Jozef Chavko: sokol červenonohý
Vtáčie búdky, ktoré osadilo hlavné mesto v spolupráci s Ochranou dravcov na Slovensku, už majú prvých nájomcov. V jednej z vtáčích búdok sa dokonca usídlil sokol červenonohý (kobcovitý), ktorý bol v roku 2012 považovaný za takmer vyhynutého.
Záujem vtáctva o hniezdenie vo vtáčích búdkach preverí hlavné mesto na sociálnej sieti zaujímavou fotosúťažou „Kto býva v búdke?“ Motiváciou zapojiť sa do súťaže je výhra atraktívneho pobytu v domčeku na strome v mestských lesoch v Bratislave.
Na sociálnej sieti hlavného mesta „Bratislava – hlavné mesto SR Bratislava“ sa dnešným dňom spúšťa súťaž hlavného mesta a Mestských lesov v Bratislave s názvom „Kto býva v búdke?“Záujemcovia sa môžu do nej zapojiť prostredníctvom fotografií usídleného vtáctva vo vtáčích búdkach, ktoré osádzalo hlavné mesto na svojom území. Presné lokality sú zverejnené na mape, ktorá je online dostupná.
Každý, kto sa zapojí, bude zaradený do súťaže o jednodňový pobyt v domčeku na strome. Súťaž potrvá do konca augusta 2018, kedy bude vyžrebovaný aj výherca súťaže, ktorý získa poukážku na prenocovanie v jednom z domčekov na stromoch v mestských lesoch.
Link na súťaž: https://www.facebook.com/166688783394167/posts/2025388740857486/
Hlavné mesto koncom marca tohto roka spustilo projekt na podporu ochrany prírody a vtáctva. V rámci neho bolo osadených 150 vtáčích búdok na území Bratislavy, ktoré sa nachádzajú nielen v mestských lesoch, ale aj vo vyhľadávaných mestských lokalitách, ako napríklad Medická záhrada, Sad Janka Kráľa, Jakubovo námestie a ďalšie. Časť vtáčích búdok mesto poskytlo aj Ochrane dravcov na Slovensku, ktorá upozornila na najvzácnejšieho sokola na Slovensku. Ten našiel svoj domov práve v jednej z ich vtáčích búdok. Cieľom projektu je ochrana vtáctva, zlepšenie ich životných podmienok a vytvorenie vhodných hniezdnych možností pre vtáčie druhy, ktoré trpia ich nedostatkom v ich prirodzenom prostredí.
Jednotlivé lokality osadenia vtáčích búdok navrhlo hlavné mesto v spolupráci so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BIRDLIFE (SOS) a Štátnou ochranou prírody (ŠOP). Realizácia celého projektu bola konzultovaná so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BIRDLIFE, Štátnou ochranou prírody a Spoločnosťou pre ochranu dravcov na Slovensku, ktoré mestu Bratislava predložili zoznam vtáčích druhov a lokality ich hniezdenia. Ide totiž o druhy so špeciálnou formou ochrany.