Streda 23.09.2020
Dnes má meniny 
Zdenka
°C
06.04.2020 07:30

ZMOS komunikuje so zahraničnými partnermi, spoločne zdieľajú skúsenosti


Sídlo Kancelárie ZMOS na Bezručovej 9 v Bratislve. Snímka zdroj: (ZMOS).


Združenie miest a obcí Slovenska v aktuálnom období mimoriadne intenzívne komunikuje so zahraničnými partnermi. Hlavne s partnerskými organizáciami v Českej republike, v Rakúsku, ale aj s Radou Európskych obcí a regiónov.


Riešenia konkrétnych tém

Intenzívna komunikácia sa sústreďuje hlavne na výmenu informácií o opatreniach a rozhodnutiach, ktoré prijímajú vlády a samosprávy. Zároveň sa najreprezentatívnejšie združenia samospráv navzájom koordinujú, nakoľko si uvedomujú, že práve mestá a obce majú najcennejší prvý kontakt s obyvateľmi a v mnohých, hlavne preventívnych aktivitách nečakali na štát, ale boli výrazne aktívne. Či už vo vzťahu k zabezpečovaniu ochranných prostriedkov, zabezpečovania jedál, donášky potravín a liekov, ale aj smerom k mnohým ďalším aktivitám, ako je špeciálna pozornosť venovaná formou konkrétnych služieb pre seniorov, riešenie problémov súvisiacich s prevádzkou škôl, školských aj sociálnych zariadení, riešením karantény konkrétnych osôb a s tým súvisiacou problematikou GDPR, ale napríklad aj likvidáciou komunálnych odpadov od tejto skupiny ľudí a pod.

Aktívna európska spolupráca

Takmer na dennej báze komunikujeme s českým Svazom měst a obcí ČR. Predseda Rakúskeho združenia miest a primátor mesta Viedeň Michael Ludwing a generálny tajomník združenia Thomas Weninger oslovili predsedu ZMOS Branislava Trégera s ponukou na cezhraničnú výmenu nápadov, konkrétnych problémov, skúseností a názorov v oblasti dopadov tejto mimoriadnej situácie na naše mestá a obce. Zároveň sa zhodli na tom, že všade existujú kreatívne riešenia na vznikajúce problémy priamym a to rýchlym spôsobom. Mestá a obce sú z tohto pohľadu kľúčovými centrami. V priamom kontakte s občanmi, spoločný cieľ je dostať vírus pod kontrolu pri zachovaní nevyhnutných štruktúr. V popredí toho celého sú starostovia a všetci tí, ktorí boli poverení politickou zodpovednosťou, zamestnanci úradov a miestnych podnikov, v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach, v školách, atď.

Pracovná skupina pre COVID-19

Rada Európskych obcí a regiónov navrhla svojim členom vrátane ZMOSu, ktorý v európskej rodine samospráv pôsobí od začiatku 90-tých rokov, spoločnú koordináciu výmeny informácií, poznatkov a najlepších skúseností z jednotlivých európskych združení miestnych a regionálnych samospráv a informácií o iniciatívach európskych inštitúcií. Vytvorila pracovnú skupinu pre COVID-19, do ktorého sme nominovali zástupcu, ktorý sa bude aktívne podieľať na práci skupiny formou zdieľania informácii a skúseností. Následne bude informovať naše členské mestá a obce.

Európsky výbor regiónov vytvoril platformu pre komunálnych lídrov a vypracoval akčný plán pomoci pre samosprávy na základe podnetov z európskych miest a regiónov.

ZMOS každý pracovný deň zasiela samosprávam komplexný balík informácií, usmernení a odporúčaní k riešeniu aktuálnej situácie a neraz sú jeho súčasťou aj príklady či odporúčania samospráv z okolitých štátov.

Autor: (Michal KALIŇÁK, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.12.2017
Na hornej Nitre chcú vytvoriť akčný plán pre región
Prvé pracovné stretnutie zvolali na 10. januára 2018 do Prievidze. Jeho cieľom bude v spolupráci s partnermi vytvoriť akčnú radu, ktorá bude aktívne pracovať na príprave plánu.
viac
01.02.2018
Samosprávy pozývajú k spolupráci na tvorbe Akčného plánu rozvoja hornej Nitry
Pracovný trh regiónu hornej Nitry čaká nevyhnutná transformácia. Aby pracovné príležitosti pre jeho obyvateľov ostali zachované, je nevyhnutná úzka spolupráca regionálnych samospráv, štátu i súkromného sektora.
viac
20.03.2020
Postoje ZMOS k aktuálnej situácii
Združenie miest a obcí Slovenska dnes informovalo o postojoch k aktuálnej situácii súvisiacej so šírením vírusu, pričom predseda ZMOS Branislav Tréger predstavil konkrétne kľúčové aktivity pre najbližšie obdobie.
viac
24.03.2020
Branislav Tréger: ZMOS v zložitej situácii ponúka súčinnosť
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger listom zablahoželal novému predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi k vymenovaniu jeho vlády pani prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a zároveň novej vláde ponúkol súčinnosť pri riešení neľahkej situácie, do ktorej sa Slovensko dostáva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %