Piatok 10.04.2020
Dnes má meniny 
Igor
°C
23.03.2016 09:00

Zo starej školy chcú spraviť centrum voľného času


Nepoužívaný objekt budú využívať deti na voľnočasové aktivity. (Foto: pixabay)


Nevyužívaný objekt chcú v obci Dolná Ždaňa v okrese Žiar nad Hronom zrekonštruovať na Centrum voľného času Eleny Čepčekovej. Spisovateľka, ktorá je známa najmä svojou tvorbou pre deti a mládež, sa v obci narodila.


Ako priblížila starostka Dolnej Ždane Andrea Murgašová v súčasnosti sa v obci nachádza knižnica pomenovaná po tejto známej rodáčke. „Rozhodli sme sa zrekonštruovať budovu starej základnej školy. Momentálne je tento objekt nevyužívaný, a preto by sme ho chceli zrekonštruovať,“ podotkla Murgašová s tým, že je tiež dobre situovaný, keďže sa nachádza v strede obce. Jedna časť objektu by mala byť venovaná spisovateľke. Obec by tu chcela zriadiť pamätnú izbu, kde budú vystavené jej originálne rukopisy a materiály. Svoje miesto by tu mala mať aj knižnica.

Starostka chce, aby z budovy vznikol viacúčelový objekt určený pre širokú verejnosť.  Dolná Ždaňa podľa starostky prešla v posledných rokoch prerodom, počet obyvateľov sa zvýšil o 210, za čo môže najmä výstavba bytových domov. Vďaka tomu je v dedine aj viac detí a mládeže, ktorým chcú takýmto spôsobom poskytnúť ďalší priestor a možnosti na vyžitie. Projekt chce obec financovať z programu rozvoja vidieka. Ak neuspeje, reagovať budú podľa starostky na všetky dostupné výzvy, či už z ministerstiev alebo nadácií.  Čepčekovú si v Dolnej Ždani každoročne pripomínajú aj prostredníctvom prehliadky literárnej tvorby s názvom Meduškine krídla. V januári tohto roka sa konal už jej šiesty ročník. Zúčastnili sa jej deti z materských škôl zo siedmich okolitých obcí. K čítaniu a literatúre sa však snažia viesť aj staršie deti, o čom svedčí aj najnovšia iniciatíva obecných poslancov. Tí pri príležitosti mesiaca knihy, ktorým je marec, pripravili každý pondelok pre deti čítanie v miestnej knižnici.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
ŽSK vybuduje v Spojenej škole na Rosinskej ceste športové centrum
Moderné a komplexné centrum, ktoré poskytne študentom aj obyvateľom Žiliny priestor pre športové vyžitie, chce Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) vybudovať v Spojenej škole na Rosinskej ceste v Žiline.
viac
30.10.2017
Ekocentrá súčasťou koncepcie envirovzdelávania
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v spolupráci s odborníkmi z neziskového sektora Špirála ako celoštátnej sieti organizácií venujúcich sa environmentálnej výchove a vzdelávaniu na Slovensku pripravuje „Koncepciu budovania siete environmentálno-vzdelávacích centier v bratislavskom regióne“.
viac
12.01.2019
Župa otvorila už dvanáste centrum odborného vzdelávania
Stredná odborná škola dopravná v Martine získala ako ďalšia škola v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja označenie Centra odborného vzdelávania.
viac
28.06.2019
Babičkina letná škola
Turisticko-informačné centrum HOREHRONIE v obci Bystrá sa opäť premení na kreatívne miesto nielen pre domácich ale aj turistov, ktorí prídu počas letných prázdnin do regiónu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %