a samosprávy došlo k dlhodobému zhoršovaniu ich stavebno-technického stavu.
viac
19.06.2023
Oblečenie a obuv môžu miestni uložiť do desiatich zberných kontajnerov
Oblečenie a obuv, ktoré sa obyvatelia Prešova chystajú vyradiť zo svojho šatníka, môžu venovať alebo bezplatne odovzdať na zberných dvoroch Technických služieb mesta Prešov.
viac
04.10.2023
MŽP bude rokovať so ZMOS a ďalšími o riešení financovania triedeného zberu
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR bude rokovať so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a ďalšími aktérmi v odpadovom hospodárstve s cieľom nájsť efektívne riešenie financovania triedeného zberu a recyklácie odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa