Sobota 19.04.2025
Dnes má meniny 
Jela
°C
30.12.2023 05:05

Zábavná pyrotechnika má vplyv aj na vtáky


Ilustračná snímka. Zdroj: dravce.sk - Gábor Furi


Zábavná pyrotechnika má vplyv aj na vtáky. Môžu sa zraniť či umrieť. TASR o tom informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).


"Zvukový efekt pyrotechniky vyvoláva podľa výskumov silnejšiu reakciu než vizuálny, vtáky zrejme vnímajú aj tlakovú vlnu výbuchu. Zvýši sa im srdcový rytmus, produkcia stresových hormónov, prehĺbi sa ostražitosť, nastúpi úzkosť, strach, únikové reakcie, panika," povedala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.         

Vtáctvo podľa Romana Slobodníka z RPS prichádza v dôsledku ľudských aktivít o svoje prirodzené prostredie, musí sa neustále prispôsobovať zmenám. "Akoby to nestačilo, minimálne raz do roka sa strhne hlučná, svetelná apokalypsa, a to v noci, keď väčšina druhov odpočíva," skonštatoval.         

Slobodník poukázal na štúdiu, ktorá sledovala vplyv novoročných osláv na radaroch. Preukázala masívne pohyby vtákov v širokom okolí, obzvlášť v prvých minútach Nového roka, keď sú oslavy najmohutnejšie. "Vyplašené vtáctvo vyletelo aj o stovky metrov vyššie než pri bežných preletoch (do 100 metrov). Zníženie letovej aktivity nastalo až 90 minút po polnoci," podotkol ornitológ. Za ten čas mohli podľa neho vtáky preletieť značnú vzdialenosť, aj niekoľko kilometrov, pričom namiesto odpočinku boli nútené k aktivite. Strata energie v zime môže znamenať oslabenie. Následne sú vtáky náchylnejšie na choroby a dochádza aj k úhynom, priblížil.         

Zmätené, dezorientované vtáky často narážajú do prekážok. Ide o presklené časti budov, zastávky, vo voľnej krajine napríklad elektrické vedenia. Mnohé záchranné stanice pre živočíchy prijímajú po Silvestri zranené jedince. "Ak ľudia nájdu živé vtáča, správnym postupom je možné mu zachrániť život. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom. Aj počas sviatkov by mala fungovať pohotovostná služba Štátnej ochrany prírody SR, poradia tiež v záchranných staniciach," povedal Slobodník.         

Ak nemá vták žiadne vonkajšie zranenia, možno ho umiestniť do kartónovej krabice. Dá sa vystlať napríklad servítkami, kuchynskými utierkami či suchými čistými handričkami. Ornitológovia radia zavrieť ju tak, aby mal vták prístup vzduchu. V žiadnom prípade mu netreba dávať potravu a vodu, upozorňujú. V tichu a tme sa spamätá spravidla do dvoch hodín. "Vtáča vypustíme ideálne tam, kde sme ho našli," poznamenali.         

Namiesto delobuchov je možné zvoliť napríklad prskavky, respektíve inú možnosť s malým dosahom. Nevhodnou alternatívou sú lampióny šťastia, ktoré spôsobujú vtákom popáleniny a po dohorení znečisťujú životné prostredie, tvrdia ornitológovia.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.09.2016
Mesto zakázalo používanie zábavnej pyrotechniky, okrem Silvestra
Používanie zábavnej pyrotechniky v Trebišove bude okrem silvestrovských osláv zakázané. Výnimkou budú podujatia organizované mestom alebo iné príležitosti na základe vopred udeleného súhlasu mesta.
viac
06.02.2017
Zrušenie krajských organizácií cestovného ruchu ohrozí turizmus
Schôdza NR SR mala v programe aj novelu zákona 91/2010 Z. z., ktorý upravuje fungovanie krajských organizácií cestovného ruchu na Slovensku.
viac
14.12.2017
Novoročný ohňostroj v Žiline opäť poteší najmä tých najmenších
Mesto Žilina pokračuje v tradícii a aj tento rok pripravuje Novoročný ohňostroj, ktorý bude odpálený v pondelok 1. januára 2018 o 18. hod. zo strechy Mestského divadla Žilina. Takto si môžu ohňostroj užiť najmä malé deti. Vianočné trhy, stánky s občerstvením, budú otvorené až do utorka 2. januára.
viac
26.03.2020
Vplyvom klimatických zmien budú problémami sucho a povodne
Hlavným problémom sa vplyvom klimatických zmien stane sucho. Druhým extrémom budú prívalové povodne. Tvrdí to Miloš Rusnák z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa