Utorok 04.08.2020
Dnes má meniny 
Dominika, Dominik
°C
24.02.2017 12:20

Zo skládky vo Veternej Porube hrozí znečistenie Váhu


Na snímke je nádrž, kde vtekajú priesakové kvapaliny zo skládky. Mala by byť prázdna. Je naplnená po okraj.


Skládka vo Veternej Porube presakuje. Priesakové kvapaliny zaplnili záchytné nádrže a vtekajú do miestneho toku pod skládkou, odkiaľ sa dostávajú do Váhu.


Priesaky zaregistrovali 22. februára pracovníci Verejnoprospešných služieb (VPS). Ich vplyv na faunu a flóru môže znamenať škody. „Okamžite sme upovedomili inšpekciu životného prostredia v Žiline. Z Liptovskej vodárenskej spoločnosti sme zabezpečili dve vozidlá, ktoré kyvadlovo zabezpečujú odčerpávanie priesakovej kvapaliny zo smetiska, až kým priesaky neprestanú,“ informoval prevádzkový námestník VPS Dušan Fabian.

 

Na problém upozorňovali už v minulom roku

Na to, že na skládke tuhého komunálneho odpadu vo Veternej môže byť problém, upozornila už v minulom roku vtedajšia hlavná kontrolórka mesta Liptovský Mikuláš Bibiana Kuchárová. Na základe výsledkov kontroly uzatvárania skládky podala ešte v septembri 2016 na Úrad verejného obstarávania SR (UVO) podnet na preskúmanie zákonnosti postupu Verejnoprospešných služieb mesta Liptovský Mikuláš. VPS-ka bola totiž verejný obstarávateľ pri obstarávaní geokompozitu a ílu na uzavretie skládky. Na základe podaného podnetu UVO v decembri 2016 začal výkon kontroly. Predmetné územie tiež posudzuje inšpekcia životného prostredia.

 

Dôvodom môže byť zlé uzatvorenie skládky

Niekoľko dní pred spozorovaním priesakov rokovali poslanci mestského zastupiteľstva (16. februára) o probléme na skládke. Viceprimátor Ján Bonko sa vyjadril, že problém môže súvisieť s jej predčasným uzatvorením v rokoch 2013 a 2014. „Podľa mňa to robili narýchlo a neodborne, teraz tu máme problém, ktorý môže ohroziť životné prostredie,“ uviedol svoje podozrenie viceprimátor. Obavy sa začali napĺňať pri aktuálnom topení snehu spolu s daždivým počasím. „Ako ešte minulý rok upozornila hlavná kontrolórka, pravdepodobne pri uzatváraní skládky nebol dodržaný technologický postup, to znamená, že tam chýba niečo, čo spôsobuje, že pri rozsiahlejších dažďoch cez skládku presakuje voda a vyplavuje z nej škodliviny. Môžeme hovoriť o tom, že je ohrozené životné prostredie a pravdepodobne nám vznikne úloha znovu uzatvoriť skládku a požadovať zodpovednosť od tých, ktorí to takto zbabrali,“ povedal primátor Ján Blcháč.

Správu o výsledku kontroly preskúmania procesu zákonnosti postupu predčasného uzatvorenia skládky formou uznesenia poslanci na februárovom zasadnutí mestského parlamentu neprijali. „V správe mi chýbali viaceré skutočnosti, ktoré by mi objasnili celý proces predčasného jej uzatvorenia,“ vysvetlil Ján Bonko.

 

Autor: (Viktória ČAPČÍKOVÁ, MsÚ Liptovský Mikuláš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.03.2017
Európa nechce skládky odpadu (ani na Slovensku)
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) veľkou väčšinou hlasov odporučili 14. marca členským štátom EU zmeny v legislatíve, podľa ktorých by mali do roku 2030 zvýšiť podiel odpadu určeného na recykláciu zo súčasného priemeru 44 na 70 percent.
viac
25.08.2017
Možno si onedlho budeme „pochutnávať“ na plastoch!
Vršovky sú morské živočíchy. V znečistených oceánoch zachytávajú a požierajú plasty, aby ich neskôr vo forme granuliek vylúčili na morské dno. Plast sa síce môže stratiť z hladiny, ale nestratí sa z oceánu.
viac
08.12.2017
Globálna kríza s plastmi pokračuje bez globálneho riešenia
Ľudstvo za 50 rokov vyrobilo 8,3 miliardy ton plastov, z ktorých dokázalo recyklovať sotva 9 percent. Pri doterajšom trende do roku 2050 vyrobí plastov štvornásobne viac. To sa odráža na rastlinstve a zdraví rýb či ostatných živočíchov v oceánoch.
viac
16.06.2020
V jazerách a studniach vo Vajnoroch nepotvrdili kontamináciu
V bratislavskej mestskej časti Vajnory nepotvrdili kontamináciu vôd v studniach a vo Vajnorských jazerách z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji (okres Senec), časť Farná. Informoval o tom starosta Vajnor Michal Vlček, odvolal sa pritom na výsledky rozboru vody.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.03 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.72 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %