Nedeľa 22.05.2022
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
20.01.2022 04:15

Zo starej školy vznikne na Orave centrum ľudového rezbárstva


Stála expozícia ľudového rezbárstva. Snímka zdroj: (Obec Babín).


Priestory bývalej školy v oravskej obci Babín, okres Námestovo, pretvoria na centrum ľudového rezbárstva. V objekte vznikne aj vzdelávacie a informačné centrum, ktoré bude slúžiť na propagáciu a prezentáciu kultúrneho dedičstva.


Pôjde o výsledok cezhraničnej spolupráce s Velkými Karlovicami na Morave. Za obec o tom TASR informoval Miroslav Žabenský.

"Tradícia rezbárstva v Babíne, to je najmä rod významných ľudových rezbárov Siváňovcov, ale tiež medzinárodné rezbárske plenéry a budovanie stálej expozície ľudového rezbárstva. Tá v súčasnosti obsahuje viac ako 120 plastík a je jedinečnou v i v rámci Slovenska," priblížil Žabenský.

Zámerom projektu je zrekonštruovať priestory bývalej školy.  Výmenou okien, podláh, stien a dverí vzniknú bezbariérové výstavné priestory. "Budova získa miestnosti informačného centra, školiace a vzdelávacie priestory a pribudnú dve sociálne zariadenia. Projekt počíta aj so zakúpením potrebného a nutného zariadenia, nábytku, výstavných panelov, podstavcov či závesného systému a technického vybavenia," povedal Žabenský.

Objekt chcú verejnosti sprístupniť v auguste tohto roka. Súčasťou projektu sú aj informačné tabule, vydanie katalógu ľudových rezbárov a dve tvorivé rezbárske stretnutia. Podľa starostu Babína Martina Matysa je cieľom spolupráce revitalizovať, prezentovať a účelne propagovať prvky kultúrneho dedičstva v oblasti rezbárskej tvorby.

Projekt slovensko-českej cezhraničnej spolupráce pod názvom Návraty k Siváňovcom realizujú od novembra 2021 do augusta 2022. Sumou 34.000 eur ho spolufinancuje Európska únia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.12.2016
Trstená si bude nového primátora voliť 8. apríla, voľby budú aj inde
Trstená si bude nového primátora voliť v sobotu 8. apríla 2017. Spolu s ňou bude starostov a miestnych poslancov vyberať ďalších vyše 20 obcí.
viac
10.07.2020
Na kúpalisku otvorili informačné centrum s regionálnym pultom
Termálne kúpalisko v Dolnej Strehovej rozšírilo v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie svoje služby o novovybudované informačné centrum. Jeho cieľom je motivovať návštevníkov akvaparku k spoznávaniu ďalších kútov Novohradu.
viac
27.08.2020
Obec Čečejovce svojpomocne zriadila zberný dvor
Eliminovať čierne skládky vo svojom katastri chce obec Čečejovce v okrese Košice-okolie prostredníctvom zberného dvora, ktorý zriadila. Otvorili ho v polovici júna, odvtedy z neho vyviezli 12 veľkoobjemových kontajnerov odpadu.
viac
30.11.2020
Na Slovensku vzniklo Národné superpočítačové centrum
Na Slovensku vzniklo v druhej polovici novembra Národné superpočítačové centrum. Zastrešovať bude HPC (High Performance Computing) aktivity vrátane posilňovania týchto kompetencií v úzkej spolupráci s Národným kompetenčným centrom pre HPC.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %