Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
17.06.2023 11:40

Zo skládky v Starej Turej vyvezú tony zeminy, sanácia bude stáť milióny


Ilustračná snímka.


Zo skládky komunálneho odpadu Drahý vrch v Starej Turej vyvezú približne 8000 kubických metrov kontaminovanej zeminy a galvanického kalu. Následne ich zneškodnia. Sanácia envirozáťaže bude stáť viac ako 5,62 milióna eur.


Vykonajú ju firmy HES-COMGEO a MM Revital. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, ktorú uzavrelo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Cieľom sanácie je okrem odťaženia zeminy aj obmedzenie plošného a priestorového šírenia znečisťujúcich látok v podzemnej vode, pôde a horninovom prostredí. "Taktiež aj odstránenie kontaminácie alebo zníženie koncentrácie znečisťujúcich látok v znečistenej podzemnej vode, pôde a horninovom prostredí na úroveň akceptovateľného rizika s ohľadom na súčasné a budúce využitie územia, ako aj rekultivácia sanovanej lokality," priblížil hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

Bývalá skládka odpadov sa nachádza v blízkosti kóty Drahý vrch. Zdrojom znečistenia sú kaly uložené v tejto skládke. V súčasnosti sa územie s kalom nevyužíva a je zarastené. "Výsledky prieskumných prác naznačujú, že kvalita podzemnej vody priameho podložia môže byť do istej miery ovplyvnená priesakmi výluhov z odpadov," poukázalo MŽP.

Na sanáciu sa podľa envirorezortu využijú eurofondy z Operačného programu Kvalita životného prostredia a z Programu Slovensko.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.01.2017
MŽP: Tender na sanáciu skládky vo Vrakuni vypíšu tento mesiac
Verejné obstarávanie na sanáciu bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni vypíšu do konca tohto mesiaca. V rozhovore to potvrdil minister životného prostredia László Sólymos. Keďže sa nepodarilo zistiť vinníka skládky, zodpovednosť prevzal envirorezort.
viac
31.05.2021
Bezodpadová technológia vrakunskej skládky je zapracovaná v projekte
Zhotoviteľ sanácie toxickej vrakunskej skládky v Bratislave spolupracuje so Slovenskou akadémiou vied (SAV) na využití bezodpadovej technológie čistenia podzemných vôd od roku 2019.
viac
11.01.2023
Termín začiatku sanačných prác na skládke vo Vrakuni nie je stále známy
Ani po takmer dvoch rokoch od nadobudnutia právoplatnosti stavebného povolenia pre projekt sanácie bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni nie je známe, kedy sa začne so samotnými sanačnými prácami.
viac
22.08.2023
V Starej Turej sa začne sanácia skládky galvanických kalov po bývalej Chirane
V Starej Turej v lokalite Drahý vrch sa začne so sanáciou starej skládky galvanických kalov, ktorá je pozostatkom bývalého štátneho podniku Chirana. Informovala o tom radnica na svojej webovej stránke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %