Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
17.06.2024 03:00

ZMOS žiada o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny


Ilustračná snímka Teraz.sk


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada poslancov Národnej rady (NR) Slovenskej republiky(SR) o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny.


Novela sa týka regulácie výrubu stromov v zastavanom území obce. Môže mať podľa nich dlhodobé negatívne dosahy na životné prostredie a kvalitu života. TASR o tom informovala ústredná riaditeľka kancelárie ZMOS Zuzana Špačeková.         

"Je dôležité zachovať súčasnú úroveň ochrany stromov v mestách a obciach a zabezpečiť tak udržateľný a zdravý životný priestor pre súčasné aj budúce generácie," zdôraznila hovorkyňa. Novela podľa nej prinesie nárast výrubových aktivít bez kontroly. "Zvýšenie hranice obvodu stromov, ktoré môžu byť vyrúbané bez povolenia, spôsobí nárast výrubov stromov," upozornila.         

Podľa ZMOS-u je potrebné zohľadniť pripomienky k novele zákona tak, aby sa súhlas na výrub drevín vyžadoval v zastavanom území obce na stromy s obvodom kmeňa do 40 centimetrov meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou a súvislé krovité porasty s výmerou do desiatich metrov štvorcových.        

Novela má podľa envirorezortu zjednodušiť postupy pri výrube drevín. Po novom by sa nemal súhlas na výrub vyžadovať na stromy s obvodom kmeňa do 80 centimetrov, meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 100 metrov štvorcových. Podľa ZMOS-u bolo nevyžadovanie súhlasu na výrub stromov súvislých krovitých porastov s výmerou do 100 metrov štvorcových v zastavanom území obce predložené do prvého čítania NRSR a neskôr po prerokovaní v druhom a treťom čítaní zmenené na obvod kmeňa do 60 centimetrov. Súhlas má byť podľa návrhu potrebný v prípade, ak takáto drevina rastie na cintorínoch, v zastavanom území obce, voľne prístupných miestach pre verejnosť alebo ako solitér, stromoradie, súčasť aleje či remízy. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) považuje zmeny za významné preventívne opatrenie na zníženie stretov človeka s medveďom či škôd spôsobovaných zverou na poľnohospodárskych plodinách a ovocných sadoch. Úpravou chce odstrániť zbytočné byrokratické zaťaženie aj nedostatky vyplývajúce z aplikačnej praxe.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.07.2018
L. Sólymos: Zvýšenie poplatkov za skládkovanie vláde predložíme v auguste
Novelu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov plánuje envirorezort predložiť na augustové rokovanie vlády. V rozhovore pre TASR to povedal minister životného prostredia László Sólymos.
viac
21.09.2020
ZMOS doručil rezortu školstva zásadné pripomienky k novele zákona
Združenie miest a obcí Slovenska adresovalo rezortu školstva viacero zásadných pripomienok, ktorými vstúpilo do tvorby novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.
viac
15.10.2020
(2.) ZMOS adresoval rezortu školstva zásadné pripomienky k aktuálnej NZ
Združenie miest a obcí Slovenska v rámci medzirezortného pripomienkového konania adresovalo ministerstvu školstva zásadné pripomienky k novele zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Kľúčové sa týkajú povinných materských škôl a rozhodovania o sieti škôl.
viac
24.08.2021
ZMOS žiada stiahnuť zákon o ochrane prírody a krajiny z rokovania parlamentu
Združenie miest a obcí Slovenska ZMOS odmieta návrh zákona o ochrane prírody a krajiny ako celok a navrhuje návrh zákona stiahnuť z rokovania NR SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %