Streda 08.02.2023
Dnes má meniny 
Zoja
°C
20.01.2023 03:20

Záujemcovia môžu získať európske zdroje na projekty v envirooblasti


Ilustračná snímka: (tasr).


Inštitúcie a organizácie z Prešovského kraja môžu aktuálne žiadať o európske zdroje z cezhraničného programu Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027 pre projekty spojené s adaptáciou na zmenu klímy a ochranou pred prírodnými katastrofami.


Výzva na predkladanie žiadostí o príspevok je otvorená do konca marca a suma určená na financovanie projektov predstavuje viac ako 12 miliónov eur. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová.

Ako môžu o dotáciu požiadať sa záujemcovia dozvedeli na odbornom školení, ktoré v stredu (18. 1.) pripravil v Prešove Spoločný sekretariát programu v spolupráci s regionálnym kontaktným bodom na Úrade Prešovského samosprávneho kraja.

"Bezplatné školenie sa zameralo na oprávnené aktivity štandardných projektov v oblasti životného prostredia – klímy a biodiverzity. Konkrétne v prípade klímy ide o projektové zámery zacielené na jej zmeny a tiež na prevenciu rizika katastrof a odolnosti, a to s prihliadnutím na ekosystémové prístupy. Cieľom v oblasti biodiverzity je posilnenie ochrany a zachovania prírody i zelenej infraštruktúry aj v mestských oblastiach a tiež zníženie znečistenia," povedala Jeleňová.

Lehota na predkladanie žiadostí v rámci výzvy je stanovená do 31. marca a ich vyhodnotenie sa predpokladá v júni. Maximálne spolufinancovanie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja je 80 percent oprávnených výdavkov, pričom maximálna hodnota spolufinancovania projektu predstavuje 2 000 000 eur a minimálna 200 000 eur. Obdobie realizácie ich projektov je následne stanovené na 24 mesiacov.

"V centre pozornosti budú zámery, ktoré prispejú k zmierneniu negatívnych následkov zmeny klímy v cezhraničnom meradle a tiež k zlepšeniu spolupráce v oblasti cezhraničného krízového riadenia. Priniesť by mali aj nové analýzy, výskumy, zlepšenia, stratégie či akčné plány k danej téme," povedala Jeleňová.

Školenia k aktuálne vyhláseným výzvam programu Interreg pokračujú ďalej, tentoraz na poľskej strane. Posledné by sa malo uskutočniť začiatkom februára online a bude o používaní aplikácie WOD 2021, ktorá je určená na predkladanie žiadosti o príspevok.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.10.2017
PSK začal v pohraničí modernizovať cesty za viac ako 10 miliónov eur
Prešovský samosprávny kraj (PSK) získal na niekoľko cestných projektov dotáciu v celkovej výške cez 10 miliónov eur. Projekty bude realizovať v rámci cezhraničnej slovensko-poľskej spolupráce.
viac
25.07.2020
Ako sa realizoval program Interreg PL-SK v roku 2019
Úspechy a neúspechy realizácie programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko Slovensko 2021 -2024 za rok 2019 sa môžete dočítať vo výročnej správe o realizácii programu, ktorá už bola schválená Európskou komisiou.
viac
17.09.2020
Výzva pre subjekty zo ŽSK z Programu Interreg V-A PL-SK 2014 – 2020
Žilinský samosprávny kraj v spolupráci so Zväzkom Euroregión „Tatry” vyhlásil výzvu na predkladanie Žiadostí o poskytnutie finančného príspevku pre mikroprojekty v rámci Programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Termín uzávierky je 30. september 2020.
viac
28.04.2021
Šesť cezhraničných mikroprojektov v PSK dostalo zelenú
Prešovský samosprávny kraj (PSK) podpísal zmluvy s ďalšími úspešnými žiadateľmi o finančný príspevok pre individuálne mikroprojekty v cezhraničnom partnerstve s Karpatským euroregiónom v Poľsku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %